שתף קטע נבחר

רצח באמצעות נשק אבטחה: החוק מתעכב שנה

בוועדת הפנים של הכנסת מתחו ביקורת על שלא אוכפים את החוק שאמור לצמצם נשיאת נשק מחוץ למקום עבודה מאובטח. דווקא נוכח עלייה במספר מקרי הרצח שבוצעו בנשק אבטחה, תזכיר חוק חדש מציע להרחיב את האפשרות לשאת נשק כזה

יותר מ-30 בני אדם נרצחו בעשור האחרון באמצעות כלי נשק שמאבטחים לקחו לביתם, אף שהתיקון לחוק "רישוי כלי ירייה" מ-2008 קובע שרישיון כלי נשק שניתן למאבטח יוגבל לאזור העסקתו. על פי נתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שלושה מתוך שבעה מעשי רצח של נשים ב-2013 בוצעו באמצעות שימוש בנשק אבטחה. בישיבה שהתקיימה היום (ד') בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, נמתחה ביקורת על המשרד לביטחון הפנים שכלל לא אכף את החוק. בנוסף, תזכיר חוק חדש מציע להרחיב את האזור שבו מותר למאבטח להסתובב עם נשקו מעבר לשעות העבודה.  

 

דיווחים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד עדכונים בחדשות ynet:

המאבטח שירה ברעייתו לעיני בתם יואשם ברצח

יוזמה לצמצם את מספר המאבטחים החמושים

 

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ מירי רגב, הגדירה את המצב "הזוי", וטענה: "יש חוק שאוסר על חברות האבטחה לאפשר למאבטחים לקחת את כלי הנשק לביתם, אבל המשרד לביטחון פנים לא אכף אותו במשך שנים". היא אמרה כי תפעל בנושא: "אקדח הוא לא רהיט בבית, ואנחנו נדאג הוציא אותו משם באמצעות הפקדתו במקומות העבודה".

 

הדיון בוועדת הפנים של הכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הדיון בוועדת הפנים של הכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

זירת רצח באשקלון שבוצע בנשק מאבטח (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
זירת רצח באשקלון שבוצע בנשק מאבטח(צילום: אבי רוקח)
  

ההנחיות של המשרד לביטחון הפנים נותנות לחברות האבטחה במקרים חריגים ועל פי שיקול דעתן סמכות להשאיר בידי המאבטח את כלי הנשק גם אחרי סיום עבודתו, למטרות עתודה או כוננות, באזור ההעסקה שלו. במקרה זה ההנחיה הפכה לנורמה. 

 

היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, עו"ד יואל הדר, ונציגת משרד המשפטים עו"ד גבי פיסמן אמרו בדיון כי הסעיף בחוק מעורפל, וכי המונח "אזור ההעסקה" מאפשר למאבטחים לקחת את כלי הנשק גם אל מחוץ מקום העבודה. 

 

מדו"ח של מרכז המחקר והמידע שהכינו לקראת הדיון עולה שתזכיר החוק בנושא הוכן לפני למעלה משנה, אולם טרם הובא לדיון ולהצבעה בכנסת. הסיבה: מחלוקת בין משרדי ביטחון הפנים והמשפטים באשר לתוכנו. אך בדיון התברר אבסורד נוסף: בתזכיר החוק החדש מבקשים המשרדים להרחיב עוד יותר את המונח "אזור ההעסקה". על פי המתווה שמציע המשרד לביטחון הפנים, אם עד כה מותר היה להוציא את הנשק לתחום ההעסקה, מונח נתון במחלוקת, כעת מותר יהיה לעשות כן בתחום המחוז המשטרתי כולו. בתגובה לביקורת אמרו היועצים כי יתקנו את ההצעה.  

 

כספת בבית המאבטח ולא במקום העבודה

בעקבות ריבוי מקרי רצח בראשית שנת 2013 שבוצעו באמצעות כלי נשק של חברות אבטחה, ניתנה ב-2 באפריל 2013 הוראה מטעם השר לביטחון פנים, לפיה בכל מתקן שבו שומרים נושאי נשק יהיה מקום לאפסן אותו בתום המשמרת. בחודשים האחרונים פרסם המשרד לביטחון הפנים הנחיה להתקין כספות בבתי המאבטחים, ולפי ההוראה, מאבטחים יישאו את נשקם האישי לביתם רק אם הורשו לכך, ורק אם יש בביתם כספת המתאימה לאחזקת נשק. 

 

עו"ד הדר אמר בדיון כי ההנחיה תקפה לגבי מסעדות וקניונים החל מ-1 במאי ולגבי גופים אחרים מ-1 ביולי. עוד הוסיף, כי במוסדות החינוך ההנחיה תיכנס לתוקפה בתחילת שנת הלימודים הבאה.

 

חברי הכנסת תקפו את ההנחיה להתקנת כספות בבתי המאבטחים וכינו אותה הזויה: "זה לא ימנע את הרצח הבא", אמר ח"כ דב חנין (חד"ש). ח"כ ישראל חסון (קדימה) הוסיף כי המהלך העיקרי שיש לבצע הוא צמצום מספר כלי הנשק שניתנים למאבטחים: "ההנחיות הללו של המשרד לביטחון הפנים הן כסת"ח". לדבריו, מאז 2002 הערכות המצב המחודשות לגבי המצב הביטחוני המשתפר לא הביאו לצמצום מספר המאבטחים נושאי הנשק.

 

בתום הדיון הציעה ח"כ רגב לניצב נסים מור, ראש אגף מבצעים של המשטרה: "מחר בבוקר תצא הנחייה לכל בעלי העסקים המאובטחים כי עליהם לדאוג לאמצעי נעילה ואחסון נשק המאבטח בתום יום העבודה. העול הזה לא ייפול על המאבטחים", לדבריה. "המאבטח צריך להגיע לעבודה, לקבל את כלי הנשק ובסוף יום העבודה להשיב אותו לעסק, שם יופקד ויינעל באמצעי האחסון. יש לדאוג לעגן זאת ברישיון העסק של כל אחד מהעסקים המאובטחים. ללא אמצעי אחסון כזה לא יינתן להם רישיון עסק", הציעה. היא דרשה כי בעוד שבועיים יתקיים דיון מעקב לבחינת יישום הנחייתה. מור אמר בדיון שכבר הורו לבעלי מסעדות בכל רחבי הארץ להפסיק להעסיק מאבטחים חמושים בכניסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ רגב. לאחסן נשק בעבודה
צילום: גיל יוחנן
צילום: Shutterstock
(אילוסטרציה)
צילום: Shutterstock
מומלצים