שתף קטע נבחר

מחאות ואיומי שביתה: הירושה שמחכה ללפיד

הסטודנטים ומוסדות האקדמיה, הרשויות המקומיות וארגונים חברתיים - כולם נאבקים על תקציבים ברקע הקיצוצים ההכרחיים. "הנטל ייפול על מעמד הביניים", הם מזהירים. מחרתיים: שביתת אזהרה באוניברסיטאות ובמכללות

תיק האוצר, שנחשב לתיק מפתח, הפך במסגרת המשא ומתן הקואליציוני למעין נטל - ולראשונה בתולדות המדינה מסתמן שמפלגת השלטון תוותר עליו שלא במסגרת ממשלת אחדות. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד צפוי להיות השר הבא - והראשון שאינו מהעבודה, הליכוד או קדימה - וברור מהירושה שקיבל שדרכו תהיה רצופת מהמורות, ברקע הגירעון המעמיק בתקציב המדינה והקיצוצים המתוכננים. הרשויות המקומיות, ראשי האקדמיה והסטודנטים ושורה של עמותות חברתיות כבר יצאו לקרב על תקציב 2013/2014. וזוהי רק ההתחלה.

 

מתוך "כלכליסט"

אחיי, משלמי המסים. איזה שר אוצר יהיה לפיד?

החברים של לפיד נערכים, בצמרת האוצר חוששים

 

הרשויות המקומיות הכריזו עוד לפני כשבועיים על כוונתן לצאת למאבק נגד המבנה המסתמן של התקציב. במרכז השלטון המקומי, שמרכז את מאבקן של הרשויות, מעריכים שהתקציב הבא יכלול קיצוץ של 400 מיליון שקל בתקציבי האיזון של הרשויות המקומיות, שעמדו אשתקד על 2.8 מיליארד שקל. קיצוצים אלו, אם אכן ייצאו לפועל, יובילו לטענתם לפגיעה קשה בשורה ארוכה של מגזרים ובהם נכים, קשישים, מורים, סטודנטים ועובדים שכירים.

 

נתניהו ויובל שטייניץ בישיבת ממשלה על התקציב (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
נתניהו ויובל שטייניץ בישיבת ממשלה על התקציב(צילום: gettyimages)

 

"אנחנו ניאלץ להעלות את הארנונה והנטל ייפול על מעמד הביניים, שייאלץ לשלם גם יותר לבתי הספר ועבור שירותים אחרים ברשויות המקומיות", הזהיר יו"ר המרכז, שלמה בוחבוט. "שואלים אותנו נגד מי אנחנו נאבקים, הרי אין ממשלה, אבל אנחנו רוצים להזהיר את הציבור מקיצוצים רצחניים. הממשלה הנכנסת תפגע בכל דבר שזז, ובמצב כזה אנחנו לא נוכל לתת את אותו השירות". בוחבוט הצהיר כי במרכז השלטון המקומי מתכוונים לנהל את המאבק בזירת הכנסת, אולם הבהיר: "גם השבתה כללית של כל מדינת ישראל היא אופציה".

 

הארגונים החברתיים מאגדים כוחות

הרשויות המקומיות אינן לבד במאבקן. שורה של ארגונים ועמותות חברתיות, בהם איגוד העובדים הסוציאליים, מטה מאבק הנכים, עמותת ידיד, דרור ישראל ושתיל, הצהירו באחרונה כי יחרטו על דגלם את המאבק בקיצוצים הצפויים. לדברי אודיה שבתאי, רכזת הפורום "בוחרים תקציב חברתי" שמאגד את הארגונים, "חלון ההזדמנויות הנוכחי חייב לשרת שינוי עומק בתקציב המדינה והפיכתו לתקציב חברתי, ששם במוקד יעדים כצמצום עוני, הורדת מחירי הדיור והעלאת שיעורי התעסוקה בכבוד".

 

מחאת הורי ילדים אוטיסטים מול משרד רה"מ. ידרשו תקצוב מיידי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחאת הורי ילדים אוטיסטים מול משרד רה"מ. ידרשו תקצוב מיידי(צילום: גיל יוחנן)

 

אל הארגונים האלו מצטרפות גם עמותות שעוסקות בבעלי צרכים מיוחדים, אשר מציבות עוד דרישות תקציביות המסתכמות בעשרות מיליוני שקלים. כך למשל, במטה המאבק של הורי הילדים האוטיסטים הכריזו השבוע כי לא יסתפקו בהמלצות הוועדה שהקימה הממשלה היוצאת אלא ידרשו תקצוב מיידי, עוד השנה, להפעלת שירותים שכיום נמנעים מילדים רבים בשל הגידול במספר האוטיסטים. כמו כן, גם הקרן לרווחת ניצולי השואה, שקיצצה החודש בשעות סיעוד הניתנות לניצולי שואה נכים, תדרוש תוספת תקציבית.

 

בהשכלה הגבוהה לא מחכים - וכבר שובתים

באקדמיה, לעומת זאת, כבר לא מסתפקים באיומים. הנהלות האוניברסיטאות והמכללות, התאחדות הסטודנטים הארצית והסגלים האקדמיים והמנהליים, שהתאגדו למאבק בקיצוץ המסתמן בתקציבי מערכת ההשכלה הגבוהה, אף הכריזו שישביתו את הלימודים לשעתיים ביום שלישי הקרוב. בזמן הזה יתקיימו עצרות הסברה, ובהן ידרשו הגופים השובתים מהממשלה להמשיך ולהשקיע בהשכלה הגבוהה על פי המתווה של הממשלה היוצאת.

 

"סטודנטים עתידיים יוותרו מראש על קריירה אקדמית" (צילום: משה שי) (צילום: משה שי)
"סטודנטים עתידיים יוותרו מראש על קריירה אקדמית"(צילום: משה שי)

 

הגורמים, ששלחו מכתב לסטודנטים ולחברי הסגל וקראו להם לקחת חלק בעצרות, הדגישו כי "כל פגיעה תקציבית בתוכנית שאליה התחייבו הוועדה לתכנון ותקצוב ומשרדי החינוך והאוצר, תחזיר אותנו

שנים לאחור. במקרה של קיצוץ", הם הזהירו, "סטודנטים עתידיים יוותרו מראש על קריירה אקדמית, חוקרים צעירים יוותרו על המשך המחקר בארץ ויחפשו אחר הזדמנויות בחו"ל, ויכולתנו כמדינה וכחברה להתמודד עם העתיד והאתגרים שהוא צופן בחובו תיחלש עד מאוד".

 

המוסדות שישבתו למשך שעתיים הם: אוניברסיטת תל אביב, מכללת שנקר, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת חיפה, הטכניון, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת בן-גוריון, מכללת תל חי, מכללת צפת, המכון הטכנולוגי בחולון, מכללת ספיר, סמינר הקיבוצים, מכללת לוינסקי והאקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים. בנוסף, האוניברסיטה הפתוחה תקיים ישיבה מיוחדת של פורום המטה המורחב של הנהלת האוניברסיטה בנושא הקיצוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד. אתגר רציני
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. הצרות רק מתחילות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מומלצים