שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נחל כמון: להוסיף קצת תבלין לטיול שלכם
  מחפשים מסלול שלא צפויים להיות בו הרבה מטיילים? למה שלא תצפינו לנחל כמון שבגליל העליון - טיול שעובר במעיין, עץ אלון עתיק ופריחת אגסים? אבל בינינו, אל תגלו לאף אחד

  בחצר האחורית של כרמיאל, ליד האח המוכר נחל צלמון, מחכה לכם מסלול קצר וחביב בערוץ נחל כמון. השביל יורד עם הנחל אל בקעת סח'נין ובדרך עובר במעיין קטן, בכרמי זיתים, וליד עץ אלון עתיק ומרשים. במידה שהנחל ישמור על אלמוניותו גם לאחר כתבה זו, לא צפויים להגיע בפסח המונים אל המסלול.

   

  מפת הטיול בנחל כמון ()
  מפת הטיול בנחל כמון

   

  איך מגיעים?

  נוסעים בכביש 85, ובאזור התעשייה, ליד מרכז קניות גדול, פונים דרומה לעבר הישובים כמון ומכמנים.

  הכביש מתפתל במעלה הרכס, ומוביל אל פניה חדה ימינה לכיוון כמון. בצומת הבא פונים ימינה לעבר הכפר הבדואי כמאנה. כעבור כ-200 מטר פונים ימינה עם הסימון השחור ועוצרים בראשיתו של הערוץ, בעיקול הכביש (1).

   

  הקפצת הרכב לנקודת הסיום: חוזרים אל כביש מס' 85 ופונים בו ימינה (מזרחה). בצומת רמה פונים ימינה (דרומה) לעבר סחנין בכביש 804. נוסעים לאורך ערוצו של נחל צלמון וכעבור ארבעה קילומטרים חוצים את ערוץ נחל צלמון. קילומטר אחר כך פונים ימינה, לעבר השכונה המערבית של הכפר סלמה.

   

  דרך זו מסומנת באופן לא ברור בסימון שבילים בצבע שחור. חוצים את השכונה הקטנה, עד לנקודה שבה חוצה הדרך את ערוצו של נחל כמון, הנראה יורד מההר שמימין. במקום אלון גדול וסימון שבילים בצבע שחור.

   

  לנקודת הסיום: חוזרים אל כביש 85 ופונים בו ימינה (מזרח). בצומת רמה פונים ימינה (דרום) בכביש 804 לעבר סחנין. נוסעים לאורך ערוצו של נחל צלמון וכעבור כ-4 ק"מ חוצים את ערוץ נחל צלמון. כקילומטר אחר כך פונים ימינה, לעבר השכונה המערבית של הכפר סלמה.

   

  דרך זו מסומנת באופן לא ברור בסימון שבילים בצבע שחור. חוצים את השכונה הקטנה, עד לנקודה שבה חוצה הדרך את ערוצו של נחל כמון, הנראה יורד מההר שמימין. במקום רחבת חניה וסימון שבילים בצבע שחור (6).

   

  עצי קטלב. אחד ממיני העצים בנחל כמון (צילום: יובל וייצנר) (צילום: יובל וייצנר)
  עצי קטלב. אחד ממיני העצים בנחל כמון(צילום: יובל וייצנר)

   

  נחל כמון

  מחנים את הרכב בעיקול הכביש (1) ויורדים במסלול המסומן בשחור הגולש במורד הגיא. בתחילה גולש השביל בתוואי מתון יחסית, אך מהנקודה בה הוא מתעקל דרומה לעבר בקעת סחנין (2), הוא נעשה תלול יותר.

   

  במקביל, נעשות גדות הנחל יותר ויותר ירוקות ולעצי האורן והאלון מתווספים גם עצי חרוב, פריחת אגס סורי וקטלב. חולפים על פני כמה עצי חרוב עבי גזע ואגס סורי מרשים. בתחילת הקיץ תוכלו לראות את העץ מניב פירות שאינם משתמעים לשתי פנים - ממש אגסים.

   

  בתחילה גולש השביל בתוואי מתון ואז נעשה תלול. שביל נחל כמון (צילום: יובל וייצנר) (צילום: יובל וייצנר)
  בתחילה גולש השביל בתוואי מתון ואז נעשה תלול. שביל נחל כמון(צילום: יובל וייצנר)

   

  עין כמאנה

  לאחר שחולפים על פני שכבות סלע גיר נטויות, מגיעים אל המעיין הקטן הנמצא על גדתו השמאלית (הדרומית) של הנחל (3), מקור המים האיתן היחיד לאורך המסלול. המעיין, כמו הכפר הבדואי, נקרא עין כמאנא.

   

  זהו מעיין שכבה רגיל שמימיו נובעים כל השנה, לא בשפע אך מספיק בכדי שרועי העיזים המקומיים יביאו את עדריהם לשתות במעיין.

   

  משם ממשיך הנחל בערוץ שבו כמה מפלונים הזורמים לעתים בעונת הגשמים (כשהם רטובים יש להיזהר כאן במיוחד מפני החלקה). גדות הנחל עטורות חורש טבעי שבו בעיקר אלונים ועצי חרוב.

   

  עדר עזים שמגיע לשתות בעין כמאנה (צילום: יובל וייצנר) (צילום: יובל וייצנר)
  עדר עזים שמגיע לשתות בעין כמאנה(צילום: יובל וייצנר)

   

  עין כמאנה (צילום: יובל וייצנר) (צילום: יובל וייצנר)
  עין כמאנה(צילום: יובל וייצנר)

   

  תצפית אל בקעת סחנין ועץ אלון עתיק לסיום

  ממש לקראת סוף המסלול מגיח שביל הטיול מהחורש וממול נפתח הנוף אל השטחים החקלאיים

   בבקעת סחנין (4). מכאן כבר אפשר לראות את רכב האיסוף הממתין בסוף המסלול אך מומלץ לעצור, לנשום אויר, ואולי לבשל קפה של סיום.

   

  סמוך למפגש עם הכביש החוצה את השכונה המערבית של סלאמה, ניצב אלון מצוי בא-בימים שכמותו רק מעטים נותרו בגליל (5) . עוברים את עץ האלון העתיק, חוצים את השכונה המערבית של הכפר סלאמה, ומגיעים לרכב האיסוף הממתין ברחבת החנייה (6).

   

  לטיול יצאנו

  סוג: רגל

  מקום: ליד כמון

  אורך המסלול (ק"מ): כ-2.5

  משך הטיול: עד שעתיים

   

  לעוד טיולים מומלצים היכנסו לאתר מפה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים