שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אין הקפאה: התנגשות בין ברק אובמה ואבו מאזן

גם מסיבת העיתונאים המשותפת לא הסתירה את האכזבה של הפלסטינים מעמדתו של הנשיא האמריקני. אבו מאזן קיווה לשווא לשמוע את המשפט "הפסקה מוחלטת של הבנייה בשטחים". יועצו של אבו מאזן: "מחכים לראות איך תפעל ממשלת ישראל"

אם הפלסטינים ציפו שהטון האמריקני הנוקשה כלפיהם ישתנה במהלך ביקורו של ברק אובמה ברמאללה – הם התבדו. מסיבת העיתונאים שקיימו היום (ה') הנשיא האמריקני ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בתום הפגישה ביניהם במוקטעה, שיקפה חילוקי דעות קשים ועמוקים.

 

ביקור אובמה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בעיקר אמורים הדברים לגבי הסירוב הנחרץ של אובמה לקבל את הדרישה הפלסטינית להכריז על הקפאת הבנייה בהתנחלויות כתנאי מוקדם לחזרה למו"מ. אובמה אומנם הצהיר במסיבת העיתונאים שההתנחלויות מקשות על פתרון בין הצדדים, אולם הפלסטינים עדיין לא שמעו את מה שקיוו לשמוע. חרף הטון הדיפלומטי של שני האישים, מסיבת העיתונאים הייתה למעשה התכתשות מילולית, כשאבו מאזן אמר באופן חד משמעי שהפלסטינים לא ישובו לתהליך מדיני אם ישראל לא תסכים להקפאה - אפילו אחרי תחילת המו"מ.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

אובמה קבע שעל שני הצדדים לצאת מהקביעון ולצעוד אחד כלפי השני כדי שניתן יהיה להיחלץ מהמבוי הסתום, אבל הוא לא פירט מהם אותם צעדים. לצורך העניין,

האוזניים הפלסטיניות לא שמעו את הביטוי המפורש שלו ציפו מאז נודע להם על הביקור במוקטעה: "הפסקה מוחלטת של הבנייה הישראלית בשטחים".

 

גורמים פלסטינים שנכחו במסיבת העיתונאים אמרו בסיומה שמדובר בהתנגשות חזיתית בין שתי גישות: זאת של אבו מאזן מול זאת של אובמה.

 

יועצו המדיני של אבו מאזן, נימר חמאד, ניסה למתן מעט את הדברים ואמר ל-ynet כי האמריקנים הגיעו לכאן רק כדי לשמוע את שני הצדדים ואת דרישותיהם. הוא הוסיף כי אנשיו של אובמה אמרו שהם מעוניינים לשוב לארה"ב יחד עם מזכיר המדינה ג'ון קרי, בכדי "להבין לעומק את עמדותיהם של הישראלים והפלסטינים בנוגע למשא ומתן ולתנאים לקיומו". לדבריו, האמריקנים מעוניינים לראות כיצד תפעל הממשלה הישראלית החדשה ומה יהיו תנאי הבסיס שלה.

 

בנאומו במוקטעה אמר אבו מאזן: "השלום לא יכול לבוא תוך אלימות, כיבוש, התנחלויות, מעצרים, סגר והתנכרות לזכויות הפליטים. אנחנו רוצים שלום צודק שיסיים את הכיבוש, שלום שיביא יציבות לכל עמי האזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיוכים כלפי חוץ. תהום פעורה בין אובמה לבין אבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים