שתף קטע נבחר

בנט הגיע לביתו של לפיד לדון במבוי הסתום

בליכוד הציבו אולטימטום כי אם המו"מ לא יתקדם, נתניהו יפתח בשיחות עם החרדים. ביש עתיד הגיבו: "הצגתנו כמפלגה סחטנית היא עיוות האמת". בנט הגיע לביתו של לפיד אחרי שאמר: "חבריי בליכוד: תשכחו מזה. ככה זה לא יילך"

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הגיע בצהריים (יום ד') לביתו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בתל אביב בניסיון נוסף לחלץ את עגלת המשא ומתן הקואליציוני התקועה, להביא למתווה פשרה ולמנוע בחירות חדשות.

 

נכנס לביתו של יאיר לפיד  (צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן,
נכנס לביתו של יאיר לפיד (צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות")

 

גורמים בליכוד מסרו מוקדם יותר שאם בשעות הקרובות לא תהיה פריצת דרך במגעים מול יש עתיד, ויאיר לפיד לא יוותר על "הדרישות המופרזות שלו", יתחיל ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיח בזק עם המפלגות החרדיות. בתגובה מסרו גורמים ביש עתיד: "המשבר הקואליציוני שאנו עדים לו כעת הוא לא רק מאבק על תיקים. זהו קרב על דמותה של החברה הישראלית. ההתעקשות שלנו נובעת מהעובדה שהדרך לשנות את פניה של המדינה עוברת בעיקר דרך תיק החינוך".

  

במקביל אמרו גורמים בש"ס כי בהמשך למגעים של אלי ישי מול הליכוד ביתנו, צפויה להתקיים היום בכפר המכבייה פגישה בין נציגי המפלגות. גורמים אחרים בש"ס אמרו: "נתניהו מנצל אותנו כמנוף לחץ על לפיד, לא נצטרף לממשלה". ייתכן שהפער בין הדברים נובע מהמתיחות הקיימת בצמרת ש"ס. כך או כך, בליכוד אמרו כי נכון לשעות הצהריים טרם נקבעה פגישה. לנתניהו נותרו ארבעה ימים עד למועד להצגת הממשלה. 

 

אותם גורמים מיש עתיד ציינו שהמחלוקת המהותית מול הליכוד היא לא רק סביב תיק החינוך אלא על הדרישה לקבל במקביל גם את תיק הפנים, בעוד בליכוד מוכנים לשחרר רק את אחד מהמשרדים: "הצגתה של יש עתיד כסחטנית היא עיוות האמת. הסכמנו לרדת במספר התיקים המגיעים לנו כדי להקטין את מספר שרי הממשלה. יש עתיד ביקשה את אמון הבוחר כדי להילחם לא רק על גודל הממשלה ועל השוויון בנטל, אלא גם על החינוך ועל עתיד החברה הישראלית. בעניין זה יאיר לפיד לא יסטה מעקרונותיו והבטחותיו גם אם ייאלץ לשבת באופוזיציה".

 

המו"מ הקואליציוני - כתבות נוספות ב-ynet:

 

הלילה נפגש יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ארוכות עם נתניהו, ובמהלך הפגישה שוחח עם לפיד כמה פעמים וניסה להביא לפשרה ביניהם. בצהריים מיהר בנט להגיב להתפתחויות בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "לפני מספר דקות פורסם כאילו הליכוד מציג אולטימטום לידידי יאיר לפיד. חבריי בליכוד: תשכחו מזה. ככה זה לא יילך. יש פערים. צריך להידבר ולהתפשר. כולנו. עד שתקום ממשלה. יש מדינה שצריך לדאוג לה".

 

תגובת בנט לאיומי הליכוד ()
תגובת בנט לאיומי הליכוד

 

ההתבטאות של הגורמים בליכוד באים על רקע הסחבת במו"מ בין הצדדים, שנמשך באינטנסיביות מאז מוצאי שבת. נתניהו קיווה להציג את ממשלתו החדשה כבר היום, ארבעה ימים לפני תום הארכה שניתנה לו להרכיב קואליציה,

אבל המחלוקות השונות מונעות ממנו את הסיכום. 

 

האיום של הגורמים בליכוד בא דווקא אחרי הסיכום על העלאת אחוז החסימה ואחרי התבטאותו של השר שלום שמחון הבוקר, ולפיה כבר החל בחפיפה לקראת העברת ניהול משרד התמ"ת לבנט.

 

בתחילת השבוע, ולאחר פגישה משולשת בין נתניהו ובין לפיד ובנט, נדמה היה שההסכמים הקואליציוניים לקראת חתימה סופית. בנושא המרכזי שפילג את הכנסת - השוויון בנטל - דווקא הושגו הסכמות, וגם על גודלה של הממשלה הסכימו הצדדים. אבל למרות ההכרעה על ממשלה מצומצמת יחסית של 20 שרים (לא כולל נתניהו) ועוד שמונה סגנים, פריצת דרך בשאר הנושאים שבמחלוקת לא הייתה.

 

בהכנת הידיעה השתתף עקיבא נוביק

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 13/03/2013 12:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנט מגיע לביתו של לפיד
צילום: שאול גולן, "ידיעות אחרונות"
צילום: AFP
נתניהו. חוזר ל"שותפים הטבעיים"?
צילום: AFP
מומלצים