שתף קטע נבחר

האישה שמאחורי הקרב האמריקני על נישואים גאים

אלפים הריעו אתמול מחוץ לבית המשפט העליון לאדית וינדזור, קשישה בת 83, שסיפור אהבתה ארוכת השנים לזוגתה המנוחה עומד במרכז התביעה שעשויה לשנות את הגדרת הנישואים בחוק הפדרלי. "תיה היפה והנוצצת שלי הייתה גאה"

אדית וינדזור, בת 83, יצאה אתמול מבית המשפט העליון בצעדים מהירים, כמו מרחפת. מי שעומדת במרכז העתירה שמסעירה את ארה"ב פנתה אל אלפי חבריה הגאים ובישרה להם על מה שנראה לה ולמומחי משפט כהצלחה שבדרך – שינוי הגדרת הנישואים בחוק הפדרלי, באופן שיאפשר הכרה נרחבת בנישואים חד מיניים ובזכויותיהם של נשואים גאים. 

 

חגיגה מחוץ לעליון: "אוהב את שתי האימהות שלי"

 

וינדזור יוצאת לקהל. "לא מאמינה שלפני 10 שנים עוד הסתתרתי בארון" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
וינדזור יוצאת לקהל. "לא מאמינה שלפני 10 שנים עוד הסתתרתי בארון"(צילום: רויטרס)

 

וינדזור היא העותרת בתיק שעשוי להביא לביטול "החוק להגנת הנישואים" (DOMA) מ-1996, חוק פדרלי המגדיר נישואים כברית בין גבר לאישה בלבד ומאפשר רק לעונים להגדרה זו ליהנות מההטבות המגיעות לזוגות נשואים. מי שלא עמדה לצדה של וינדזור באותו רגע היסטורי הייתה האישה שהייתה נשואה לה, בת זוגה יותר מ-40 שנה, תיה ספייר, שהלכה לעולמה ב-2009.

 

"אדי, אדי", שאגו לעברה האלפים. הפסיקה בעתירה צפויה אמנם לא לפני חודש יוני, אבל מהערות שופטי בית המשפט העליון ניתן ללמוד שהחוק עומד בסכנה. "אני מדברת אליכם בפומבי ולא מאמינה שעד לפני עשר שנים התחבאתי בארון", אמרה וינדזור הנרגשת לקהל.

 

אל הסוגיה המשפטית הוביל סיפור אהבתם של וינדזור, מתכנתת בחברת IBM, וספייר, פסיכולוגית, שנפגשו בניו יורק ב-1960 וחיו מאז כזוג לכל דבר אבל "בארון". ב-2007 הן התחתנו בקנדה, כשספייר כבר סבלה מטרשת נפוצה. כעבור שנתיים היא הלכה לעולמה והורישה לזוגתה את ביתה, בשווי 4.1 מיליון דולר.

 

אף שב-2009 כבר הכירה מדינת ניו יורק בנישואים חד מיניים, וינדזור נדרשה לשלם 363 אלף דולרים מסים על הנכס שירשה. לו הייתה נשואה לגבר ומתאלמנת, לא הייתה צריכה לשלם דבר.

 

וינדזור נושאת דברים מחוץ לבית המשפט העליון

 

"זה היה הלם. באמצע האבל, אחרי שחטפתי התקף לב, התברר לי שהממשלה הפדרלית מתייחסת אלינו כאילו היינו זרות זו לזו", סיפרה. היא החליטה להיאבק באמצעות בתי המשפט. שתי ערכאות נמוכות קבעו שהחוק להגנת הנישואים אינו עולה בקנה אחד עם החוקה האמריקנית.

 

בפברואר 2011 הגיעה הודעה דרמטית מממשל אובמה. התובע הכללי אריק הולדר הודיע כי הממשל לא יגן יותר על חוקתיות החוק בבית המשפט, משום שהוא מפלה על בסיס מיני. עם זאת, הממשל ימשיך לאכוף את החוק. משרד המשפטים אף אפשר לוועדה של בית הנבחרים להגן על החוק בבית הדין.

 

אתמול הגיע התיק לבית המשפט העליון, שעסק רק יום קודם לכן בעתירה נגד החוק האוסר על נישואים גאים בקליפורניה. במוקד שני הדיונים עומדת הדרישה לשוויון בפני החוק. בתום יום הדיונים מעריכים פרשני משפט שלפחות חמישה מתוך תשעת שופטי בית המשפט העליון סבורים שחוק ההגנה על הנישואים מנוגד לחוקת ארה"ב.

 

"שתי האימהות שלי נשואות". מפגינה צעירה מול בית המשפט (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"שתי האימהות שלי נשואות". מפגינה צעירה מול בית המשפט(צילום: MCT)

מפגינים בפטיסטים קוראים למוות להומואים, מולם מתנשקים זוגות חד-מיניים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים בפטיסטים קוראים למוות להומואים, מולם מתנשקים זוגות חד-מיניים(צילום: EPA)

 

החוק הפדרלי הזה מונע גם מנשואים בתשע המדינות שבהן מותרים נישואים חד מיניים כאלף הטבות פדרליות שנשואים אחרים מקבלים, כגון הקלות במסים, ביטוח לאומי, הטבות של שארי משרתים בצבא ועוד.

 

שופטת בית המשפט העליון רות גינזבורג העירה אתמול כי נראה כאילו מדובר באזרחים סוג ב'. "יש שני סוגי נשואים: נישואים מלאים ואז נישואים כמו של חלב דל שומן", אמרה ואותתה על כוונתה להצביע נגד החוק. השופט אנתוני קנדי, הנחשב ללשון המאזניים בין ארבעה שופטים שמרנים לארבעה ליברלים, ציין שהמדינות ולא הקונגרס בוושינגטון צריכות להכריע בענייני נישואים, גירושים, ומי זכאי לקבל הטבות פדרליות.

 

וינדזור ענדה אתמול על דש בגדה את סיכת היהלום העגולה שספייר העניקה לה כשהציעה לה נישואים לראשונה. "לא הסכמתי לענוד אז טבעת כי עדיין הייתי בארון", הסבירה, "היום אני לסבית בחוץ".

 

וינדזור מחוץ לבית המשפט. "היא ראויה לחוקה שלנו, והחוקה שלנו ראויה לה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
וינדזור מחוץ לבית המשפט. "היא ראויה לחוקה שלנו, והחוקה שלנו ראויה לה"(צילום: AFP)

וינדזור מחוץ לבית המשפט. "לא ענדתי טבעת כי הייתי בארון" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
וינדזור מחוץ לבית המשפט. "לא ענדתי טבעת כי הייתי בארון"(צילום: רויטרס)

 

"אנשים שאלו אותנו למה להתחתן", סיפרה וינדזור לקהל, "אני הייתי אז בת 77 ותיה הייתה בת 75. אבל בסופו של דבר מתברר שכולם התייחסו לכך באופן שונה, נישואים הם דבר שונה בכל זאת. כשסיפור הנישואים שלנו הופיע ב'ניו יורק טיימס' המונים התקשרו לברך אותנו. זה היה כמו מילת קסמים".

 

אחר כך סיפרה וינדזור על בת זוגה, שאותה תיארה כ"יפה ונוצצת": "היום היה אירוע מרהיב עבורי, אירוע של פעם בחיים.

 ואני יודעת שרוחה של אשתי המנוחה תיה ספייר נמצאת כאן, צופה ומאזינה, והיא הייתה גאה מאוד ושמחה במה שבאנו לעשות".

 

עורכת דינה של וינדזור, רוברטה קפלן, סיפרה כיצד וינדזור טיפלה בספייר כשזו נותרה משותקת בשל מחלתה ותיארה את הטיפול כ"הרואי".

 

"כל אחד מאיתנו, סטרייט או גאה, יכול להתברך בבת זוג כמו אדי וינדזור ולהרגיש בר מזל. החוקה שלנו ראויה לאדי וינדזור, ואדי וינדזור ראויה לחוקה שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וינדזור. "אנשים שאלו אותנו למה להתחתן, אבל זה בכל זאת שונה"
צילום: AP
מומלצים