שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרון הקושרים נגד היטלר הלך לעולמו
  אוולד-היינריך פון קלייסט התנדב להתאבד ולקחת עמו את הצורר הנאצי. לאחר שהתוכנית נגנזה השתתף בקשר ה-20 ביולי 1944 לחיסול היטלר במזוודת נפץ, והיה האחרון שנותר בחיים בין המעורבים בקנוניה

  כשהיה קצין צעיר בן 22 התנדב אוולד-היינריך פון קלייסט ללבוש אפוד ממולכד ולפוצץ את עצמו בפגישה עם אדולף היטלר כדי להרוג את הצורר הנאצי. התוכנית לא יצאה לפועל בסופו של דבר, אך פון קלייסט המשיך למלא תפקיד מרכזי בקשר נגד היטלר והיה אחרון הקצינים הגרמנים שניסו לשווא להתנקש בחיי הפיהרר ב-20 ביולי, 1944. אמש (יום ג') נודע כי פון קלייסט הלך לעולמו בסוף השבוע, בביתו במינכן, בגיל 90.

   

  פון קלייסט ב-2010. ייסד את "כנס מינכן" ועמד בראשו (צילום: AP) (צילום: AP)
  פון קלייסט ב-2010. ייסד את "כנס מינכן" ועמד בראשו(צילום: AP)
   

  פון קלייסט היה נצר לשושלת ארוכה של בעלי אדמות פרוסים ששירתו את המדינה בתפקידים בכירים בצבא ובמנהל. אביו, אוולד פון קלייסט, היה מתנגד להיטלר ונעצר כמה פעמים לאחר עלייתו לשלטון. ב-1938, שנה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, הוא ביקר באנגליה בניסיון לבדוק את נכונות המערב לסייע בהפיכה נגד הנאצים, אך לא שכנע את הבריטים לסטות ממדיניות הפיוס.

   

  חרף התנגדות משפחתו לנאצים, פון קלייסט הבן התגייס לצבא ב-1940 ונפצע בחזית המזרחית כעבור שלוש שנים. בזמן החלמתו פנה אליו קולונל קלאוס פון שטאופנברג, קצין ממשפחה אריסטוקרטית, והציג לו את התוכנית להתנקשות בהיטלר. פון קלייסט נבחר לדגמן מדים חדשים בפני היטלר, ופון שטאופנברג הציע שהוא ילבש אפוד ממולכד מתחתם ויפעיל אותו כשיהיה בקרבת הצורר.

   

  שנים רבות לאחר מכן נזכר פון קלייסט במילותיו של אביו כשסיפר לו על תוכנית ההתאבדות. הוא שתק רגע לפני שאמר לבנו: "כן, אתה חייב לעשות את זה".

   

  "אבות אוהבים את בניהם ואבי ללא ספק אהב אותי, והייתי די בטוח שיאמר לא", נזכר פון קלייסט, "אבל, כמו תמיד, לא הערכתי אותו מספיק".

   

  פון קלייסט הצעיר. נפצע בחזית המזרחית ()
  פון קלייסט הצעיר. נפצע בחזית המזרחית

   

  התוכנית הנועזת לא יצאה לפועל בסופו של דבר. אולם כמה חודשים לאחר מכן פון שטאופנברג שוב הציע לפון קלייסט לקחת חלק בקשר שייוודע לימים כקשר ה-20 ביולי. הוא הונצח בסרט "ואלקירי" שיצא לאור ב-2008, בכיכובו של טום קרוז כפון שטאופנברג.

   

  פון קלייסט היה אמור למלא תפקיד מפתח ולשאת מזוודת נפץ לפגישה עם היטלר, אולם ברגע האחרון החליט פון שטאופנברג להכניס את המזוודה לחדר בעצמו. הוא הניח את המזוודה באולם שבו נפגש היטלר עם יועציו הצבאיים ב"מאורת הזאב", אולם מישהו הזיז את המזוודה והניח אותה ליד רגל שולחן, דבר שבלם את עוצמתה ומנע את הפגיעה בהיטלר.

   

  פון קלייסט היה בברלין והיה אמור לפקד על מעצרם של הקצינים והפקידים הנאמנים להיטלר לאחר ההתנקשות. אולם כשהקנוניה נכשלה נעצרו עשרות קצינים, בהם אביו של פון קלייסט, והוצאו להורג.

   

  פון קלייסט הצעיר נעצר אף הוא, נחקר בידי הגסטפו ונשלח למחנה ריכוז. אבל לאחר זמן מה, באופן מפתיע, שוחרר ונשלח לשדה הקרב.

   

  לאחר המלחמה ייסד פון קלייסט הוצאה לאור ועסק בנושאי חינוך ציבורי, ביטחון וקשרים מעבר לים.

  ב-1952 הוא הקים את "החברה ללימודי צבא" וייסד את כתב העת European Military Studies.

   

  ב-1963 הוא יזם את "כנס מינכן לענייני ביטחון", פורום שעד היום מכנס את בכירי אנשי הביטחון והדיפלומטים בעולם. בכנס האחרון לפני כחודשיים השתתף שר הביטחון אהוד ברק. פון קלייסט אף עמד בראש הכנס עד 1988 ועל עבודתו בתחום הוענק לו עיטור משרד הביטחון האמריקני על שירות ציבורי יוצא מן הכלל – הכבוד הגבוה ביותר השמור לאזרח.

   

  אשתו, גונדולה, אמרה שהלוויה תיערך בפרטיות. "בעלי לא רצה משהו גדול", הסבירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פון קלייסט. אבא אהב, אבל הסכים להתאבדות
  היטלר. ניצל שוב ושוב
  צילום: Gettyimages
  מומלצים