שתף קטע נבחר

הלוחם שירה למוות ברב מרצבך לא יועמד לדין

שנה ו-4 חודשים אחרי התקרית שבמהלכה ירה הלוחם בשוגג 5 כדורים לעברו של הרב מעתניאל, הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק בעניינו. סנגורו של הלוחם: "הוא מילא את תפקידו"

טעות האנוש הטרגית מסתיימת ללא הגשת כתב אישום: שנה וארבעה חודשים אחרי שלוחם צה"ל ירה למוות בשוגג ברב דן מרצבך מעתניאל, החליטה הפרקליטות הצבאית לסגור את תיק החקירה. כך נודע ל-ynet. הלוחם, כבן עשרים, כבר השתחרר מצה"ל אולם מאז המקרה שאירע סמוך לחברון בנובמבר 2011 רבצה מעליו עננת חקירה פלילית של מצ"ח, שבסיומה הוחלט כאמור לנקותו לחלוטין.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

נתניהו ובנט בפגישה ב-4 עיניים: "טובה ומעשית"

בת 17 נעצרה בחשד לתקיפת הערבייה בירושלים

 

בחודשים האחרונים הלוחם ומשפחתו היו שרויים במתח מכיוון שההחלטה בעניינו התמהמה בפרקליטות הצבאית. בחקירתו חזר החייל מספר פעמים על גרסתו, שלפיה חתר למגע ופעל לפי הפקודות וכפי שחונך ביחידה שבה שירת.

 

על-רקע המקרה הקשה, הלוחם התעקש לחזור להיות לוחם גם בשירות מילואים. לדברי חבריו, הוא סיפר כי תמיד קיווה שהצדק ייעשה וייראה. יצוין כי סמוך למועד האירוע הלוחם הוענש והועבר מתפקידו כלוחם לתפקיד מנהלתי במפקדת הגדוד שבו שירת. הלוחם שבעת התקרית היה בחודשי שירות החובה האחרונים, טען לאורך כל הדרך כי בסך הכול מילא את הוראות הפתיחה באש.

 

מממצאי תחקיר האירוע שנערך בפיקוד מרכז ושפורסמו לראשונה ב-ynet עלה כי הכוח שאייש את עמדת הפילבוקס בצומת האר"י, קיבל התראה שלפיה רכב חשוד שיושביו תצפתו על המוצב הצמוד ליישוב בית חגי, החל לנסוע במהירות לכיוון צומת האר"י - מרחק שלוש דקות נסיעה משם.

 

ירי בשוגג. זירת התקרית בנובמבר 2011 (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ירי בשוגג. זירת התקרית בנובמבר 2011(צילום: נועם מושקוביץ)

 

החיילים מיהרו לרדת מהעמדה ולפרוס ערכת מחסום בצומת שידע פיגועים רבים בעבר בשל היותו נשלט טופוגרפית. החיילים לא הספיקו לפרוס את מערכת המחסום. במקריות טרגית, הרב מרצבך נסע ברכבו הפרטי (כשאורות הרכב דולקים) במורד הכביש היורד מהר מנוח. אף שהחיילים ניסו לסמן לו לעצור, הרב ככל הנראה לא הבחין בהם והמשיך בנסיעה. בשלב זה ירה הלוחם לעברו של הרב חמישה כדורים שפגעו בו וגרמו למותו.

 

חקירת האירוע העלתה סימנים שלפיהם נורו שבעה כדורים - מה שחיזק את ההערכה שלא רק החייל שנחשד כיורה מרכזי, ירה לבדו. בעקבות האירוע חודדו נוהלי הפתיחה באש בפיקוד במצבים דומים ונאסר לבצע ירי על רכב שפרץ מחסום, אלא אם ניסה בוודאות לדרוס חיילים.

 

סנגורו של החייל, עורך דין רמי בובליל, מסר בתגובה: "הלוחם מילא את תפקידו כלוחם לכל דבר ועניין, והפרקליטות הצבאית, לאחר שבחנה את מכלול הנסיבות, לא מצאה כל פגם בהתנהלותו. כולנו מביעים

צער על מותו של הרב מרצבך ז"ל. חשוב לזכור שהפצ"ר החליטה על סגירת התיק ואי נקיטת כל אמצעי נגד הלוחם, רק לאחר שבחנה לפני ולפנים את כלל הנסיבות".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "נסיבות מותו של הרב מרצבך נחקרו על-ידי מצ"ח. ממצאי החקירה הועברו לעיון הפרקליטות הצבאית אשר בחנה את חומרי החקירה. לאחר בחינה מעמיקה הוחלט שלא לנקוט צעדים משפטיים נגד גורם צבאי כלשהו אשר היה מעורב באירוע. זאת על בסיס חומר הראיות שנאסף במסגרת החקירה, אשר ממנו עלה, כי בעת האירוע חשו החיילים סכנה לחייהם". גורם צבאי הוסיף כי "הסכנה שנשקפה לחיילים התבססה על התקרבותו המהירה של הרכב לעברם, העובדה שהרכב נחזה להיות רכב חשוד נוכח התרעות אשר קדמו לאירוע, ובשל העובדה כי לא נשמע להוראות הכוח לעצור".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים