שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הודח חבר פרלמנט ירדני: "חגג ביום העצמאות"
  מוחמד עשא א-דואימה היה חבר במפלגה איסלאמית שמתנגדת לנורמליזציה של היחסים עם ישראל. עמיתיו טוענים שהוא הגיע לטקס יום העצמאות שארגן הנשיא, ולחץ את "ידו המגואלת בדם פלסטינים". הוא הודח חרף הכחשותיו. בבית הנשיא סירבו להגיב
  חבר פרלמנט מירדן הודח השבוע ממפלגתו לאחר שפורסם שביקר בישראל במהלך יום העצמאות ולחץ את ידו של הנשיא שמעון פרס. מדובר במוחמד עשא א-דואימה ממפלגת "אל-ווסט אל-אסאלמי", שאומנם נחשבת מתונה יחסית בממלכה, אבל עדיין בעלת זיקה אסלאמית מובהקת. א-דואימה עצמו מכחיש את ההאשמות המופנות כלפיו, אבל כלי תקשורת בממלכה ההאשמית פרסמו היום (ב') שההדחתו כבר הושלמה. בבית הנשיא ביקשו לא להגיב לידיעה.

   

   

  במפלגה נימקו את ההדחה בהתנגדות הגורפת שלה לכל סוג של נורמליזציה עם ישראל. בהודעה שפורסמה בכלי התקשורת בירדן נכתב כי "חבר הפרלמנט מוחמד עשא א-דואימה השתתף בטקס שנערך ביישות הציונית לציון יום העצמאות והוא אף לחץ את ידו של שמעון פרס הפושע - יד המגואלת בדמם של פלסטינים".

   

  כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

   

  במקביל התראיין א-דואימה לאתר אינטרנט ירדני והכחיש את הדברים. לטענתו הוא מבקר בירושלים בקביעות מאז 2003, ואכן היה שם לאחרונה, אבל למטרת ביקור עם מחוקקים פלסטינים. לדבריו, יחד איתם הוא עתר לבית המשפט הישראלי לאפשר לתושבי מזרח ירושלים להתפלל במסגד אל-אקצה ללא כל תנאים.

  הוא הכחיש כל תמיכה שלו בנורמליזציה עם ישראל והדגיש כי הוא "בעד שחרור פלסטין מהים עד לנהר".

   

  מנגד, גורם במפלגתו אמר לעיתון "א-סביל" שא-דואימה הודה שנכח בטקס שאליו הוזמן על ידי משרד החוץ. לטענת אותו גורם, חבר הפרלמנט קשור לחברה מסחרית העוסקת באנרגיה, שפועלת בישראל ונמצאת בבעלות איש עסקים יהודי בעל אזרחות ספרדית.

   

  הדחתו מהמפלגה התקבלה בפרלמנט במחיאות כפיים של החברים בו. אחת מחברות הפרלמנט, הנד אל-פאיז, צוטטה כמי שאומרת ש"צריך להדיחו מהפרלמנט ולא רק מהסיעה". חבר פרלמנט אחר, מוחמד אל-קטאטשה, אמר בתורו כי "צריך להדיחו מהעם הירדני".

   

  סוגיית הנורמליזציה בירדן עומדת בשנים האחרונות במחלוקת חריפה מאז הסכם השלום. זמר ירדני שהיה אמור להגיע לאירוע ביפו, ביטל לאחרונה את השתתפותו לאחר שטען כי קיבל איומים על חייו. במקביל, בשבועות האחרונים קודמה בבית התחתון של הפרלמנט הירדני יוזמה לשחרורו של הרוצח מנהריים, אחמד דקאמסה, שעליה חתמו 110 מתוך 150 החברים.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרס ביום העצמאות האחרון
  צילום: צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
  מומלצים