שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  המלצות צפייה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

  ערוצי הטלוויזיה מקדישים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה למשדרים מיוחדים בנושא, בהם מסע עם השחקן שמואל שילה ז"ל וסרט על ליגת כדורגל שהוקמה בגטו טרייזנשטאט

  אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה לשנת תשע"ג - 2013, יפתחו הערב (א') בשעה 20:00 בשידור ישיר של הטקס הממלכתי השנתי מ"יד ושם" שבירושלים. במהלך הערב ומחר (ב') ישודרו סרטים ותוכניות ליום זה בערוצי הטלוויזיה השונים. הערוצים המסחריים ישדרו ללא הפסקות פרסומות עד צאת יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

   

  ערב יום השואה

  ערוץ 10

   

  22:25 - "אם תישאר בחיים"

   

  השחקן שמואל שילה ז"ל יצא למסע בזמן, במהלכו הוא ובנו חוזרים למקומות שבהם שהה שילה בתקופת מלחת העולם השנייה. שילה הראה את מקומות המסתור שלו מפני הגרמנים, נזכר בניסיונות ההצטרפות לפרטיזנים, ניסיונות המרד והבדידות שלו לאחר חיסול קרוביו ותקופת השיקום בבית היתומים באיטליה. שילה היה אחד מהמייסדים של קיבוץ צאלים בנגב ונפטר לאחר מחלה קשה שהתגלתה כחודשיים לאחר ששב מהמסע.

   

   

  ערוץ 2

   

  22:00 - "ליגה טרזין"

   

  סרט דוקומנטרי על סיפורה הלא יאמן של ליגת הכדורגל שהוקמה בגטו טרזיינשטאט שבצ'כיה על ידי שחקנים מקצועיים וחובבים. בין השנים 1945-1942 התקיימו מאות משחקי כדורגל במגרש מאולתר ולעיני אלפי צופים. אחד המשחקים אף צולם ונוצל על ידי הנאצים לטובת סרט תעמולה.

   

  ערוץ 1

   

  21:30 - "שתיקת הארכיון"

   

  סרטה של יעל חרסונסקי הבוחן את היחס שבין זיכרון לאמת, באמצעות סיפור הפקתו של סרט תעמולה נאצי ארוך שהופק בגטו ורשה. הסרט חושף עדויות הניצולים שהיו עדים לצילומים ולתעמולה, קטעים מהיומנים של תושבי הגטו ופרוטוקול חקירה נדיר של אחד הצלמים הנאצים של הסרט.

   

  23:00 - "דראנסי 1941-1944"

   

  סרט על העיר דראנסי מצפון לפריז, שם היה ממוקם אחד המחנות הגדולים ביותר שמעט מאוד ידעו עליו. הסרט חושף מידע חדש, רגע לפני פתיחתו של מרכז ההנצחה במקום והוא כולל עדויות ממקורות ראשוניים וחומר ארכיוני שלא נראה מעולם.

   

  HOT 3/ ערוץ 8

   

  16:30 - טרבלינקה: העדות האחרונה

   

  בשנת 1943 הצליחו כמה מאות יהודים לברוח ממחנה טרבלינקה ולהינצל מגורל ודאי של מוות. שמואל וילנברג וקלמן טייגמן הם היהודים היחידים שנשארו בחיים. הסרט מביא את עדותם ומתעד את ההיסטוריה שלהם במחנה ואחרי שהצליחו להימלט ממנו. ילנברג הפך לגיבור של מרד גטו ורשה ב-1944, וטייגמן הפך לעד במשפטו של אדולף אייכמן.

   

  17:30 - "היטלר- מנהיג אל עבר התהום"

   

  סדרה בת שלושה פרקים מבית ה-BBC שבודקת איך הצליח היטלר לסחוף אחריו את ההמון. בסדרה יוצגו יומנים, קטעי ארכיון מיוחדים וראיונות עם נאצים לשעבר. ההיסטוריון לורנס ריס ימנה את הסיבות שגרמו לאחרים לאמץ את מדיניותו ולהסביר מדוע החליטו לעזור לו להשיג את מטרותיו.

   

  מתוך הסרט "כמו מלכת אנגליה" ()
  מתוך הסרט "כמו מלכת אנגליה"

   

  yes דוקו

   

  22:30 - "ספורים"

   

  לפי ההערכות, כמות האסירים מאושוויץ שעליהם קועקע מספרם האישי תחילה על החזה ואז על היד, מגיע לכ-400,000. הסרט עוסק בעדויות של ניצולים שידיהם קועקעו, ומתעדת את המעמד שבו קיבלו הניצולים את המספר ואת רצף האירועים עד לכניסה לאותו מחנה השמדה. הסרט זכה לפרס סרט הביכורים הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע הדוקומנטרי 2012.

   

  21:00 - "שישה מיליון ואחד"

   

  יוסף פישר, ניצול שואה, כתב יומן סודי שתיאר את הישרדותו במחנות הנאצים והתגלה רק לאחר מותו. בנו, דוד פישר, לקח את האחים שלו, שלא יכלו להתמודד עם הקריאה הכואבת של היומן, למסע שהתקיים במנהרות הכפייה בהרי אוסטריה.

   

  yes 3

   

  22:00 - "באפילה"

   

  אחרי שהנאצים מתחילים לפנות את יהודי הגטו למחנות ריכוז, קבוצת יהודים פולנים מנסים להסתתר. עובד ביוב פולני מסייע להם להתחבא בתעלות הביוב תמורת כסף, ועם הזמן, כאשר הרעב והתנאים הקשים מתגברים, הוא מתגלה כאיש רחום וחנון. הסרט היה מועמד לפרס הסרט הזר הטוב ביותר באוסקר 2012, וכיכב בפסטיבלי קולנוע רבים בעולם.

   

  ערוץ ההיסטוריה

   

  21:20 - "אפוקליפסה: היטלר"

   

  הסרט מתאר את סיפור עלייתו של היטלר החל מימיו כחייל פשוט במלחמת העולם הראשונה, דרך ימיו כסטודנט כושל לאמנות ופעיל ימין קיצוני אחר כך. הסרט כולל חומרים ארכיונים נדירים של הצורר הנודע לשמצה.

   

  יום השואה

  ערוץ 10

   

  12:40 - "השמצה"

   

  הבמאי יואב שמיר יוצא למסע בעקבות הביטוי אנטישמיות, ובודק מה הסיפור בעידן שבו המילה הזו והמילים שואה ונאצים מופיעות בתקשורת בישראלית מדי יום.

   

  ערוץ 1

   

  22:00 - "כמו מלכת אנגליה"

   

  סיפורו של דוד ברגמן, הבימאי המיתולוגי של להקת הנח"ל, ומיסדו של בית הספר למשחק "בית צבי". ברגמן, שגדל בפריז ובגיל 11 נפרד מאימו לאחר שנשלחה לאושוויץ, חוזר לרחובות פריז ונזכר בעברו הקשה.

   

  ערוץ 8

   

  18:10 - "רות קלוגר- נופי זיכרון"

   

  סיפורה של רות קלוגר, ניצולת שואה וחוקרת ספרות מוינה, שחוזרת לביקור בארבעה מהמקומות המשמעותיים בחייה: וינה, קליפורניה, גרמניה וישראל. קלוגר מספרת על ילדות בווינה האנטי יהודית, על חווית האימהות לשני בנים אמריקנים ועל תרבות ההנצחה. הסרט השתתף בפסטיבל הסרטים הבינלאומיים בוינה 2012.

   

  20:00 - "מלון ארבע העונות"

   

  במשך 25 שנה מעבירים יחד ניצולי שואה את הקיץ במושבה כפרית מבודדת בהרי הקטסקיל בניו יורק. שם הם משחקים פוקר, רוקדים ומדברים על הכל. הסרט מתתמקד ב-12 ניצולים שמגיעים למושבה הזו בקיץ 2006 בינהם טוביאס ולולה, שנפגשו במחנה ריכוז אבל רק בקיץ הזה הפכו לנאהבים, גניה ואולגה, שתי נשים ששומרות על ידידות במשך 65 שנה ועוד. הסרט זכה בפרס הדוקומנטרי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים היהודי במיאמי ובפסטיבלים נוספים.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שמואל שילה. אם תישאר בחיים
  לאתר ההטבות
  מומלצים