שתף קטע נבחר

סוף קדנציית ישי: רשות ההגירה שוב מגרשת זרים

אף שחלפה שנה מאז הודיע שר הפנים כי יאמץ את המלצות הוועדה לגבי מעמד משפחות ילדי זרים, מאות מהן עדיין ממתינות לתשובה. אחרי חודשים ארוכים חידשה רשות האוכלוסין מתן הודעות למשפחות, ובארגוני הסיוע מאשימים את השר ישי במחטף

בשבועות האחרונים זומנו למעלה מ-20 משפחות של ילדי עובדים זרים למשרדי רשות האוכלוסין וההגירה. מחציתן התבשרו שבקשותיהן להסדרת מעמד בישראל נדחו, והוקצבו להן 15 ימים בלבד לערער על ההחלטה. בארגוני הסיוע לעובדים זרים מאשימים את שר הפנים אלי ישי בניסיון "לבצע מחטף ולגרש ברגע האחרון של כהונתו כמה שיותר משפחות ילדי עובדים זרים". אך ברשות האוכלוסין וההגירה ובלשכתו של שר הפנים דחו את הטענות.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

הרודן הפך לאבא? "אשתו של קים ג'ונג און ילדה"

נתניהו לאסתר פולארד: אשוחח בנושא עם אובמה

 

מאות משפחות של ילדי עובדים זרים ממתינות כבר יותר משנתיים וחצי לתשובת המדינה בנוגע לבקשות שהגישו להסדרת מעמדן, ובינתיים הן נתונות בחוסר ודאות לגבי האפשרות שיגורשו מישראל.

  

באוגוסט 2010 החליטה ממשלת ישראל על מתווה להסדרת מעמדם של ילדי העובדים הזרים. כ-700 משפחות של ילדי עובדים זרים ששהו בישראל שלא כחוק פנו אז לוועדה הבין משרדית שהוקמה כדי לדון בבקשות להסדרת מעמד בהתאם לקריטריונים שקבעה הממשלה, וביניהם: הילדים למדו בשנה האחרונה במערכת החינוך הממלכתית בישראל; הם רשומים לבית ספר בשנה הבאה, מכיתה א' ומעלה או לחלופין סיימו כיתה י"ב בשנה החולפת והתגוררו ברצף חמש שנים או יותר בארץ; הילדים נולדו בארץ או נכנסו אליה לפני גיל 13.

 

מלווים זרים לשדה התעופה (ארכיון) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מלווים זרים לשדה התעופה (ארכיון)(צילום: רויטרס)
 

ניקול. יום הולדת תשיעי בארץ ()
ניקול. יום הולדת תשיעי בארץ

 

עם הקמתה העריכה הוועדה שבישראל חיות כ-1,200 משפחות עובדים זרים עם ילדים. בשנתיים האחרונות הרחיקה רשות האוכלוסין וההגירה כ-150 מתוך כ-500 מהמשפחות שלא פנו כלל לוועדה משום שלא ענו על הקריטריונים.

 

באוגוסט 2011 העבירה הוועדה את המלצותיה בדבר מעמדן של 700 המשפחות לשר הפנים אלי ישי. חצי שנה מאוחר יותר, בינואר 2012, הודיע השר כי הוא מאמץ את ההמלצות וקבע כי 257 מהמשפחות יוכלו להסדיר את מעמדן. בקשותיהן של 180 משפחות נדחו, ובעניינן של 260 משפחות נמסר שלא התקבלה החלטה ושעניינן הועבר לוועדת חריגים. 

 

בשבועות ובחודשים שלאחר מכן הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה לכ-150 משפחות מתוכן, שהן זכו לתשובות חיוביות. היתר התבשרו כי בקשותיהן נדחו.

 

בחודשים האחרונים ועד לסוף פברואר רשות האוכלוסין וההגירה חדלה להעביר תשובות למשפחות. המשמעות, למרות הודעתו של שר הפנים ישי בינואר 2012, כי כ-450 משפחות עדיין ממתינות למעשה מאז אוגוסט 2010 לקבלת תשובה.  

 

בין המשפחות שבקשתן נדחתה בשבועות האחרונים נמצאת גם עלמה, עובדת זרה מהפיליפינים, ובתה ניקול. "הבת שלי חוגגת השבוע יום הולדת תשע, היא נולדה וחיה בישראל כל חייה. היא עונה על כל מה שמשרד הפנים והממשלה דרשו", סיפרה. "למרות זאת, המתנה שאלי ישי נותן לה ליום הולדתה, זה גירוש מישראל מולדתה".

 

לדברי רותם אילן, מייסדת עמותת ילדים ישראלים: "כהרגלו ישי מוצא כל אמתלה אפשרית כדי לגרש את ילדי העובדים הזרים שנולדו וגדלו בישראל. הפעם הוא חוצה כל גבול ומנסה לבצע מחטף של הרגע האחרון כדי לגרש גם את אותם הילדים שעל פי החלטת הממשלה בנושא אמורים לקבל מעמד חוקי בישראל". רעות מיכאלי, מנכ"לית מוקד הסיוע לעובדים זרים, הוסיפה: "מדובר בהתנהלות בריונית של ישי המשדרת בהלה פן לא יצליח להשלים את המשימה שנטל על עצמו - לגרש כמה שיותר ילדים מישראל, חרף החלטת הממשלה להשאירם, מאחורי גבו של הציבור".

  

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "הנתונים שמוצגים רחוקים מהמציאות. עם זאת, בקשות שהוחלט להעביר לוועדת חריגים יידונו באופן פרטני". מלשכתו של השר ישי טרם נמסרה תגובה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 04/03/2013 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(ארכיון)
ניקול. בישראל כל חייה
מומלצים