שתף קטע נבחר

למרות השביתה, כץ מתעקש: ההסכם יאושר היום

שביתת חברות התעופה הישראליות החלה ב-5:00, אבל שר התחבורה הבהיר כי יעלה בממשלה את הסכם שמיים פתוחים: "כבר 8 שנים מתקיימים דיונים". יו"ר ההסתדרות עיני מגיב: "לא התקיים אפילו דיון אחד איתי". תיירים גילו בנתב"ג על השביתה: "נישן בשדה?"

אלפי נוסעים שטיסותיהם הוקדמו התאספו בנתב"ג בשעת לילה מאוחרת - אך עם תחילת השביתה של החברות הישראליות השתררה בנמל התעופה דממה יחסית. רק כמה עשרות, תיירים בעיקר, ניגשו לדלפקים והופתעו לגלות שפספסו את ההמראה. "לא ידענו שביטלו, לא הודיעו לנו", התלונן אנדריי שקנה כרטיס לבודפשט, "אני לא יודע איך נטוס עכשיו". מערך טיסות החברות הזרות ומערך הטיסות הנכנסות של החברות הישראליות פועלים כרגיל. הבוקר אמורה הממשלה להכריע האם לאשר את הסכם "שמיים פתוחים", שהוביל לשביתה. 

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet  

 

לעדכון בטבלת השינויים של אל על - לחצו כאן

לעיון בלוח הטיסות המעודכן של ארקיע - לחצו כאן

אילו שינויים חלו בטיסות "ישראייר"? לחצו כאן

לעיון בהצעה להחלטה על אישור הסכם "שמיים פתוחים" - לחצו כאן

 

השביתה יצאה לדרך. נתב"ג, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השביתה יצאה לדרך. נתב"ג, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

 

שר התחבורה ישראל כץ אמר כי הסכם "שמיים פתוחים" יידון הבוקר בישיבת הממשלה ויאושר. השר כץ ציין בשידור החי באולפן ynet כי "אין שום סיבה לדחות את הדיון, כל הפרטים ידועים. קיימתי עשרות ישיבה כדי לבחון איך אפשר לעשות למען החברות הישראליות, ההסכם הזה יצא לדרך".

 

כץ הגיב בביטול לדו"ח שנחשף בסוף השבוע ולפיו חברת "אל-על" עלולה לקרוס. לדבריו, "'אל-על' וחברות אחרות ייתנו בונוס לאיש יחסי ציבור שלהם, הדו"ח הזה וכל המידע הרלוונטי הוגש לשרי הממשלה, אין בו שום דבר רלוונטי. יש דו"ח והדו"ח עוסק בהערכות מדינת ישראל. זה תרחיש של החמרה במצב 'אל-על' בלי קשר ל'שמיים פתוחים'. זאת ההזדמנות של 'אל-על' לייעל את עצמה".

 

מטוסי אל-על מקורקעים, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מטוסי אל-על מקורקעים, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

 

השר כץ אמר עוד כי במשך שמונה שנים התקיימו דיונים בנושא עם האיחוד האירופי. הוא הוסיף כי "האחריות שלנו היא לאזרחי מדינת ישראל. החובה של המדינה היא לאפשר לכל אחד במחיר שווה ולכל נפש לצאת לחו"ל, זו חובה עליונה ואף ספין לא ישנה זאת. היום תהיה הצבעה וההסכם הזה יאושר ותהיה כאן בשורה גדולה".

 

יו"ר ההסתדרות עופר עיני אמר במשדר כי "התוצאה תהיה פיטורים של משהו כמו 15 אלף עובדים, מה שאני אומר זה שלכל דבר יש את הקש ששובר את גב הגמל. עד היום לא התקיימה אפילי ישיבה אחת איתי. אני חושב שהדבר הזה ראוי לדיון אמיתי. בברזיל עשו 'שמיים פתוחים' והתחרטו. אנחנו רק רוצים להיות שקטים שחברות תעופה ישראליות ימשיכו להתקיים".

 

13 טיסות הוקדמו 

מחברת "אל על" נמסר כי בסך הכול הוקדמו 13 טיסות לשעה 4:00 ושמונה בוטלו. גם החברות "ארקיע" וישראייר" שינו את לוח הטיסות בציפייה לשביתה וקראו לנוסעים להתעדכן בשינויים ולהקדים את הגעתם לשדה. אולם לאנדריי, תייר שהתכוון לבקר בהונגריה עם חברתו, זה לא עזר. "אני לא יודע איך נטוס עכשיו", הוא הודה לאחר שגילה כי שטיסתו בחברת "אל על" בוטלה, "אתה חושב שנצטרך להישאר בשדה התעופה, לישון על ספסלים שלושה-ארבעה ימים?".

 

גם יוהנס משוויץ, שהיה אמור לטוס לציריך ב"אל על", מצא את עצמו תקוע בנתב"ג. "אני תמיד מגיע שלוש-ארבע שעות לפני הטיסה", הוא סיפר. "היא הייתה אמורה להיות ב-8:00 אבל זה כבר לא יקרה היום. יש לי 6-7 פגישות שאני אמור להספיק אליהן, אבל כנראה שהם ייאלצו להסתדר בלעדיי. הייתי שמח להישאר כאן בישראל אבל אני פשוט לא יכול".

 

תיירים הופתעו. נתב"ג הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תיירים הופתעו. נתב"ג הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

"טיסה נסגרת". לוח הטיסות היוצאות, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"טיסה נסגרת". לוח הטיסות היוצאות, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

 

כמו יוהנס, גם ז'אן פייר מצרפת נהנה בחופשה בישראל - אבל לא חשב שטיסתו לפריז תידחה: "היינו צריכים להגיע למרסיי אבל החברה בשביתה, גיליתי את זה לפני חמש דקות. אני קצת מודאג. בילינו שבוע מוצלח וחבל לסיים ככה. אני מוכרח לחזור כי יש לי בני משפחה שזקוקים לי".

 

לא רק אזרחים זרים נפלו קורבן לשביתה. דור עמר, ישראלית שנחתה הלילה מהודו, סיפרה כי "הייתי אמורה לטוס הביתה לאילת לאחר שהגעתי בטיסות ניו דלהי-מומביי ומומביי-תל אביב. אני אבדוק עכשיו איך אני מגיעה הביתה, נקווה שיהיה אוטובוס. נעדרתי חודש ואני רק רוצה להגיע הביתה".

 

גם נפתלי, שהגיע לנמל התעופה כדי ללוות חבר שהיה אמור לטוס ב-6:00, לא ידע כי זו בוטלה. "הוא מחפש עכשיו לכרטס מחדש, כלומר שימצאו לו פתרון אחר לטיסה", הוסיף. חרף אי הנוחות שנגרמה לו ולחברו, נפתלי דווקא צידד בעובדים המוחים: "מצדי שיעשו שביתות בכל הארץ, שלא יתנו לפגוע במסכנים".

 

מנחם הגיע לשדה התעופה בבוקר ומצא שטיסתו ב-10:15 לארצות הברית נדחתה: "אמרו לנו להגיע לפה ולראות מה המצב, אז הגענו. אנו מנסים לקבל טיסה חלופית ללאס וגאס. באנו מיקנעם וזה טרטורים, זה לא נעים. זה למצוא מקום לינה או לחזור הביתה ולבוא שוב. השביתה היא במטרה שיהיו שמים פתוחים לכל החברות הישראליות, אבל משקיעים בלתת לנו שירות בחברות אחרות. מה שקרה הוא שיצא שכרם בהפסדם".

 

ההסתדרות: שובתים ללא הגבלת זמן

בסך הכול, כ-4,500 נוסעים המריאו ב-28 טיסות שיצאו מהשעה 4:00 ועד 6:00. דובר רשות שדות התעופה עופר לפלר הדגיש כי תגבור השדה במאות עובדים אפשר להוציא את כל הטיסות בזמן, ו"במהלך הלילה לא נרשמו אירועים חריגים בנמל התעופה בן-גוריון". לדבריו, שדה התעופה חזר ללוח הטיסות הרגיל, ללא הטיסות של החברות הישראליות.

 

בהסתדרות הבהירו במקביל כי מדובר בשביתה ללא הגבלת זמן, בעקבות החלטת הממשלה לדון היום ביישום הסכם "שמיים פתוחים" במתכונתו הנוכחית, ללא כל התאמות לחברות התעופה הישראליות. כמו כן, בהסתדרות מחו על הסתרת הדו"ח הסודי של משרד התחבורה מהציבור ומשרי הממשלה הקובע שקיימת סכנת קריסה ממשית של חברות התעופה. לדבריהם, הדבר "מהווה הטעיה והכשלה אפשרית של הממשלה ושריה".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

בהודעת ההסתדרות צוין עוד כי היו"ר עופר עיני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו להיכנס ל"תהליך מסודר של דיון וליבון רציני בסוגיה לאומית מהותית זו, תוך שמיעת ושיתוף כל הגורמים הנוגעים בדבר ותוך קיום מו"מ לשמירת זכויות עובדי ענף התעופה האזרחית בישראל והבטחת המשך קיום חברות התעופה הישראליות".

 

"השביתה היא שביתה קיומית למען עתיד חברות התעופה הישראליות ונגד פיטורים של עשרות אלפי עובדים בענף בתעופה הישראלי", הוסיף יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, "על המדינה לגלות אחריות לאומית ולהתאים את ההסכם כדי שלא ייפגע בחברות התעופה הישראליות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
חלק מהטיסות הוקדמו. נתב"ג, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים