שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צוינברג', חגי אהרון

גם נסראללה מכחיש: "לא שיגרנו מל"ט לישראל"

מיד לאחר היירוט המוצלח של חיל האוויר בשבוע שעבר מול חופי חיפה הכחישו בחיזבאללה אחריות לשיגור. 5 ימים אחרי הצטרף מזכ"ל הארגון להכחשות: "כבוד שלא התיימרנו לקבל אותו". נסראללה גם הדגיש את העובדה שלא שודר תיעוד של היירוט

לא היה ולא נברא? מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הכחיש הערב (יום ג') את ההערכה בישראל שלפיה ארגונו שיגר בשבוע שעבר מל"ט שיורט על-ידי חיל האוויר מול חופי חיפה. בנאום טלוויזיוני בערוץ הלבנוני "אל-מנאר" אמר נסראללה כי "הישראלים טענו לפני מספר ימים כי הם הפילו מל"ט ליד חיפה והאשימו את חיזבאללה שאנחנו עומדים מאחורי זה. לא שיגרנו מל"ט מהסוג הזה".

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

דבריו של נסראללה מצטרפים להכחשה הגורפת של הארגון כבר ביום יירוט המל"ט. כמה שעות בלבד לאחר שחיל האוויר ביצע את היירוט מיהר ערוץ "אל-מיאדין" שמזוהה עם חיזבאללה לדווח כי הארגון דוחה את הטענות שהוא שיגר כלי טיס בלתי מאויש לעבר ישראל.

 

נסראללה אמר עוד הערב בנאום הטלוויזיוני כי "בגלל הרגישות של האזור הוצאנו הודעה מדויקת". הוא הגדיר את ההאשמות שהוטחו בארגונו כ"כבוד שאנחנו לא התיימרנו לקבל אותו, גם האפשרות שאנשי משמרות המהפכה של איראן בלבנון שיגרו את המל"ט לא מציאותית" והוסיף כי "הישראלים לא שידרו אף תיעוד מצולם של יירוט המל"ט ואנחנו עד כה לא יודעים אם הם מצאו את שברי המל"ט".

 

החיפושים אחרי שברי המל"ט מול חיפה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
החיפושים אחרי שברי המל"ט מול חיפה(צילום: עידו ארז)

 

מזכ"ל חיזבאללה הוסיף כי "כולם יודעים שלארגון חיזבאללה יש אומץ לקבל אחריות על כל פעולה שהוא מבצע בייחוד אם זה פוגע בישראל. ההאשמות לא מדאיגות אותנו. מה שנאמר על המל"ט הזה לא חשוב, אלא מה שחשוב הוא קבלת האחריות של חיזבאללה על שיגור המל"ט 'איוב' שהתקרב לכור בדימונה".

 

נסראללה ציין בנאומו כי ישראל שמחזיקה במכ"מים "חזקים" ושנעזרת במנגנוני מודיעין חזקים, לא הצליחה עד כה לקבוע את מסלול המל"ט ומהיכן יצא. הוא גם העלה מספר תיאוריות ובכללן אחת שלפיה לגורם ידידותי בלבנון, פלסטיני או לבנוני, הייתה היכולת לשגר מטוס זעיר למרחב האווירי של ישראל.

 

לפי תיאוריה נוספת שהעלה נסראללה, גורם שאינו ידידותי ואינו ישראלי, שיגר ללא ידיעת ישראל והחיזבאללה את המל"ט משטח לבנון או לא משטח לבנון, כדי שישראל תגיב ותגיע לעימות עם חיזבאללה. לפי עוד תיאוריה של נסראללה, ישראל היא זאת שהכניסה את המל"ט למרחב האווירי הלבנוני, שגרה אותו לשטחה ויירטה אותו כדי להשיג מספר מטרות פסיכולוגיות ופוליטיות. לדבריו, "מדובר באפשרות סבירה".

 

הזהיר את ישראל מ"מעשה טיפשי" 

נסראללה אף הזהיר את ישראל: "אם מישהו באזור או בלבנון שוגה באשליות או חושב כי ההתנגדות בלבנון נמצאת כעת במצב של חולשה או מבוכה כתוצאה ממה שקורה בסוריה, עיראק והאזור וכתוצאה מהלחצים שבהם נתונה איראן, הוא טועה. אני מזהיר את האויב הישראלי ומי שעומד מאחוריו, ממעשה טיפשי בלבנון כיוון שההתנגדות למרות כל מה שנאמר על העיסוקים שלה היא ערנית ויש לה רצון ונכונות להגן על לבנון".

 

נסראללה התייחס גם לתרגיל הפתע שצה"ל מקיים בימים האחרונים בצפון, כינה אותו "אינדיקציה מדאיגה", אך העריך כי מדובר בתרגיל שקשור למתרחש בסוריה. הוא גם הבהיר כי "הסוגיה הפלסטינית עומדת בפני סכנה אמיתית של חיסול".

 

על המתרחש בסוריה אמר נסראללה כי "המטרה של כל מה שקורה שם במהלך השנתיים האחרונות הוא להוציא את סוריה מציר ההתנגדות ומהמשוואה של הסכסוך הערבי-ישראלי. אלה שעומדים מאחורי המלחמה בסוריה שואפים להרוס אותה כמדינה, כעם, כחברה וכצבא על מנת שלא תהיה מאוחר יותר מדינה חזקה, אלא מדינה חלשה".

 

בנוגע לסוגיית הנשק הכימי בסוריה אמר מזכ"ל חיזבאללה כי "מדובר בניסיון חדש להזמין התערבות חיצונית כדי שאלה שעומדים מאחוריה יבואו להרוס את סוריה".

 

הבוקר ציטט העיתון "אל-קודס אל-ערבי" גורמים בלבנון שאמרו כי

 חיזבאללה נמצא בכוננות לקראת כל התפתחות צבאית שעשויה להתרחש באזור. לדברי אותם גורמים, הכוננות של חיזבאללה מגיעה לאחר פגישתו ביום שבת של נסראללה עם סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגנדנוב, בביירות.

 

לפי הדיווח בעיתון, "במהלך הפגישה תואמו העמדות בין השניים בעניין התמיכה בדמשק והתגובה לתוקפנות". השיחה בין השניים, כך נטען, התרכזה בהכנות הצבאיות של חיזבאללה מחשש לתקיפה הישראלית. "חיזבאללה לא רוצה להיות מופתע", הסבירו גורמים המקורבים לארגון השיעי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים