שתף קטע נבחר

צילום: AFP

בנט עונה לאובמה: "אין עם הכובש בתוך ארצו"

שר הכלכלה והמסחר מהבית היהודי משיב לנשיא ארה"ב שאמר כי כיבוש הוא לא הפתרון לסכסוך עם הפלסטינים. "את תוצאות הנסיגה הקודמת שלנו חווינו הבוקר בשדרות ובאלפי קורבנות". נתניהו: "מודה על התמיכה הבלתי מסוייגת בישראל"

שר הכלכלה והמסחר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, עונה לנשיא ארצות הברית ברק אובמה. "את תוצאות הנסיגה הקודמת שלנו חווינו הבוקר בשדרות ובאלפי קורבנות לאורך השנים האחרונות", אמר הערב (יום ה') בנט זמן קצר לאחר נאומו של הנשיא האמריקני בירושלים. "הגיע הזמן לתפיסות חדשות ויצירתיות לפתרון הסכסוך במזרח התיכון ובכלל, אין עם הכובש בתוך ארצו". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב: "מסכים עם הנשיא אובמה שיש לנו ארץ נהדרת"

 

 

לאחר הנאום נמסר מלשכת נתניהו: "ראש הממשלה מודה לנשיא ארה"ב על התמיכה הבלתי מסוייגת במדינת ישראל. ראש הממשלה נתניהו שותף לדעתו של הנשיא אובמה שצריך לקדם שלום שמבטיח את ביטחונם של כל אזרחי ישראל".

 

בתגובתו, יו"ר הבית היהודי בנט הוסיף ואמר כי "דבריו של אובמה בוודאי באו מתוך דאגה לישראל ומתוך ידידות אמת". 

 

גם יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, הגיבה לדברי אובמה. "אובמה הוא ידיד אמת של ישראל, על זאת אין לערער. אך בסופו של יום רק אנו נהיה אלה שנספוג את התוצאות הטרגיות וההרסניות שבהקמת מדינה פלסטינית. זוהי הסיבה שבגללה בחר העם, רק השבוע, ממשלה שאין בקווי היסוד שלה תמיכה ברעיון שתי המדינות ונשיא ארה"ב, שהדמוקרטיה היא נר לרגליו, צריך לכבד זאת. ואם בכיפת ברזל עסקינן, יהודה ושומרון היא כיפת הברזל שלנו".

 

בקרב המתנחלים התייחסו בביטול לדברי אובמה והעדיפו לתייגו כמי שמנותק מהמציאות בשטח. חלק מהמתנחלים אף האשימו את המארגנים בבחירה מוקפדת של הקהל בנאומו של הנשיא האמריקני, כך שיהיה לו נוח. "הנאום היה חם ומחבק, אך באותה מידה הוא ניסה ליצור אשליה של ציבור שתומך במהלכים מסוכנים, זו גם לדעתנו הסיבה שלא הוזמנו לנאום סטודנטים מאריאל", אמרו במועצת יש"ע.

 

עוד אמרו במועצת יש"ע כי "הישראלים כבר מנוסים באשליות כאלו שהתפוצצו לנו בפנים. הציבור בישראל מביע את עמדותיו בצורה דמוקרטית ולא בעידוד צעירים נגד ההנהגה". גם בוועד מתיישבי השומרון התייחסו בחריפות לתוכן הנאום. יו"ר הוועד, בני קצובר, אמר כי "אנו מזכירים לנשיא אובמה שהניסיונות של מדינת ישראל לסיים את 'הכיבוש' כהגדרתו, עלו לישראלים באלפי הרוגים".

 

ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, התנגד גם הוא לנאום, אך העדיף לנקוט עמדה ממלכתית יותר. לדבריו, "עם ישראל שב לנחלת אבותיו אחרי 2,000 שנות גלות תוך שאיפה לשלום אמת עם שכנינו. ההתיישבות איננה מכשול לשלום ולעומת זאת, במקום שנסוגנו עד המילימטר האחרון ספגנו טרור וטילים. אנו מכדים ומוקירים את תמיכתה האיתנה של ארה"ב בישראל, אך גם בין ידידים מותר שיהיו דעות ועמדות שונות ואנו מצפים שארה"ב תכבד זאת ותפעל בהתאם".

 

לבני: "נאום מבריק" 

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה בתגובה לנאום: "הוא נאם נאום מבריק. יש עוד עבודה ומשימות. המציאות יותר מורכבת, ותרגום נאומו למציאות יהיה קשה, אך בגלל זה נכנסתי לממשלה".

 

בנאומו הערב קרא נשיא ארה"ב לאזרחי ישראל לדרוש ממנהיגיו לעשות שלום. "כפוליטיקאי אני יכול להבטיח לכם - מנהיגים פוליטיים לעולם לא יקחו סיכונים אם האנשים לא מבקשים מהם לעשות את זה", אמר אובמה. "הקולות שלכם חייבים להיות חזקים יותר, התקוות שלכם צריכות להתוות את הדרך קדימה".

 

אובמה הוסיף ואמר כי "אין עוררין על כך שישראל מתמודדת עם פלגים פלסטיניים הפונים לטרור ומנהיגים פלסטינים שהחמיצו הזדמנויות היסטורית". הוא הדגיש כי ארה"ב תמשיך להתנגד לקידום מדינה פלסטינית בדרך עוקפת משא ומתן כמו הפנייה לאו"ם: "אבל חייבים להכיר בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית ולצדק. שימו את עצמכם בנעליהם - תסתכלו על העולם דרך העיניים שלהם. לא הוגן שילדה פלסטינית לא יכולה לגדול במדינה משלה".

 

אובמה, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה, הערב(צילום: רויטרס)

 

הנשיא האמריקני הוסיף כי "אותה ילדה צריכה לחיות עם נוכחות של צבא זר ששולט בתנועות שלה ושל בני משפחתה, אין זה צודק כשאלימות של מתנחלים נגד פלסטינים אינה מטופלת. הן כיבוש והן גירוש אינם מהווים תשובה".

 

אובמה הדגיש כי השאלה היא איזה עתיד ישראל רוצה לעצמה וכי הוא יודע שלא כולם באולם מסכימים איתו, אבל ציין כי "רק הישראלים יכולים להחליט על עתידם. אני רוצה שתדעו שאני מדבר אליכם כחבר שמודאג לגבי עתידכם. השלום חיוני. אני מאמין ששלום הוא הדרך היחידה לביטחון אמיתי. אתם תוכלו להיות הדור שמבטיח את קיומו הנצחי של החלום הציוני ותיאלצו להתמודד עם אתגר הולך וגדל בנוגע לעתידו. בהתחשב במצב הדמוגרפי בגדה המערבית הדרך היחידה שבה ניתן להמשיך לקיים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית הוא על ידי הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית בת-קיימא".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
אובמה הערב
צילום: רויטרס
מומלצים