שתף קטע נבחר

כאב הראש של המאבטחים: 'האפיפיור בלתי צפוי'

יוחנן פאולוס ה-2 נורה ע"י אזרח טורקי ונפצע קשה ובנדיקטוס ה-16 הופל ע"י אישה לוקה בנפשה. למרות זאת, אירועים אלה לא מונעים מהאפיפיור החדש פרנסיסקוס לדבוק בסגנון פתוח ולהתקרב פיזית למאמיניו. גורמי אבטחה בוותיקן: "יש הרבה משוגעים בחוץ. אם הדברים לא ישובו לסדרם, אנחנו בבעיה"

קוראים יקרים, סלחו לצוות האבטחה של האפיפיור פרנסיסקוס אם הם נראים קצת עצבנים. יש להם סיבה טובה. אפיפיור אחד כבר נורה בכיכר פטרוס הקדוש בוותיקן בשעה שנסע ברכב פתוח ואפיפיור אחר הותקף על ידי אישה לוקה בנפשה, גם כן בכיכר פטרוס הקדוש במהלך מיסת חג המולד. לכן, זה אך טבעי שמפקד משטרת הוותיקן דומניקו ג'אני לחוץ מאוד בימים האחרונים - ימיו הראשונים של פרנסיסקוס בתפקיד האפיפיור.

 

האפיפיור שנוסע באוטובוס: הכירו את פרנסיסקוס

 

עוד חדשות בעולם :

המלצה במצרים: לפרק את "האחים המוסלמים"

הפסקת חשמל בכור גרעיני ביפן - בגלל עכברוש

קייט והמלכה נפגשו בתחתית: "יש תינוק ברכבת"

שמלות נשף של דיאנה נמכרו ב-1.2 מיליון דולר

 

ביום שלאחר בחירתו לאפיפיור נמנע פרנסיסקוס מנסיעה בלימוזינה משוריינת והעדיף לנסוע ברחובות רומא ההומים במכונית פשוטה כדי לאסוף את דבריו מבית מלון בדאון טאון בבירה האיטלקית. ואם בזה לא די, במהלך המיסה הראשונה שניהל כאפיפיור גרם פרנסיסקוס לפניקה בקרב מאבטחיו אחרי שהתערבב בין עוברים ושבים בכניסה לוותיקן, לחץ ידיים ואפילו הרשה לאנשים מסביב לתפוס בכתפו.

 

קפץ מהרכב כדי לנשק אדם נכה. פרנסיסקוס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קפץ מהרכב כדי לנשק אדם נכה. פרנסיסקוס(צילום: AFP)

 

ואז, ביום השבעתו לתפקיד עמד האפיפיור החדש קרוב ל-30 דקות ב"פופמוביל", רכבו הרשמי, והקיף את כיכר פטרוס הקדוש העצומה בגודלה, נישק תינוקות שהובאו לידיו ובשלב מסוים קפץ מהרכב כדי לנשק אדם נכה שהיה בין עשרות אלפי המאמינים שהיו בקהל.

 

לא לחינם הודבק לפרנסיסקוס הכינוי "האפיפיור הבלתי צפוי". אולם עבור שומרי ראשו, המשמעות של "בלתי צפוי" היא: בעיה.

 

ג'אני נראה מודאג במיוחד מהקהל שהתאסף אחרי המיסה שנערכה ביום ראשון. העיתון האיטלקי "לה סטמפה" ציטט גורם אבטחתי בוותיקן שאמר ש"כדאי שהדברים ישובו למצב הרגיל או שאנחנו בבעיה".


האפיפיור החדש מעדיף את קרבת ההמונים למרות החששות הביטחוניות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האפיפיור החדש מעדיף את קרבת ההמונים למרות החששות הביטחוניות(צילום: AFP)

 

דובר הוותיקן פרדריקו לומברדי אמר בשבוע שעבר שהוותיקן מודע היטב לסגנון הלא רשמי והפתוח של פרנסיסקוס ושיינקטו "אמצעי אבטחה מתאימים" אף על פי שזה לא קרה באופן מיידי לאחר בחירתו לאפיפיור. "יש הרבה משוגעים כאן בחוץ", אמר גורם אחר בוותיקן. "אבל אתם יכולים להיות בטוחים שסוגיות האבטחה נבחנות".

 

מאחר כרוני

גם ההרגל של פרנסיסקוס לאחר לא ממש גורם נחת לשומרי ראשו, שרגילים בדרך כלל לאירועים שמתוזמנים בקפידה. לאחר המיסה ביום ראשון, נראה היה שאחד הכמרים מתחנן בפניו למהר ומציץ בעצבנות בשעונו - אולם האפיפיור המשיך להלהיב את הקהל.

 

הסגנון של "לפגוש-ולברך" של פרנסיסקוס מזכיר את הסגנון הפתוח של האפיפיור המנוח יוחנן פאולוס השני בשנותיו הראשונות בתפקיד. אירוע אחד בימיו הראשונים של יוחנן פאולוס המחיש את ההשלכות המפחידות הפוטנציאליות באפיפיור ספונטני. היה זה ב-1981. יוחנן פאולוס בדיוק השיב תינוק שהחזיק לידי אמו בשעה שרכבו הפתוח נסע באיטיות בכיכר פטרוס הקדוש הצפופה - ואז נשמעו יריות. האפיפיור נשכב על הרצפה ושומרי ראשו רכנו מעליו.


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

ניסיון ההתנקשות שבוצע על ידי אזרח טורקי גרם לאפיפיור פציעה קשה. ובעוד הוא החלים באופן מלא, תם עידן האבטחה הקלה סביבו.

 

הגרמני שקפץ על הג'יפ האפיפיורי

גם תקופת כהונתו של בנדיקטוס ה-16 בתפקיד האפיפיור ידעה כמה רגעים מפחידים. בשנת 2008 קפץ אזרח גרמני על הג'יפ של האפיפיור ואז נוטרל על ידי שוטרי הוותיקן. שנה לאחר מכן, אישה עם היסטוריה של בעיות פסיכיאטריות קפצה מעל מחסום משטרתי בכיכר פטרוס הקדוש במהלך מיסת חג המולד והפילה את האפיפיור על הקרקע. בנדיקטוס ה-16 לא נפצע בתקרית, אולם אחד הקרדינלים שהיו במקום נפל ושבר את ירכו.

 

לפי מומחים, נטישה של שיירת האבטחה ושומרי הראש יכולה להיות מסוכנת מבחינה אבטחתית בכמה אופנים. "אם מישהו כמו האפיפיור מפרסם את העובדה שהוא לא זוכה לרמת האבטחה הרגילה, זה רק יגביר את האיומים הפוטנציאליים", אמר המומחה לאבטחה הבריטי ריצ'רד אייטץ', מחבר הספר "אבטחה קרובה".


לשומרי הראש יש סיבה לדאגה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לשומרי הראש יש סיבה לדאגה(צילום: AFP)

 

אייטץ', שבעברו כתב על בני מלוכה, דיפלומטים ואח"מים נוספים, נתן לדוגמה את ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שהחלטתו לוותר על מאבטחים באופנועים בשיירתו עוררה חששות גדולים אחרי שהוא תועד לפני כמה שנים בפקק תנועה במרכז לונדון. מצב זה הפך למעשה את קמרון למטרה נייחת עבור תוקף פוטנציאלי.


 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

גם בתקופתו נרשמו כמה אירועים שגרמו כאב ראש למאבטחיו. בנדיקטוס ה-16 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם בתקופתו נרשמו כמה אירועים שגרמו כאב ראש למאבטחיו. בנדיקטוס ה-16(צילום: EPA)

 

2009: אישה לוקה בנפשה זינקה על בנדיקטוס ה-16 במיסת חג המולד 

   

1981: ניסיון ההתנקשות ביוחנן פאולוס ה-2

 

באופן כללי, אמר המומחה הבריטי, כל החלטה של מנהיג לוותר על אבטחתו "יוצרת כאב ראש ביטחוני" - בעיקר אם הדבר הופך להרגל. והאפיפיור איננו מנהיג רגיל, הוא אחד הדמויות הכי ציבוריות בעולם.

במהלך שבוע רגיל, האפיפיור עורך שתי הופעות לפחות בפני הציבור - בימי רביעי ובימי ראשון. עבור האפיפיור החדש, הכול מסתכם ברצונו לאזן בין החששות הביטחוניות הלגיטימיות לבין סגנונו הפשוט וסלידתו ממותרות.

 

לשם דוגמה, פרנסיסקוס נודע בכך שהוא נהג לנסוע באוטובוס לעבודה בעת שכיהן בתפקיד הארכיבישוף של בואנוס איירס. אמנם ברור שסגנון החיים הפשוט שלו יישאר, אך אל תצפו לפגוש אותו בקרוב בתוך אחת החשמליות ברומא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולד ממותרות. פרנסיסקוס
צילום: AFP
סגנון פתוח. יוחנן פאולוס ה-2
צילום: AFP
ויתר על המאבטחים באופנועים והפך למטרה נייחת. קמרון
צילום: AP
מומלצים