שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נתניה והתעויוט

  ההימור על טל בנין, השגיאות בבניית הסגל, השינויים התכופים בהרכב והעימותים הפנימיים בתוך ההנהלה. מכבי נתניה קיוותה לרוץ שוב לאירופה ומוצאת את עצמה בדרך לליגה הלאומית. כרוניקה של כישלון

  בחודש פברואר 2004 הייתה מכבי נתניה במצב של ערב־ירידת ליגה. כמו עכשיו. גם אז נקרא ראובן עטר, מאמן בתחילת דרכו, להציל את הקבוצה אחרי עזיבת אלי כהן, השריף. המשחק הראשון הוכתר בהצלחה גדולה, 3:4 על מכבי חיפה, ונראה היה שנתניה תשרוד. בסופו של דבר, היא אמרה שלום לליגת העל.

   

  עוד ב-ynet ספורט:

   

  בדיוק תשע שנים אחרי, קיבל עטר שוב SOS וחזר כדי להחליף את חברו טל בנין ולהציל את המועדון בו עשה שמונה עונות, ברובן מופלאות. כבר שלושה שבועות הוא בנתניה, הקבוצה מסובכת בתחתית ומתקשה להתרומם מהמקום אחרון.

    

  צפו ב-1:1 בין מכבי נתניה לסכנין    (סטילס: עוז מועלם, וידאו: ONE)

  צפו ב-1:1 בין מכבי נתניה לסכנין    (סטילס: עוז מועלם, וידאו: ONE)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  דב (דבל'ה) לנד, שבשלב מסוים היה מבעלי המועדון, מנתח: "זה לא סוף העולם, גם אם נתניה תרד. נקים קבוצה עם הרבה שחקנים מתוצרת הארץ והעיר. מה שקרה העונה היה בעיקר בעיית יחסי האנוש בין טל בנין לחלק מהשחקנים. אני לא רוצה לומר שרק בגלל זה, אבל גם. יכול להיות שאם טל היה עוזב באמצע העונה, העניינים היו נראים אחרת, אם כי הכל בגדר תיאורטי".

   

  נשיא מכבי נתניה, גיל לב: "הנסיבות בהתחלה היו לא אופטימליות, התחלנו מאוחר, עברנו נסיעות קשות. בשלב היותר מאוחר דווקא היו יחסים תקינים בין טל לשחקנים".

   

  בנין. הבעיה או רק חלק ממנה (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
  בנין. הבעיה או רק חלק ממנה (צילום: טל שחר)

   

  לנד הבן, שמצוי על תקן אוהד מסור, חושב אחרת: "בקבוצת כדורגל, אם אין יחסי אנוש טובים, קשה להצליח. בדיוק כמו שקרה לראובן עטר במכבי חיפה אחרי שהגיע מעונות מופלאות במכבי נתניה. ואז הגיעה האפיזודה עם מוטל'ה שפיגלר, שאותו אני מאוד מכבד והוא התבקש לעזור לטל בנין. מוטל'ה מאוד רצה, אבל במבחן התוצאה זה לא עבד".

   

  בנתניה, המנוהלת מאז עזיבת דניאל יאמר בידי עו"ד גיל לב וקובי בלדב, ראו בבנין אופציה טובה אחרי עטר שעזב לטובת מכבי חיפה. המועדון חיפש מאמן צעיר ורעב, עם רזומה כשחקן, וטל התאים לתכניות. בזמנו הוא גם שיחק בהצלחה בנתניה. אלא שבניית הסגל שלו, אף שנאלץ להתמודד עם עזיבת שחקנים מובילים (עזרא, מוגרבי) התבררה עד מהרה כשגויה.

   

  נתניה. הסגל נבנה בצורה לא נכונה (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  נתניה. הסגל נבנה בצורה לא נכונה (צילום: עוז מועלם)

   

  שחקן בקבוצה אמר אתמול: "אצל עטר הקבוצה רצה מספר שנים יחד, התחברה עם צוות שחקנים קבוע וחלק מהם כמו חן עזרא ופיראס מוגרבי, עשו את הפריצה שלהם רק בשנה שעברה אחרי שלוש שנים ביחד. כשטל בנין הגיע, חצי קבוצה התחלפה והוא התקשה להחליט על הרכב ושיטה קבועים. היו משחקים ששיחקנו 2-4-4, 3-3-4, 1-5-4. שחקנים החליפו עמדות בתדירות גבוהה, ולא הבינו את השינויים של המאמן. הקבוצה פשוט לא התחברה.

   

  "תוך כדי בניית הקבוצה לא שמו לב שחומר השחקנים החלופי שהביאו, אינו מספיק טוב ולא יכול להביא את הקבוצה למקומות שבהן הייתה קודם'', הוסיף אותו שחקן.

   

  שרגא בר, מגיבורי האליפות הראשונה ב־1971 ושחקן הרכב במונדיאל מכסיקו, ראה העונה את הקבוצה בארבעה משחקים ואיבחן את הבעיות המקצועיות: "מכיוון שלא היה הרבה כסף להביא שחקנים איכותיים, הביאו שחקנים מדרג שני. בנין פחד להעלות שחקנים מהנוער שהיו יכולים לתת מענה. אם החליטו שהמאמן לא מתאים, השינוי היה צריך להיות מוקדם יותר ומהיר. כשמשכו את זה, הקבוצה נפגעה".

   

  קרופניק. שחקן הרכב אצל עטר, שוחרר על ידי בנין (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  קרופניק. שחקן הרכב אצל עטר, שוחרר על ידי בנין(צילום: ראובן שוורץ)

   

  ההגנה, דווקא הצד בו בנין הצטיין כשחקן, נראתה פרוצה. בנוסף, אחרי מכירת חן עזרא למכבי חיפה, נתניה נותרה כמעט בלי שחקנים זמינים לקבלת הכדור. כאלה שדורשים לנהל. חוץ מקובי דג'אני, וגם הוא היה פצוע בחלק מהמזמן ולא שיחק בליגה האירופית (הפסד משפיל לקופס, קבוצת תחתית בליגה הפינית). גם אחמד סבע, החלוץ היחיד עם קבלות ומלך השערים, לא תיפקד בתחילת העונה והתקשה להתחבר לבנין, אחרי שאשתקד קיבל יד חופשית מעטר. סבע גם איבד מהכושר שלו, אחרי שהחליט כי ישמש כמנהל מקצועי של הפועל מג'ד אל־כרום. שני כובעים בשבת או סוף שבוע אחד, הם יותר מדי.

   

  אחת הביקורות הקשות שעלו באחרונה כלפי בנין הייתה שחרורו התמוה של טובראנו פינאס, המגן הסורינאמי. הפועל חיפה לקחה אותו, ונהנתה. פינאס, השחקן המצטיין בשבת האחרונה בניצחון על הפועל ר"ג, השאיר חלל ריק בהגנה. גם ליאוניד קרופניק, שנחשב ליציב יחסית אצל עטר, שוחרר. עידן שריקי, האופציה האחרת למעט סבע ברחבת היריב, קיבל גם הוא את ברכת הדרך בחלון ההעברות. ולאחרונה, כשסבע היה פצוע, נתניה נשארה בלי אף חלוץ טבעי.

   

  לב עם בנין ובלדב לפני כשנה. "בכדורגל אין לדעת כלום" (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  לב עם בנין ובלדב לפני כשנה. "בכדורגל אין לדעת כלום"(צילום: יובל חן)

   

  קרופניק מותח ביקורת ישירה: "מכבי נתניה עשתה טעות שוויתרה עלי. אם הייתי נשאר, היה לי מה לתרום. נתניה קבוצה טובה שראויה היתה להיות בפלייאוף עליון, לפני רמת השרון. אני לא אומר שטל בנין הוא הבעיה, אבל אני אישית מרגיש שהוא לא נתן לי גב. אני זוכר שאחרי ההפסד בעכו טל טען כלפיי שהייתי אחראי לאחד השערים, ומאז לא שיחקתי תקופה ארוכה. לצערי, התקשורת ביני לבין המאמן לא הייתה טובה".

   

  טל בנין בתגובה: "אני לא מתכוון כרגע להתבטא בכל מה שקשור למכבי נתניה. לא מתכוון להתנצח או להתעמת מול אמירות כאלה ואחרות. אני מצפה מאנשים בוגרים, שכשהם מתראיינים, לפחות שיגידו את האמת ושאותו שחקן יתרכז בתרומה שלו לקבוצתו הנוכחית במאמציה לעלות ליגה".

   

  פיניאס (עם הכדור). נתניה שחררה, חיפה חטפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
  פיניאס (עם הכדור). נתניה שחררה, חיפה חטפה(צילום: גיל נחושתן)

   

  על שחרורו של פינאס אומר גיל לב: "טל העדיף את עומר פרץ כמגן ימני, ורצה להשתמש בכסף שקיבלנו תמורתו כדי להביא בלם. אז הבאנו את פיניירו הפורטוגלי שהוא שחקן טוב".

   

  והפועל חיפה חטפה את פינאס.

   

  "בשתי ידיים", מודה לב.

   

  עידן שריקי?

   

  "המאמן שם אותו ביציע, אז שיחררנו אותו".

   

  שפיגלר. גם הירידה שלו אל הדשא לא הועילה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  שפיגלר. גם הירידה שלו אל הדשא לא הועילה(צילום: ראובן שוורץ)

   

  אתם מצטערים על החתמת טל בנין?

   

  "בהתחלת העונה זה נראה טוב. צפו לנו עוד שנה של צמרת, אבל אתה יודע איך הדברים בכדורגל, לא תמיד הם מסתדרים".

   

  לב טוען שמוקדם לסכם את העונה, צריך לחכות ולראות. מה שאינו יכול להכחיש, למרות הגנתו היחסית על בנין, הוא שכבר בחודש דצמבר ההנהלה מצאה צורך לגבות אותו. וכולם יודעים מה פירושו של גיבוי. מוטל'ה, נשיא הכבוד, ירד מהיציע לעזור לו. "היה לנו בינואר חודש מצוין. היינו 8 נקודות מעל הפועל חיפה, ו־9 מעל עכו. נראינו קרובים לחוף המבטחים. ואז התחילה הנפילה, לחץ הופעל בגזרת האוהדים. זה לא אומר שבנין מאמן לא טוב, דברים קורים בכדורגל", אומר לב.

   

  בלדב עם בנין. הפסיק להגיע למשחקי הקבוצה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  בלדב עם בנין. הפסיק להגיע למשחקי הקבוצה(צילום: יובל חן)

   

  מדוע קובי בלדב הפסיק לבוא למשחקים לראשונה אחרי עשור וחצי של ניהול.

  "קובי ואני זו הנהלה אחת, אז אל תחפשו כתבת לכלוך. אני מוכן לדבר על דברים אחרים".

   

  ככל הידוע, בשלב מסויים של העונה התגלו חילוקי דעות בתוך ההנהלה, האם טל בנין הולך בכיוון הנכון. מקורבים להנהלה לחצו לפטרו מיידית, ואז גם נודע שבנין דאג בתחילת העונה להביא משקיע לקבוצה שהייתה בקשיים כלכליים, אלי שגב. האוהדים ומקורבים טענו כי הבאת הספונסר שגב מקשה על ההנהלה לקבל החלטות לגביו. עם כניסתו של שפיגלר לתפקיד הוא דאג להיות החוליה המקשרת בין בנין להנהלה והתעקש לתת לו גב.

   

  עטר. בלדב תמך בהחזרתו (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  עטר. בלדב תמך בהחזרתו (צילום: עוז מועלם)

   

  בשלב הזה, קובי בלדב הודיע שקשה לו לראות את הקבוצה במצבה, והוא, כדבריו, "זז הצידה, ולא יגיע למשחקים". עם זאת, בלדב נשאר במועדון ולטפל בעניינים נוספים. גורמים במועדון טענו שבלדב רצה לפטר את בנין כבר אז, אך היה בדעת מיעוט. בלדב עצמו מכחיש זאת ובכל מקרה, בנין המשיך.

   

  מצד שני, אחרי התבוסה להפועל חיפה ולמרות הכרזות קודמות של שפיגלר כי "בנין ימשיך עד סוף העונה", היה זה בלדב שדאג להיפרד מהמאמן ולהביא במקומו את ראובן עטר. המאמן המתולתל הצליח לייצר התלהבות במועדון וביציעים, אבל גם הוא לא הביא תוצאות והקבוצה ירדה למקום האחרון.

   

  אוהדי נתניה. מקווים שעונת 2004 לא תחזור (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  אוהדי נתניה. מקווים שעונת 2004 לא תחזור (צילום: עוז מועלם)

   

  יחד עם זאת, למרות מצבה הקשה, מכבי נתניה עדיין יכולה להישאר בליגת העל. משחקיה נוחים יחסית ליריבותיה ובמועדון מאמינים כי המשחק מול הפועל ר"ג יהיה פריצת דרך להינצלות.

   

  גיל לב, אחרי שראובן עטר הוריד את מכבי נתניה ב־2004, הוא המשיך והחזיר את הקבוצה לליגת העל. יש מצב שהוא ישאר גם בעונה הבאה, עם או בלי קשר להישרדות?

   

  "אנחנו מאוד מעוניינים בעטר גם לעונה הבאה וננסה להגיע להסכם. זה לא תלוי רק בנו, אלא בהסכם עם יענקל'ה שחר, בראובן עצמו ובהסכם ביניהם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים