שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דליה רבין: "לאובמה לא יהיה קל להביא שלום"

בני משפחת רבין, שנפגשו עם אובמה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל, מקווים שיוזמת הנשיא האמריקני תישא פרי - אבל מודעים גם לקשיים: "רק ימים יגידו אם הביקור יועיל למורשת רבין". איזה שיר שלו ביקש אובמה שיחפשו ביוטיוב?

"נאום השלום" של נשיא ארצות הברית זוכה לתמיכה מאסיבית מבני משפחתו של ראש הממשלה שניסה להביא שלום - ונרצח. יום לאחר נאומו של ברק אובמה לסטודנטים בירושלים, שם הפציר בצעירים להסתכל על המצב בעיני הפלסטינים ולדרוש מהמנהיגים להביא שלום, הוא עלה לקברו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, והניח עליו זר ואבן שהביא מאנדרטת מרטין לותר קינג. "רק ימים יגידו אם ביקור אובמה יועיל למורשת יצחק רבין, אבל אין ספק שהכוונה היא להחזיר אותנו למסלול ההידברות והשלום", אמרה בתו של רבין, דליה רבין פילוסוף. היא סיפרה כי אובמה ביקש מהם לחפש ביוטיוב שיר שהוא שר. צפו בו.

 

ברק אובמה שר אל גרין
 

לבני משפחתו של רבין אמר אובמה כי ראש הממשלה היה "אדם מדהים", וציין כי היווה השראה לקטעים מנאומו בבנייני האומה. "הביקור היה עבורי מאוד מרגש והעובדה שהוא בחר ולהניח זר מראה על הקשר שלו לרבין", אמרה הח"כית לשעבר רבין פילוסוף. "זה מראה מחויבות וזיכרון למה שקרה לפני 18 שנים. אני אמרתי לו שאנחנו רואים את המחויבות שלו בעצם הגעתו, ושאנחנו מאוד מעריכים את זה ומתרגשים מזה".

 

בתו של ראש הממשלה שקיבל את פרס נובל לשלום ונרצח שנה לאחר מכן אמרה כי הרגע שתזכור מהביקור "הוא הרגע שבו אני וכל המשפחה עומדים בשורה ואלינו מתקדם הנשיא האמריקני. הייתה התרגשות גדולה מסביב והמון תקשורת וזה היה רגע כמעט מכונן מבחינתי. אנחנו כולנו מקווים שאובמה יצליח בכוונתו להביא שלום, למרות אנחנו יודעים שזה לא יהיה פשוט וזה יהיה מורכב".

 

לדברי רבין פילוסוף, הנשיא שמעון פרס - שליווה יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו את אובמה בביקורו בחלקת גדולי האומה בהר הרצל - סיפר לנשיא האמריקני שביומו האחרון רבין היה המאושר באדם ושר את השיר לשלום. "אז התחלנו לדבר על מי יודע לשיר ומי לא יודע לשיר. אובמה אמר שהוא יודע לשיר, הוא אומר שהוא שר יפה ושיש שיר שלו ביוטיוב. הוא אמר לנו - תחפשו ביוטיוב, al green barack obama".

 

משוחח עם דליה רבין בהר הרצל (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
משוחח עם דליה רבין בהר הרצל(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

אובמה מניח זר על קבר רבין (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
אובמה מניח זר על קבר רבין(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

נכדו של רבין, יונתן בן ארצי, השתתף אף הוא בטקס בהר הרצל, לצד אחותו נועה רוטמן ובני משפחה נוספים. "הנשיא אמר דברים חמים שלא משתמעים לשני פנים בקשר למורשת של סבא שלי", אמר בראיון בשידור החי ב-ynet. "השיחה הייתה פתוחה ונעימה והיה באמת מרגש מאוד לראות את המקום והחשיבות של מורשת יצחק רבין".

 

בן ארצי סיפר כי זו לא הפעם הראשונה שבה משפחת רבין פוגשת את אובמה: "הצטרפנו לנשיא המדינה פרס בביקורו בית הלבן, אבל זה היה שונה במהות ובאווירה". על הנאום בבנייני האומה אמר: "אני חושב שנשיא דמוקרטי אמריקני מחובר בצורה חזקה לצורך שלנו להגיע לפתרון. מאז הרצח אנחנו למעשה נמצאים כאן כחלק מתפקיד ממלכתי סביב זכרון הרצח, הדברים שאמר הנשיא אתמול היו ברורים מאוד ולא מצריכים פרשנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה, נתניהו ופרס בקבר רבין
צילום: AFP
מומלצים