שתף קטע נבחר

מה גובה הגירעון? יחימוביץ' תקפה, לפיד הגיב

נאומו של שר האוצר בכנסת כלל, לטענת יו"ר האופוזיציה, טעות בגובה שבעה מיליארד שקלים. "אין לי כמעט מילים לתאר את עומק המבוכה", ביקרה, וזכתה לתשובה שסיפרה כי נתוניה "אינם קשורים לנושא" ושיחימוביץ' עשתה טעות בתום לב

יום לאחר שתקף מעל במת הכנסת את חברי הכנסת החרדים, עומת הבוקר (יום ג') שר האוצר יאיר לפיד עם ביקורת חריפה מצד יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה). האחרונה הצביעה על "שגיאת ענק מפחידה או בורות קשה של לפיד", וטענה כי הגירעון בתקציב המדינה גבוה בשבעה מיליארד שקל מהמספר שאותו הציג לפיד אמש.

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"הבדל של מיליארד שקלים הוא כל כך דרמטי לחיים של כולנו, עד שאין לי כמעט מילים לתאר את עומק המבוכה", תקפה יחימוביץ'. היא הסבירה כי לפיד שגה בהצגת הנתונים והשמיט את הסכום המשמעותי גם בישיבת הסיעה. "שבעה מיליארד שקלים זה כל תקציב ההשכלה הגבוהה", אמרה. "זה כל תקציב בתי החולים, זה פי 3 מתקציב משרד הכלכלה, פי 35 מתקציב התמיכה בעסקים קטנים, ואפילו פי 7 מהחוב של נוחי דנקנר לבנקים. תקציב המדינה הוא עניין רציני מדי בשביל טעויות מסדר גודל שכזה".

 

יו"ר העבודה הביעה חשש מכך שכל תוכניותיו של שר האוצר "מבוססות על מספרים מופרכים, בלי קשר למציאות", וטענה כי "המספרים האמיתיים מגלים שתקציב לפיד-נתניהו אכן יבוא והגזירות עוד יכאבו יותר. לאזרחי ישראל לא יהיה לאן ללכת", סיכמה.

 

בנאומו אמש, שכלל עימותים אינספור בינו ובין חברי האופוזיציה, טען לפיד כי בשנת 2014 תחול ירידה משמעותית בגירעון. "אני מבין שאתם עוברים ימים לא פשוטים", אמר לפיד לח"כ מאיר פרוש, שהזהיר קודם לכן מהגזרות הכלכליות. "הממשלה שיצרה את הגירעון - לא הייתם שותפים לה? הייתם על המאדים? הייתם בכל ממשלה ב-30 השנים האחרונות. אני רק צריך לפתור את הגירעון שיצרתם. וזה לא שהייתם

החברים הכי זולים".

 

לטענת לשכת שר האוצר, "הגירעון השנתי למימון לשנת 2012, שכולל קבלת אשראי נטו, הסתכם ב-34.6 מיליארד שקלים, וזה הגירעון עליו דיבר שר האוצר. זהו המספר המקובל על בנק ישראל, על האוצר ועל הממשלה, וזהו למעשה האוברדראפט שהמדינה צריכה לסגור על מנת להתאזן.

 

"הנתון אליו את התייחסת, ואשר התפרסם בחודש אפריל, מדבר על הגירעון המצטבר. זהו נתון אחר, שאינו קשור לנושא שעליו דיברת. אין ספק שעשית את הטעות בתום לב, ונשמח להעביר לך את הנתונים האמיתיים שעליהם דיבר שר האוצר בכנסת. לתפיסתנו, חשוב מאוד שהתמונה הכלכלית תיפרש במלואה בפני יו"ר האופוזיציה, כדי ליצור דיון ציבורי ראוי".

 

יחימוביץ' לא נשארה חייבת, ואמרה כי "לפעמים פשוט יותר להודות בטעות. אחרי שעות של נבירה בנתוני האוצר, מצא לפיד את המספר שתואם לטעות שעשה. אבל כנראה שטעות לעולם חוזרת. כל אנשי המקצוע, בכל הגופים הממשלתיים ובעיתונות, משתמשים רק בנתון הגירעון המצטבר שעליו הצבעתי. גם בנק ישראל משתמש בנתון זה. אני נענית באופן מיידי להזמנתו לפרוש בפניי ובפני צוותי הכלכלי את נתוני המאקרו של מדינת ישראל, על מנת שהציבור ידע באופן מלא ואמיתי את המצב הכלכלי לאשורו, וכבר היום אדאג לתאם פגישה כזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יחימוביץ' ולפיד בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים