שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מחדשים את הסביבה: מיחדוש זה השיק החדש
  איך מחדשים גני משחקים ציבוריים בלי לבזבז יותר מדי כסף ועל הדרך גם מלמדים את הילדים והנוער על איכות הסביבה? ממחזרים ומחדשים מוצרים שנזרקו או נשברו ובונים גן חדש לתפארת. בגבעתיים זה עובד יופי

  מה עושים עם ספסלי גינה שנהרסו? מה עושים עם רעפים שבורים שחבל לזרוק אותם? בעיריית גבעתיים יצאו לפני שלוש שנים בפרויקט מיוחד "משאירים בעיר" במסגרתו העיריה משפצת מהיסוד גינות ציבוריות בעיר באמצעות שימוש בחומרים ישנים. זיוה חת, סמנכ"לית הפיתוח בעירייה מסבירה כי במקום להשליך להטמנה מעקות ישנים, תמרורים וספסלי עץ, העיריה משתמשת בחומרי הגלם שלהם ומשתמשת בהם מחדש עבור שיפוץ מבנים וגנים ציבוריים.

   

   

   (צילום: ארז ורדון ) (צילום: ארז ורדון )
  באדיבות עיריית גבעתיים (צילום: ארז ורדון ) (צילום: ארז ורדון )
  באדיבות עיריית גבעתיים

   

  לדברי חת, באמצעות הפרויקט העיריה מגבירה את המודעות הסביבתית בעיר בקרב תלמידים והציבור הרחב כאשר לצד היתרון הסביבתי גם לייצר חיסכון כספי ניכר בשל הפחתת היטלי ההטמנה המשולמים ל"חירייה".

   

  כך שלושה גנים ציבוריים בגבעתיים, מרים, הפתאי והתקומה, שופצו מחדש באמצעות שימוש בחומרים ישנים בלבד. סה"כ כ-60 גינות בעיר נעשה שימוש בחומרים ישנים בצורה כזו או אחרת.

   

  בגן פתאי לדוגמא, הארובות עשויות מעצים שנגזמו על ידי עובדי העיריה, השבילים רוצפו בעזרת רעפים שפורקו מבית ספר כצנלסון והמחסן והחממה עשויים ממתקני מחזור לבקבוקים. שולחן האוכל הגדול שמוצב בגן, שופץ מלא פחות מ- 60 ספסלים שפירקו מגן אחר באזור.

   

   (צילום: ארז ורדון ) (צילום: ארז ורדון )
  (צילום: ארז ורדון )


   (צילום: ארז ורדון ) (צילום: ארז ורדון )
  (צילום: ארז ורדון )

   

  כדי לדעת אילו חומרים ניתן "למחדש", בעירייה נעזרים בשתי אדריכליות הנוף שמועסקות בעיריה, חוי לבנה וחלי אלול, שאף יזמו את הרעיון עצמו. "הרעיון
  נולד מכך שפניתי לאדריכליות בבקשה לשפץ שתי גנים בעיר ועל אחד הגנים אמרתי שצריך להעיף את הכל לחירייה. בתגובה הן אמרו 'רגע, לא צריך' ומשם זה התגלגל. הן הגיעו עם הרעיון שקראנו לו "להשאיר בעיר" ואימצנו אותו מיד".

   

  מלבד גנים ובניינים, בעירייה משתמשים ברעיון כדי לרצף מחדש גם רחובות בעיר ביניהם רחוב שיקנין שעובר שיפוץ בימים אלו. כדי לעודד את המודעות לנושא בקרב התלמידים העירייה אף ערכה תחרות בין כל בתי הספר בעיר שהיו צריכים לבנות דבר חדש מחומרים ממוחזרים כמו תמרורים ומוטות. בתחרות זכה בית ספר גורדון שבנה שולחן פינג - פונג מאותם חומרים.

   

  • שעת כדור הארץ - ב-22.4 כולנו מכבים את האור לשעה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ארז ורדון
  ממחזרים, שים ויוצרים גן לתפארת
  צילום: ארז ורדון
  מומלצים