שתף קטע נבחר

פריצת דרך משמעותית במו"מ הקואליציוני

בדרך לממשלה: בכירים בליכוד וביש עתיד מאשרים כי ישנה התקדמות משמעותית שתאפשר הקמת ממשלה חדשה בימים הקרובים. לדבריהם, הושגה ככל הנראה פשרה בעניין מספר השרים שצפוי לעמוד על 23

בדרך לממשלת נתניהו השלישית: הליכוד-ביתנו ויש עתיד הגיעו הערב (יום ה') לפריצת דרך שתאפשר לחתום על הסכם קואליציוני בקרוב - כך אישרו בשתי המפלגות. ביממה האחרונה נמשכו מאחורי הקלעים המגעים בין אנשיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נציגיו של ח"כ יאיר לפיד, וככל הנראה אלו נשאו סוף-סוף פרי.

  

לפיד לצד נתניהו, פרס ובנימין בן אליעזר במושב הפתיחה של הכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד לצד נתניהו, פרס ובנימין בן אליעזר במושב הפתיחה של הכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

ההערכה היא כי לפיד יקבל עבור מפלגתו, בין היתר, גם את תיק החינוך, שיישמר לח"כ שי פירון, ותיק חברתי מאוחד שיכלול את הרווחה והבריאות. בנוסף הושגה גם פשרה בנוגע לגודל הממשלה, והיא תעמוד ככל הנראה על 23 שרים, ולא יהיו בה שרים ללא תיק. בכירים המקורבים לנושא העריכו כי ההסכמים ייחתמו סופית בראשית השבוע הבא, והם יונחו על שולחן הכנסת עד יום שלישי.

 

אם אכן תיכנס יש עתיד לקואליציה, שבה כבר נמצאת מפלגת התנועה, צפויה מפלגת הבית היהודי ללכת בעקבותיה תוך זמן קצר - ובמצב כזה, צפויה השבעת הממשלה החדשה להיערך ביום רביעי או ביום חמישי הבא. במסגרת הברית שנוצרה בין שתי המפלגות, הסכימו בנט ולפיד כי האחד לא יצטרף לממשלה בלי השני, אף שגם ביניהם יש חילוקי דעות בסוגיות מסוימות.

 

העדכונים האחרונים מהמו"מ הקואליציוני:

המו"מ תקוע: מחלוקת על מספר השרים בממשלה

יש עתיד: משבר במו"מ, הליכוד דורש 28 שרים

הליכוד: הצענו האוצר ללפיד, החוץ נשאר אצלנו

 

בימים האחרונים עיקר המחלוקת בין נתניהו למנהיגי הבית היהודי ויש עתיד נסובה סביב מספר השרים שיכהנו בממשלה ודרישתם של לפיד ובנט לקבל כל אחד למפלגתו את אחד משלושת התיקים הבכירים: לפיד דרש לקבל את תיק החוץ בשל גודלה של סיעת יש עתיד בכנסת, ובנט דרש לכהן כשר האוצר הבא.

 

גורמים בליכוד-ביתנו אישרו השבוע כי תיק האוצר הוצע למפלגת יש עתיד. בכירים בליכוד את יו"ר יש עתיד: "מדוע עד לרגע זה לא השיב יאיר לפיד להצעה לקבל את תיק האוצר, אחרי שבקמפיין הבחירות שלו הוא לא הפסיק לשאול איפה הכסף?" הם אמרו. "עכשיו יש לו אפשרות להיות אחראי על המקום שבו נמצא הכסף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד. לא שר החוץ
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. יש הרכב?
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים