שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP
  הכתבים הזרים בי-ם: התעלומה - למה אובמה בא?
  העיתונאים מרחבי העולם שמלווים את הנשיא האמריקני בביקורו בישראל יודעים שלא לצפות לכותרות מדיניות גדולות, אבל כמה מהם מתעקשים: אולי יהיה ניצוץ של ניסיון אמיתי להתניע המו"מ

  הטקסים, הדגלים, הנאומים בעברית - כל אלו לא עשו רושם על כתבי הבית הלבן המשופשפים שזה שנים עוקבים אחר הנשיא האמריקני בנדודיו בעולם. הם מחכים לרגע שבו ברק אובמה יפתח את הפה, ולא רק בשביל לומר "תודה". "התעלומה המרכזית היא למה באמת הגיע אובמה לישראל?", הצהיר בשיחה עם ynet מארק מרדל, עורך דסק צפון אמריקה ברשת BBC הבריטית.

   

  הכותרות האחרונות מביקור אובמה:

  אובמה: "ילדי ישראל רוצים להיות חופשיים מטרור"

  לפיד צוחק, פרץ מתפרץ. המיטב מנחיתת אובמה

  מחאה פלסטינית נגד אובמה: הוקם מאחז ליד E1

  היה מנוע? הלימוזינה של אובמה נתקעה ונגררה

   

  בוושינגטון הצהירו לא פעם לקראת הגעת הנשיא ארצה כי הוא לא צפוי להביא עמו בשורה מדינית ול-200 הכתבים הזרים שנחתו אתמול במלון ענבל בירושלים כבר ברור שהפעם כנראה ישמעו הצהרות ומילים יפות אך לא פריצות דרך מהותיות - אך הם לא מוותרים. "הבית הלבן מבקש להנמיך ציפיות ומבליט את המחויבות הנצחית של ארה"ב לישראל, אולם כולנו בכל זאת ממתינים לרמז, לניצוץ של ניסיון אמיתי להתניע את התהליך המדיני בדרך יעילה", הוסיף מרדל.

   

  נאום אובמה בישראל: "כבוד להיות פה"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ביקור אובמה: הרגעים הקטנים שעשו את היום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אובמה התארח במשכן הנשיא בירושלים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הוא הזכיר גם את הגעתו לישראל של מזכיר המדינה הטרי ג'ון קרי יממה לפני הנשיא אובמה, וציין כי "האמריקנים מצהירים שאובמה לא מגיע עם תוכנית סדורה, אבל אני מאמין שקרי רוצה כזו תוכנית. כולנו נאלץ להמתין ולראות אם באמת יש, אפילו מעט, 'בשר על העצם' (לתוכנית מדינית - ב"פ)". לדברי מרדל, "המומחים שאני מדבר עמם אינם אופטימיים".

   

  נתניהו לא ידחף, אובמה לא יצהיר

  גם כתבת הבית הלבן מטעם עיתון טורקי מוביל הודתה כי אינה מצפה לכותרות גדולות משהותו של אובמה בישראל. "אני לא חושבת שייצא מזה משהו באמת", היא אמרה ל-ynet. "נראה לי שכבר הובהר שהם לא מתכוננים לעשות באמת משהו. נתניהו לא ידחף קדימה ואובמה לא יצהיר הצהרות מרחיקות לכת. יש כאן בעיקר סימבוליות והבלטה של הברית הישראלית-אמריקנית 'שאינה ניתנת לשבירה'", היא חזרה בחיוך על ההצהרה שנשמעה לא פעם מצד שני המנהיגים.

   

  "אני מאמינה שקידום תהליך השלום עם הפלסטינים הוא בתחתית הרשימה, ולפי ההתרשמות שלי מאובמה, אני מאמינה שאין לו זמן ואנרגיה למדיניות חוץ", המשיכה הכתבת הטורקייה. "כנראה שלא באמת אכפת לו, הוא יכול לחתור ליישוב הסכסוך כי הוא מעוניין להשאיר מורשת, אולם אני לא מבינה מדוע נשיאים מתאמצים לסיים את הסכסוך, זה ממילא לא יעזור".

   

  הכתבים הזרים מגיעים למלון בירושלים, אתמול (צילום: אוהד צויגנברג)
  הכתבים הזרים מגיעים למלון בירושלים, אתמול(צילום: אוהד צויגנברג)

  מרכז התקשורת שהוקם לטובת הכתבים (צילום: לי מנדלבאום)
  מרכז התקשורת שהוקם לטובת הכתבים(צילום: לי מנדלבאום)

  לטענת העיתונאית, "הסכסוך אינו פתיר, זה כבר מאוחר מדי. אני חושבת שהיה צריך לפתור אותו לפני 60 שנה". במקום, היא ציינה, ראוי שהנשיא האמריקני יקרא לנתניהו לפעול לשיקום היחסים עם טורקיה. "אני חושבת שיש בטורקיה ציפייה שאובמה יעלה על השולחן את הנושא של ההתפייסות בין ירושלים לאנקרה. זה משהו שאנו סקרנים לגביו, למרות שגם בנושא זה אין לנו ציפיות".

   

  "הם לא יכולים לעשות צעד במצב כה נפיץ"

  גם פייר מיינט מסוכנות החדשות הגרמנית הנמיך ציפיות ביחס להשלכות של ביקור אובמה על המצב המדיני, והציע הסבר משלו לכך: "איש אינו מצפה להתקדמות של ממש בתהליך מול הפלסטינים גם בגלל המצב המאוד קשה באזור. הלחימה בסוריה שמתחוללת מטרים ספורים מגבול הצפון, חוסר היציבות במצרים, איראן, חמאס - זו אינה שכונה טובה והמצב פשוט נפיץ. הם לא יכולים לעשות צעד גדול בכזו סביבה".

   

  ברוכים הבאים לישראל. כ-200 עיתונאים הגיעו עם אובמה (צילום: לי מנדלבאום)
  ברוכים הבאים לישראל. כ-200 עיתונאים הגיעו עם אובמה(צילום: לי מנדלבאום)

  אולם מסיבת העיתונאים שבו יימסרו עדכונים על ביקור אובמה (צילום: אוהד צויגנברג)
  אולם מסיבת העיתונאים שבו יימסרו עדכונים על ביקור אובמה(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  "כולנו כאן מבינים שכנראה לא נזכה לראות צעד גדול קדימה, יש לנו עוד דרך ארוכה", הוסיף מיינט. "אני אפילו לא מצפה לחדשות של ממש או חתימה על הסכמים חדשים". יתרה מכך, לטענת העיתונאי הגרמני, אם לשפוט את רקורד ההישגים של אובמה מבחינת מדיניות החוץ, "הוא לא היה ממש מוצלח בנושא. יש לו

  יחסים מתוחים עם סין, הוא לא השיג התקדמות ביחסים עם רוסיה, הוא לא בתנאים טובים עם אירופה, וגם פה בישראל - ואתם יודעים זאת טוב יותר ממני - יחסיו עם נתניהו עד כה לא היו משהו".

   

  למרות זאת, מאמין מיינט כי המנהיגים, ששניהם החלו זה עתה קדנציה חדשה, "נכנסים אליה עם רצון לעבוד יחד בצורה טובה יותר מבעבר וליצור אווירה חיובית יותר, וזו חלק מהסיבה שאובמה בחר להגיע לכאן כעת". העיתונאי הגרמני סיכם את דבריו דווקא במסר של אופטימיות: "כולנו בגרמניה האמנו שאיחוד גרמניה ייקח מאות שנים, ופתאום בין לילה נפלה החומה (חומת ברלין, שנפילתה ב-1989 סימנה את איחוד גרמניה המערבית והמזרחית - ב"פ). הלוואי שגם באזור הנפלא הזה תבוא העת לשלווה וכולם יוכלו להביט אחורה ולשאול: 'איך הסכסוך בכלל יכול היה להימשך זמן כה רב?'".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הכתבים הזרים בי-ם: התעלומה - למה אובמה בא?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה בבית הנשיא. "הרקורד לא משהו"
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים