שתף קטע נבחר

ביהמ"ש נגד אובמה: גלולת היום שאחרי - בכל גיל

הממשל דאג לאסור על נערות להשתמש בגלולה למניעת היריון לפני גיל 17, אבל בית משפט פדרלי בניו-יורק פסק: "המניע לאיסור - פוליטי". מעתה הגלולה תותר לרכישה בכל גיל וללא מרשם רופא. הממשל יכול עדיין לערער לערכאה גבוהה יותר

שופט בית משפט פדרלי בניו-יורק הורה בסוף השבוע למשרד הבריאות האמריקני להסיר את המגבלות שהטיל הממשל על מכירת "גלולת היום שאחרי", המספקת לנשים קו הגנה שני נגד כניסה בלתי רצויה להיריון. בניגוד לעמדת הנשיא ברק אובמה, שנקט הליכים להגבלת השימוש בגלולה כך שתותר לשימוש מגיל 17 ומעלה בלבד, השופט פסק שהגלולה תוצב למכירה חופשית על מדפי בתי המרקחת, בלי צורך בהצגת מרשם רופא וללא כל מגבלת גיל.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

השופט המחוזי אדוארד קורמן מתחת ביקורת על ההחלטה של ממשל אובמה ושרת הבריאות שלו קתרין סביליוס משנת 2011, וקבע כי "המניע שלה הוא מניע פוליטי ברור". הנשיא אובמה טען כי הגיוני לאפשר את לנערות להשתמש בגלולה רק מגיל 17, וכי כשקיבל את ההחלטה הוא חשב על שתי בנותיו. אלא שגורמים ליברלים טענו כי מדובר בהחלטה שנבעה מרצון לרצות את השמרנים במערכת הבחירות לנשיאות.

 

"כאב לשתי בנות, אני חושב שחשוב שנשתמש בשכל הישר בכל הקשור לתרופות בלי מרשם", הסביר אובמה את תמיכתו בהחלטה. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בסוף השבוע שהנשיא תומך גם היום בהחלטה משנת 2011 ושעמדתו בנושא לא השתנתה. אבל כעת יוכל אובמה, שלא יתמודד יותר לעולם במערכת בחירות פוליטית, לקבל החלטה שלא להחליט. בכל מקרה, יש לו אפשרות לעתור נגד החלטת בית המשפט המחוזי לערכאה גבוהה יותר. אם לא יוגש ערעור בתוך 30 יום, הפסיקה של בית המשפט תיכנס לתוקף.

 

גלולת היום שאחרי מספקת הגנה של עד 89 אחוז למי שנוטלת אותה בתוך שלושה ימים מקיום יחסי מין בלתי רצויים או בלתי מוגנים. בעיני תומכיו הליברלים של הנשיא אובמה, זהו חלק מהמאבק שלהם בניסיון לאפשר לאישה לקבל בעצמה החלטות לגבי גופה כמו אם להיכנס להיריון או לא, לעומת התנגדות של גורמים שמרנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק אובמה. הפסד בבית המשפט
מומלצים