שתף קטע נבחר

לתמוך צבאית במורדים? הייגל נגד קרי

השימועים בקונגרס חשפו את הדעות המנוגדות של מזכיר המדינה ושר ההגנה לגבי המעורבות בסוריה. קרי מעוניין להגביר את הלחץ על אסד, אבל הייגל ודמפסי טוענים: "העימות עלול להיקלע למבוי סתום". קרי ייפגש בטורקיה עם ראשי המורדים

חילוקי הדעות העמוקים בצמרת ממשל אובמה לגבי מעורבותה של ארצות הברית בלוחמה בסוריה הפכו פומביים. בהופעותיהם אתמול (ד') מול ועדת השירותים המזוינים בקונגרס הביעו מזכיר המדינה ג'ון קרי ושר ההגנה צ'אק הייגל השקפות מנוגדות לחלוטין לגבי המשך התמיכה במורדים: בעוד קרי תומך בהגברת הלחץ על בשאר אסד, הזהיר הייגל מפני שקיעה בבוץ הסורי.

 

 

המעורבות האמריקנית בסוריה - כתבות נוספות:

 

השניים הופיעו ביום ארוך של שימועים, בזמן שהבית הלבן שוקל את צעדיו הבאים בנוגע למלחמה שגבתה עד כה את חייהם של כ-70 אלף בני אדם. קרי הצביע על ההזדמנויות שטומן בחובו שיתוף הפעולה עם האופוזיציה הסורית. מנגד אמר הייגל, שנתמך על ידי ראש המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי, כי הוא אומנם תומך בהמשך אספקת מזון ותרופות לאופוזיציה, אך הזהיר מפני הסכנות הטמונות בתמיכה צבאית.

 

על רקע המסר הלא אחיד אמר יו"ר ועדת השירותים המזוינים, הסנטור הדמוקרטי קארל לוין, שממשל אובמה שולח מסר מבולבל על אודות הסוגיה הסורית. הוא שאל את הייגל ודמפסי אם ארה"ב מתכוונת לשלוח לאסד מסר מאיים: "הם אמרו שכן, אבל זה לא עלה מהתשובות שלהם בשימועים".

 

בתחילת השימועים אמר קרי שארה"ב משתפת פעולה באופן "מאוד מאוד הדוק" עם הקואליציה שמרכיבה את האופוזיציה הסורית. הוא התייחס להשפעה החיובית שיש למשלוחי הנשק שקיבלו המורדים – משלוחים שלדבריו קיבלו את ברכתה של ארה"ב. "המדיניות של ארה"ב כרגע היא שאנחנו לא מספקים נשק, אבל אנחנו מתואמים מאוד עם אלה שכן מספקים", אמר קרי.

 

ההצהרה הזאת תואמת את הדברים שאמר במרס האחרון בעת ביקור בערב הסעודית, אז טען שיש גורמים מתונים באופוזיציה הסורית שבהם ניתן לבטוח. במהלך השימוע אתמול הוסיף קרי שהוא עומד לנסוע לטורקיה בשבת על מנת להיפגש עם גורמי אופוזיציה סוריים ונציגי מדינות אחרות שתומכות בהם. לדבריו, אחת ממטרות הנסיעה היא לבחון אפשרויות להאיץ את הדחתו של אסד.

 

מנגד, הייגל ודמפסי סיפקו הערכות אופטימיות הרבה פחות לגבי מצב ההתנגדות בסוריה. ראש המטות המשולבים ציין שגם ה-CIA שינה את הערכתו לגבי המורדים במהלך חצי השנה האחרונה. לדבריו, הוא כבר לא משוכנע שארצות הברית "יכולה לזהות בוודאות את האנשים הנכונים" בצמרת האופוזיציה הסורית. בניגוד להצהרה של קרי שלפיה המורדים מתקדמים, טען דמפסי: "יש סיכוי שהקונפליקט הגיע למבוי סתום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ון קרי. תמיכה במורדים טומנת בחובה הזדמנויות
צילום: gettyimages
AP
הייגל. מסר מבולבל
AP
מומלצים