שתף קטע נבחר

הריסוס כשל: מיליארדי חגבי ארבה פשטו על הנגב

יותר ממיליון דונם בחבל אשכול נגועים בחגבים שבקעו בארץ, וגם ברמת הנגב חרדים לגידולים החקלאיים. משרד החקלאות ממשיך בפעולות המנע: אירוע בסדר גודל כזה לא נרשם מאז 1915

מתקפת ארבה מחודשת על הנגב: מיליארדי חגבים נצפו היום (ב') באזור אשלים, רתמים, שבטה, ניצנה, רביבים וצאלים. במועצת רמת נגב טוענים כי אין שליטה על החגבים והריסוס כשל. ראש המועצה שמוליק ריפמן פנה בבהילות לשר החקלאות ולראש הממשלה, וביקש: "הטילו את המשימה על הצבא. מדובר באסון אקולוגי וחקלאי".

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet 

 

שר החקלאות יאיר שמיר קיים אתמול הערכת מצב ב"מעיין הבודדים" בנגב, בדבר המשך הטיפול בארבה. בישיבה השתתפו מנכ"ל משרד החקלאות, אנשי המקצוע מהמשרד ונציגי החקלאים, אשר סיכמו על הגברת הניטור בשטח וכן על הידוק התיאום בין העוסקים במיגור ארבה, במטרה למנוע את התפשטותו בשטחים החקלאיים. הארבה החל להגיע ארצה בתחילת חודש מרס, ואז רוססו מאות אלפי דונמים, אך הדבר לא מנע את הזדווגותם של החגבים. אלה הטילו ביצים שהתחילו לבקוע כבר לפני שבועיים, וכעת מתפשט הארבה באזור הדרום. 

 

כעת חוששים החקלאים בחבל אשכול לגורל גידוליהם. נחיל הארבה שבקע וגדל באזור חולות עגור ושטחי האש של צאלים מאיים על פרנסתם. תוך שבוע עתידים החגבים להתחיל לעוף לכיוון שטחים חקלאיים ירוקים ולהשמיד את התוצרת החקלאית הגדלה באזור, בעיקר תפוחי אדמה וגזר.

 

משרד החקלאות החל בפעולות ניטור וריסוס שכן הנחילים פרושים בשטח של 1.2 מיליון דונם במועצה האזורית אשכול. ראש המועצה חיים ילין אמר כי "מתקיים שיתוף פעולה בין משרד החקלאות, פיקוד דרום, החקלאים והמועצה, על מנת למנוע את הפגיעה האקולוגית והכלכלית". לדבריו, עלולות להיות לכך השלכות על שוק הירקות בישראל ועל החקלאים עצמם. מחר תתקיים ישיבת חירום עם כל הגורמים המקצועיים כדי לתאם פעולות מנע.

 

ילין אמר: "אנו למדים ממשרד החקלאות שאירוע כזה לא נרשם מאז 1915. זה אירוע שאנו לומדים, וכך גם המומחים בארץ ובעולם". בדבריו כיוון ילין לבקיעה של חגבים "צברים" מאותם נחילים שהגיעו לנגב בפסח.

 

שר החקלאות אמר: "כפי שהתמודדנו בהצלחה עם נחילי הארבה הראשונים באוויר, משרד החקלאות ממשיך בניטור ובמתן מענה מקצועי ויעיל למיגור התופעה ומניעת התפשטות הארבה אל עבר השטחים החקלאיים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי רזניק
החגבים שבו לנגב
צילום: חגי רזניק
צילום: הרצל יוסף
הריסוס כשל
צילום: הרצל יוסף
מומלצים