שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

ליברמן: נתנגד לכל סוג של הקפאה בהתנחלויות

יו"ר ישראל ביתנו מנסה לחשק את ראש הממשלה נתניהו רגע לפני ביקור אובמה בישראל: "מי שחושב שיש פתרון, חי באשליות". כמו כן, הוא התנגד להקפאה אפילו מחוץ לגושי ההתנחלויות. בענייני פנים הוא הדגיש כי הממשלה הוקמה לפי עקרונות מפלגתו: "מה שדיברנו התבטא במסמכי היסוד"

אחד המרוויחים הגדולים מהמשא ומתן הקואליציוני, יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, הציג עמדה בלתי מתפשרת הבוקר (יום ב') ביחס לסכסוך עם הפלסטינים במסיבת עיתונאים שכינס, ערב ביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה. ליברמן הביע התנגדות נחרצת לחזרה להקפאה בהתנחלויות: "כל ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לכל ניסיון לחזור להקפאה". ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור חי.

 

עוד מערוץ החדשות:

כל השרים: כך תיראה ממשלת נתניהו השלישית

 

"אחרי אותו ניסיון של עשרה חודשים שהסכמנו להקפאה, אחרי שהתקופה נגמרה ולא ראינו שום תוצאה, אמרתי שאני מעבר לזה אתנגד לכל ניסיון של הקפאה, בתוך הגושים ומחוץ להם. אנו מוכנים למחוות, אבל הן לא יכולות להיות רק ישראליות חד-צדדיות. כל ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לכל ניסיון לחזור להקפאה", טען יו"ר ישראל ביתנו. 

 

ליברמן כמובן התייחס לחיכוך הטבעי שהעמדה הזו תיצור בקואליציה. "אני לא אמרתי שאני רואה עם לבני בתחום המדיני עין בעין. גם בקואליציה הקודמת עמדתנו הייתה להקים קואליציה עם ליכוד, קדימה וישראל ביתנו, להתמקד בבעיות הפנים ולא לברוח להרפתקאות חיצוניות. אני לא מאמין בהן".

 

"על הממשלה להתמקד קוד כול בנושאי פנים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"על הממשלה להתמקד קוד כול בנושאי פנים"(צילום: גיל יוחנן)
 

בהתאם לחוסר התוחלת של המאמץ המדיני, לפי ליברמן, הוא אמר שעל הממשלה להפנות את מרצה פנימה, לתוך ישראל. "תפקידה של הממשלה הזו להתמקד בבעיות הפנים קודם כול ואין לנו אותה גישה ועמדה. לחזור פעם שנייה על אותו דבר אין שום טעם. אנו נשתדל להתמקד בבעיות הפנים ולא להפריע. לא נסכים לשום הקפאה".

 

התחזית הפסימית של ליברמן היא שאין פתרון לסכסוך. "שכל אחד יראה איפה היינו לפני ארבע שנים בנושא הפלסטיני. אני לא רואה שום שינוי, שום התקדמות, ולכן אני חושב שהנושא הזה לא צריך להפריע. אם אני צריך לתת הערכה - לא יקרה שום דבר, ולכן זו ההערכה הריאלית שלי".

 

ליברמן הדגיש כי מי שרוצה פתרון "חי באשליות" (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ליברמן הדגיש כי מי שרוצה פתרון "חי באשליות"(צילום: Gettyimages)

 

מי שהיה שר החוץ הדגיש כי אין פתרון לבעיה הזו. "מי שמדבר על פתרון של הבעיה הפלסטינית, כנראה חי או מעדיף לחיות באשליות. אי אפשר לפתור את הסכסוך הזה, צריך לנהל אותו. ואת היחסים עם הפלסטינים צריך לתחזק. אנחנו לא אי בודד, הכול כלים שלובים. אם מישהו חושב שאפשר לבודד נקודה אחת ולבנות שם שווייץ חדשה הוא טועה".

 

ליברמן כמובן הזכיר את ביקור אובמה, אם כי לא בהקשר הפלסטיני, והכריז כי מדובר בהישג. "נשיא ארצות הברית, שבקדנציה שנייה בביקורו הראשון מגיע לירושלים, זה בפני עצמו הצלחה גדולה", טען ליברמן שדווקא הדגיש את הנושא האיראני, "מבחינתנו הנושא האיראני הוא הנושא הראשון שנעלה ונדבר עליו".

 

"נדרוש תשובות ברורות בנושא האיראני", ליברמן (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
"נדרוש תשובות ברורות בנושא האיראני", ליברמן(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

"ראינו במפגש האחרון שהוא נגמר בלי שום תוצאה. עובדים כרגע צוותי הכנה על המפגש השני ונראה איך הוא ייגמר. ברור שאין כוונה באיראן להאט את הקצב בייצור הפצצה הגרעינית, ואנו רוצים תשובות ברורות. אני מקווה שנגיע גם שם להסכמה מוחלטת לגבי הערכת מצב", הדגיש מי שהיה עד לאחרונה שר החוץ.

 

"ממשלה לפי עקרונותינו"

"לפני שבנט נבחר ליו"ר הבית היהודי ולפני מערכת הבחירות, הדגלים שאנחנו הרמנו אותם וכולם זוכרים את מערכת הבחירות האחרונה שלנו שבלי שוויון אין אזרחות אין נאמנות, השוויון בנטל, כושר השתכרות, נושא של משילות", אמר ליברמן ביחס לעקרונות היסוד של הממשלה.

 

"כל מה שאנחנו דיברנו, הרבה לפני כולם, כל זה קיבל ביטוי במסמכי היסוד של הממשלה, והיום כולם רוכבים על אותם דגלים. רק כשדיברנו בפעם הראשונה אף אחד לא חשב על זה ולא מדבר על זה, ובסופו של דבר מקדימים את כולם וכולם מצטרפים לישראל ביתנו, כנראה זה תפקידנו במערכת הפוליטית", הוסיף ליברמן.

  

ליברמן: "אני שמח שישראל ביתנו הקדימה את כולם" (צילום גיל יוחנן) (צילום גיל יוחנן)
ליברמן: "אני שמח שישראל ביתנו הקדימה את כולם"(צילום גיל יוחנן)

 

ליברמן וישראל ביתנו ללא ספק גרפו הישג נאה בכך שניתנו להם חמישה תיקים בממשלה, אף שגודל הסיעה הוא 11 חברי כנסת – מעל המפתח שנקבע ביחס למפלגות אחרות. ליברמן התייחס לכך ואמר: "אני שמח שישראל ביתנו הקדימה את כולם". כמו כן, הוא טען שהוכח כי שיטת הפריימריז השחיתה את המערכת הפוליטית, ושהיא לא טובה.

 

מעבר לעקיצות כלפי שותפיו הקואליציוניים, ליברמן עסק גם באתגרים המשותפים. "האתגר הגדול הראשון של הממשלה שכבר בחודשים הקרובים נעמוד בפניו הוא התקציב. אני מסתכל על התפיסה הבסיסית הכלכלית חברתית, יש פה באמת מצב שאני לא זוכר אותו קודם. בנושא של שוויון בנטל, משילות, בכל הנושאים האלה יש פה אחדות דעים ותפיסה בסיסית מאוד זהה".

 

לא מפרקים את הליכוד-ביתנו

שר החוץ היוצא דחה את הדיווחים על כך שבכוונתו לפרק את "הליכוד-ביתנו", הסיעה המשותפת עם הליכוד. "כל הפרסומים על פירוק הסיעה - זה פשוט לא עומד על הפרק. האם זה אפשרי? כן, אבל זה לא עומד על הפרק, ובכלל לא הגענו לשלב הפקת לקחים ודיונים".

 

"אין כוונה כרגע לפרק את הסיעה המשותפת" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"אין כוונה כרגע לפרק את הסיעה המשותפת"(צילום: גיל יוחנן)

 

"אולי יש גורמים שלא מרוצים מאיחוד הסיעות ומעדיפים אחרת, אבל כוונתו של ראש הממשלה וכוונתי היא כן לשמר את הסיעה המשותפת. לא שהאופציה האחרת היא בלתי אפשרית, אבל חשוב יותר ודחוף להכניס את הממשלה החדשה לשגרה וסדרי עבודה רגילים", אמר ליברמן.

 

ליברמן עסק גם בהישגי הליכוד, ואמר כי הוא מרוצה. "הוא יצא עם הישגים אדירים. לליכוד יש 20 ח"כים, אחד ראש הממשלה, אחד יו"ר כנסת, שניים אמרו שהם לא רוצים כלום - ריבלין ופייגלין - אז מתוך אותם 16 ח"כים שנותרו בכנסת לליכוד יש שבעה שרים, יש שלושה ראשי ועדות וארבעה סגנים, ויש כמובן שני סגני יו"ר כנסת ויש יו"ר קואליציה".

 

מחכה לחזור למשרד החוץ

שר החוץ בממשלה היוצאת לא יתחיל את כהונת הממשלה הנכנסת כחבר, אך הוא לא דואג לכיסא שלו, שאותו שומר לו שותפו הפוליטי, ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין קבע זה כבר כי אין מניעה לשמור את תיק החוץ לליברמן, הנאשם בימים אלה בעבירת מרמה והפרת אמונים. וינשטיין דחה את הטענה כי יש חשש שהדבר ישפיע על עדותם של עובדי משרד החוץ הצפויים להעיד במשפט נגדו. יו"ר ישראל ביתנו יודע שבמקרה שיזכה אותו בית המשפט, דרכו חזרה למשרד החוץ מובטחת.

 

מעבר לתיק החוץ שנשמר לראש המפלגה, ישראל ביתנו קיבלה עוד ארבעה תיקים. יצחק אהרונוביץ' יישאר במשרד לביטחון פנים, סופה לנדבר תישאר במשרד לקליטת עלייה, יאיר שמיר ייכנס למשרד החקלאות, ועוזי לנדאו יעבור ממשרד האנרגיה והמים למשרד התיירות.

 

ליברמן מדבר כארבע שעות לפני השבעת הממשלה בכנסת. הלילה סמוך לשעה 2:00 בלילה, נפתרה לאחר דיונים ממושכים המחלוקת האחרונה שנותרה לקראת ההשבעה בעניין חלוקת התיקים. סילבן שלום יהיה שר האנרגיה והמים, השר לפיתוח הנגב והגליל והשר לשיתוף פעולה אזורי, ויובל שטייניץ יהיה השר ליחסים בינלאומיים, אסטרטגיה ומודיעין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמדה בלתי מתפשרת. ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים