שתף קטע נבחר

בריטניה: נשק כימי - פשע מלחמה, אך לא נתערב

ראש הממשלה קמרון לא ממהר לשלוח את כוחותיו לדמשק, למרות שהקו האדום נחצה. "אני לא רוצה לראות את זה קורה", אמר על התערבות צבאית. אנשיו של אסד: שימוש בנשק כימי? ארה"ב משקרת, כמו ששיקרה לגבי עיראק והנשק הגרעיני

מעצמות המערב מודות כי הצבא הסורי השתמש בנשק כימי - אבל לא ממהרות לגבות את הקו האדום שהציבו בפעולה צבאית: פחות מיממה לאחר ששר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל אישר את דברי בכיר אמ"ן כי צבאו של באשר אסד ירה גז סארין, מכנה ראש ממשלת בריטניה את השימוש בנשק כימי כ"פשע מלחמה", אך מבהיר כי אין הוא מעוניין לראות כוחות בריטים על אדמת סוריה.  

 

עוד חדשות וסיפורים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

 

פצועים בחלב. הטענה: שימוש בנשק כימי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פצועים בחלב. הטענה: שימוש בנשק כימי(צילום: רויטרס)

 

"מה שאנחנו רואים מאוד מטריד", אמר ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון בראיון ל-BBC. "קיימות עדויות מוגבלות אבל הולכות וגוברות שראינו שימוש בנשק כימי, כנראה על ידי המשטר. זה מאוד רציני, זה פשע מלחמה, ואנחנו ניקח את זה ברצינות".

 

עוד בחדשות ynet:

 

קמרון ניסה להסביר מדוע בריטניה וארצות הברית יישרו רק עתה קו עם ישראל, לאחר שראש חטיבת המחקר באמ"ן אמר שלשום כי אסד השתמש כמה פעמים בנשק כימי, מה שהוביל לתגובה אמריקנית צוננת. לדברי ראש הממשלה הבריטי, לונדון ניסתה להימנע מהטעות של אישור מוקדם, ועבדה על מנת לאשר את המידע עם בנות בריתה במערב. "אבל זה חמור מאוד, ואני חושב שמה שהנשיא ברק אובמה אמר היה נכון מאוד", הבהיר לגבי הקו האדום שהציב הנשיא האמריקני.

 

עם זאת, קמרון לא ממהר לשלוח את צבאו לדמשק. "אנחנו עובדים עם האופוזיציה כדי ללחוץ על המשטר ולהביא לנפילתו", הוסיף - אבל המשיך להתנגד לנוכחות בריטית צבאית בסוריה: "אני לא רואה לראות את זה, ואני לא חושב שזה צפוי לקרות. אבל אנחנו כן יכולים להגביר את הלחץ על המשטר".

 

אתמול, לאחר הודעתו של הייגל כי המשטר הסורי השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, החלו חברי הקונגרס ללחוץ על אובמה לפעול צבאית בסוריה. הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, שאליו נשלח המכתב המודיע על ממצאי המודיעין, אמר כי על הנשיא אובמה לתאם תגובה שתמנע מהנשק הזה ליפול לידי קבוצות קיצוניות. "אובמה אמר שאם בשאר אסד ישתמש בנשק כימי הדבר ישנה את כללי המשחק, שתהיה זו חציית קו אדום. אני חשוב שדי ברור שהקו האדום נחצה", אמר מקיין - וזכה לתמיכה גם מהצד הדמוקרטי.

 

אנשיו של אסד, בינתיים, ממשיכים להכחיש כי הצבא השתמש בנשק הכימי. שר ההסברה הסורי, עמראן א-זועבי, אמר בראיון שהעניק לאתר האינטרנט של הערוץ 'רוסיה אל-יום' כי "הממשלה הסורית לא השתמשה בנשק כימי ולא תשתמש בו". לדבריו, "לא מדובר בהחלטה פוליטית, אלא בהחלטה מוסרית והלכתית". השר הסורי טען כי המורדים דווקא לא נרתעים משימוש בנשק כימי: "זה היה ברור במקרה בחלב".

 

בכיר סורי אחר, שריף שחאדה, כינה את דבריו של הייגל "שקרים", והישווה אותם להאשמות השגויות שלפיהן עיראק מחזיקה נשק להשמדה המונית - טענות שהובילו לפלישה האמריקנית למדינה ולהפלתו של סדאם חוסיין.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון
צילום: רויטרס
מומלצים