שתף קטע נבחר

הורי "תלמידי הסלקציה" בחיפה: "שלא יקרה שוב"

בית הספר שבמסגרתו הודגם עבור תלמידי כיתה ג' ההבדל בין יהודים ללא-יהודים יקיים פגישה עם ההורים. אב של תלמידה: "אם המורה עשתה דבר כזה, היא מאמינה במה שאמרה"

"לא בשביל ההתנצלות הזו יצאתי למאבק. התנצלות זה לא מספיק, כך תקפה היום (ד') אירנה, אמה של אחת הילדות שהיו מעורבות בתחילת השבוע בהשוואה שערכה מורה בין ילדים עם שיער בהיר "שנראים כמו גרמנים" לילדים "שנראים כמו יהודים". בפגישה שנערכה בין ההורים למורה, היא התנצלה והמנהלת הסבירה מה נעשה בבית הספר. הפגישה הסתיימה באווירה טובה וההורים ביקשו מהמנהלת לא לפטר את המורה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ארה"ב: צפון קוריאה עלולה לשגר טילים בכל רגע

מדינה ערבית הכירה בחיזבאללה כארגון טרור

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

האם, שהגיבה להודעת משרד החינוך על התנצלות של המורה והבעת חרטה מצדה, אמרה: "יצאתי למאבק כדי שדברים כאלה לא יחזרו על עצמם. לעזור לילדים שלומדים בבית הספר, ושמשרד החינוך לא יאפשר שוב תקלות כאלה. אני גם רוצה ולעזור לעולים חדשים ולילדיהם, שלא ייתקלו בגזענות כזו. בכל מקרה, מבחינתי המורה הזו לא צריכה להמשיך וללמד, ובטח שלא את ילדינו".

 

רומן, בעלה, העריך כי אופי ההדגמה מעיד על בעיה עמוקה. "אם המורה עשתה דבר כזה, המשמעות היא שהיא מאמינה במה שאמרה. אז אישה כזו, עם אמונות מעוותות כאלה, צריכה להמשיך ללמד?".

 

אמה של אחת התלמידות.שיחה באווירה טובה (צילום: אלעד גרשגורן, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלעד גרשגורן,
אמה של אחת התלמידות.שיחה באווירה טובה(צילום: אלעד גרשגורן, "ידיעות אחרונות")

 

בית הספר בחיפה. "להבטיח שדבר כזה לא יקרה" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
בית הספר בחיפה. "להבטיח שדבר כזה לא יקרה"(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

רבים מבני משפחת בני הזוג נרצחו על ידי הנאצים. הוריה, שעלו ארצה לפני כעשר שנים, חזרו לחיות ברוסיה, בין השאר לאחר שנתקלו בגילויי גזענות כלפי עולים מחבר המדינות. "הם לוחצים עליי מאוד לחזור לגור איתם, מבטיחים תנאים הרבה יותר טובים מאשר בארץ, אבל אני לא מרגישה שייכת לשם, פה הבית שלי, ובטח ובטח שפה הבית של הילדים שלי".

 

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הורה לשלוח פסיכולוגים מהשירות העירוני לפגוש את הילדים בכיתות ולעבד איתם את פרטי האירוע. היום בשעות הערב הוזמנו ההורים לפגישה עם צוות בית הספר, ואם אחרת של אחד הילדים אמרה ל-ynet כי התנצלותה של המורה היא התחלה טובה, "אבל צריך להבטיח שדבר כזה לא יקרה שוב בעתיד. לאו דווקא לילדים שלנו, אלא גם לילדים אחרים".

 

במהלך השיעור האמור, שהתקיים עבור ילדי כיתה ג' בבית ספר בחיפה, בחרה מורה לעברית להדגים את הסלקציה שערכו הנאצים בין יהודים ללא-יהודים, תוך שימוש בילדים בהירי השיער. "המורה דיברה עם הילדים על יום השואה", סיפרה אם נוספת, שתיארה את הדברים כפי שסיפרה לה בתה, ובהמשך גם חבריה.

 

"היא הסבירה שהנאצים זיהו את היהודים ובחרו בהם לפי צבע עור, שיער ועיניים. היא בחרה שישה ילדים בלונדינים, כולם ממשפחות שעלו מחבר המדינות, וביקשה מהם לעמוד בשורה מול כל הכיתה. המורה, כהת עור, ביקשה משאר הילדים בכיתה להסביר את ההבדלים בינה לבין הילדים שהעמידה בשורה, והסבירה בסופו של דבר כי 'בגלל זה, את אותם הילדים לא היו לוקחים לגטו והורגים אותם, כי הם לא דומים ליהודים אלא יותר לגרמנים'".

 

מיד ושם נמסר בתגובה כי "לפעילות המתוארת אין מקום כלל בתהליך חינוכי, לא כל שכן תהליך שעוסק בנושא הרגיש של השואה. סימולציות יכולות ליצור טראומה קשה, חרדות ותחושות אשם ואף להעמיק דווקא את חוסר ההבנה של התלמידים למצבם של הקורבנות היהודיים. עלינו להודות על כך שאין לילדים את היכולת להבין את התחושות של מי שחי בטראומה קיצונית במשך שנים, איבד את כל משפחתו ונמצא בחרדה קיומית בכל דקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אירנה ובתה, היום בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
בית הספר בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים