שתף קטע נבחר

ארה"ב: טייס מסוק התעסק במסרונים - והתרסק

ג'יימס פרודנברט היה עסוק בהתכתבות עם עמיתה לעבודה שהסיחה את דעתו. הוא לא ביצע בדיקות חיוניות, לא העריך נכונה את כמות הדלק ולא שם לב למצב נורית האזהרה. המסוק הרפואי שהטיס התרסק. והוא ושלושת הנוסעים נספו

מסרונים תוך כדי נהיגה הם מכת מדינה בארה"ב, וגורמים לתאונות דרכים קטלניות. עכשיו ייתכן שהם מעורבים גם בהתרסקות מסוק שבה נהרגו ארבעה בני אדם. בדיקה של ועדת חקירה של הרשות האמריקנית לבטיחות תעופה העלתה כי הטייס היה עסוק בהחלפת מסרונים לקראת המראה משדה במיזורי שכח לבצע אחת מהבדיקות החיוניות שלפני ההמראה, ודעתו גם הוסחה בזמן הטיסה.

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

טייס המסוק, ג'יימס פרודנברט, בן 34 מדרום דקוטה, היה טייס של מסוק רפואי. התרסקות מסוקו אירעה במיזורי, באוגוסט 2011. על פי החקירה, הוא לא ביצע בדיקה חיונית שהייתה מגלה לו שבמסוק לא היה די דלק. כשהמסוק היה באוויר המשיך הטייס להחליף מסרונים וכשגילה את טעותו, כבר היה מאוחר מדי.

 

המסוק המרוסק (צילום: AP) (צילום: AP)
המסוק המרוסק(צילום: AP)

 

הוא החליף 20 מסרונים בתוך שעתיים לפני שהמסוק התרסק לתוך שדה פתוח במרחק של פחות משני קילומטרים משדה תעופה שאליו קיווה הטייס להגיע כדי לתדלק. החקירה העלתה שפרודנברט החמיץ כמה הזדמנויות לגלות שהמסוק ללא דלק, לפני שגילה זאת.

 

הוא היה עסוק בהתכתבות עם עובדת בחברת התעופה, שהייתה לו "היסטוריה ארוכה של תקשורת קבועה ואינטנסיבית" איתה, ושבחברתה קיווה לסעוד באותו ערב. הוא שלח שלושה מסרונים באוויר והיה עסוק בקריאת חמישה מסרונים שקיבל מהאישה, לפני הטיסה ובמהלכה. עם זאת, הוא לא התכתב עמה ב-11 הדקות האחרונות שלפני ההתרסקות.

 

נורית אזהרה הייתה אמורה להתריע מפני כמות הדלק, שהייתה קטנה מכפי שפרודנברט העריך.

 ייתכן שהיא הופעלה, אך היא הופעלה במצב "עמעום", שמיועד לתעופה בלילה, ולכן ייתכן שהטייס לא הבחין בה. שוב, החוקרים סבורים שבדיקה שגרתית לפני ההמראה הייתה חושפת שהנורית לא מכוונת.

 

בנוסף לפרודנברט הטייס היו במסוק חולה שהיה אמור לעבור מבית חולים אחד לאחר, אחות ועובד רפואי נוסף. כולם נספו.


פורסם לראשונה 09/04/2013 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המסוק התרסק במרחק פחות משני קילומטרים משדה תעופה
צילום: AP
מומלצים