שתף קטע נבחר

כך הוחזקו החטופות: שלשלאות, תיל ואיומים

המשטרה חשפה פרטים נוספים על האופן שבו הוחזקו שלוש הנשים בבית בקליבלנד. החוטף הרגיל אותן לפחד לברוח גם כשנעדר מהבית והחזיק אותן בשלשלאות. שכנה סיפרה על "אישה ערומה זוחלת בחצר". צפו בשיחה הראשונה של אמנדה וסבתה

שלוש הנשים שנחטפו והוחזקו בבית בקליבלנד במשך יותר מעשור, נקשרו בשלשלאות וכבלים והורשו "מדי פעם" לצאת אל החצר האחורית של הבית. כך אמר היום (יום ד') מפקד משטרת קליבלנד מייקל מקגרה בראיון לרשת NBC, זמן קצר לפני שאחת החטופות, אמנדה ברי, הובאה מבית החולים לביתה של אחותה. ארה"ב ממשיכה להתרגש מאיחודן מחדש של החטופות עם בני משפחותיהן, ובה בעת עולות יותר ויותר שאלות לגבי התנהלות המשטרה, הרשויות והשכנים.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד על הדרמה שריתקה את אמריקה:

השכן שאכל המבורגר והפך לגיבור

"5 תינוקות נולדו לצעירות שנכלאו"

החשודים: שלושה אחים, נהג הסעות

 

בלונים ושלטים על ביתה של אחותה של ברי, לקראת חזרתה (צילום: AP) (צילום: AP)
בלונים ושלטים על ביתה של אחותה של ברי, לקראת חזרתה(צילום: AP)

 

מאות כתבים, צלמים ושכנים התקבצו סביב בית אחותה של ברי, בת' סראנו, בתקווה ללכוד את רגע שובה של האחות ובתה, שנולדה בזמן שהוחזקה בידי חוטפיה. אך ברי הצליחה להיכנס מבלי שצולמה. כמה דקות לאחר מכן יצאה לעיתונאים האחות ומסרה הצהרה קצרה שבה הודתה על התמיכה הציבורית אך ביקשה "לכבד את פרטיות המשפחה עד שנהיה מוכנים למסור את דברינו".

 

ערוץ החדשות המקומי סיפק הצצה לשיחת הטלפון הראשונה של אמנדה ברי עם סבתה לאחר עשור. הסבתא, פרן גנטרי, השתנקה כשדיברה עם נכדתה, שעות לאחר שחרורה מהבית שבו הוחזקה. חילופי הדברים בין השתיים היו קצרים. הסבתא, שמתגוררת בטנסי, השתנקה כששאלה את נכדתה לשלומה ואמרה לה בפשטות: "אני שמחה שאת שוב כאן". אמנדה השיבה בקושי: "אני שמחה להיות כאן".

 

 

ברי נחטפה כשהייתה בת 16. אמה מתה ב-2005. אביה, שמחלים מניתוח בגבו, אמר כי מעולם לא איבד תקווה לראות את בתו שוב בחיים מכיוון שידע ש"היא חזקה". החטופות האחרות הן מישל נייט וג'ינה דחזוס.

 

ברי נעלמה ב-21 באפריל 2003, בסיום משמרת בסניף "בורגר קינג", ג'ינה דחזוס נעלמה שנה מאוחר יותר בגיל 14 כששבה לביתה מבית הספר ומישל נייט נעלמה בשנת 2002 והיא היום בת 32. הן נמצאו במרחק של קילומטרים ספורים מהמקום שבו נעלמו.

 

"אימון" נגד בריחה

המשטרה נתונה לביקורת חמורה על חוסר המעש שלה, אף על פי שהיו במשך השנים תלונות על המתרחש בבית.

 

קסטרו ביצר את הבית ובודד אותו מהשכנים על ידי בניית קיר בחצר האחורית. הוא הקים גדר תיל בגובה של 2.5 מטרים, כיסה אותה בברזנט ואפשר לעצים ולשיחים לגדול פרא ולכסות אותה כדי שאיש לא יוכל להציץ לתוך הבית.

 

הבית שבו הוחזקו הנשים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבית שבו הוחזקו הנשים(צילום: AFP)

חוקרים יוצאים מהבית. לא נמצאו שרידי גופה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חוקרים יוצאים מהבית. לא נמצאו שרידי גופה(צילום: רויטרס)

"תודה לאל, ג'ינה חזרה". שלטים בשכונה של החטופות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"תודה לאל, ג'ינה חזרה". שלטים בשכונה של החטופות(צילום: AFP)

"השבח לאל! אמנדה חופשייה". שלט ליד סניף ה"בורגר קינג" שבו נראתה לאחרונה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"השבח לאל! אמנדה חופשייה". שלט ליד סניף ה"בורגר קינג" שבו נראתה לאחרונה(צילום: AFP)
 

ולמרות זאת, שכנה בשם אלסי קינטרון אמרה ל-BBC שהיא חשה שמשהו אינו כשורה לאחר שנכדתה סיפרה שהיא ראתה "אישה ערומה זוחלת בחצר הבית". שכן אחר סיפר לכתבים שהוא טלפן למשטרה אחרי שאחותו ראתה אישה עם תינוק בבית, דופקת על החלון "כאילו רוצה לצאת החוצה". מפקד המשטרה אומר שאין שום תיעוד של שיחת טלפון כזו וטען ששוטריו לא החמיצו הזדמנות לחלץ את שלוש הנשים.

 

מדוע הן לא ברחו מהבית? השכנים לא ראו את קסטרו במשך תקופות ממושכות בשנים האחרונות וחלקם אף חשבו שהבית נטוש ומיועד להשקעה. למרות זאת הנשים חששו לנוס על נפשן. מקורות במשטרה סיפרו שאריאל קסטרו נהג "לאמן" את הנשים כדי למנוע מהן לנסות להימלט. הוא העמיד פנים שהוא יוצא מהבית כדי לתפוס מי שניסתה לנצל את ההזדמנות לברוח. היא ספגה מכות מיד לאחר שניסתה לפתוח את דלת הכניסה לבית.

 

בעיקר בשנים הראשונות להחזקתן הוא נהג להכותן ולכבול אותן בשלשלאות שנתלו מהתקרה מדי יום. הוא גם איים להרוג את ילדיהן אם ינסו לברוח.

 

"זו הייתה אחת הדרכים לשבור את רוחן", אמר מפקד משטרת קליבלנד ל-CNN והוסיף כי מבחינה פיזית מצבן של הנשים טוב.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

החוקרים בדקו את הבית ומצאו בו חלונות מכוסים בקרשים, מנעולים על הדלתות,

גדרות תיל שמיועדות לתרנגולות בחדרים שונים. בתחילה עלה החשד כי החוטפים החזיקו בבית אישה נוספת, אך בינתיים אין עדויות לכך ולא נמצאו במקום שרידי גופה. הנשים הוחזקו בחדרים נפרדים ונמצאו בקומה העליונה של הבית.

 

הזוועה נמשכה עד שאחד השכנים, צ'רלס רמזי, שמע את הצעקות של ברי לעזרה ביום שני. הוא עזר לה לצאת מהבית והפך לגיבור היום. המשטרה הוזעקה וכך שוחררו כל הנשים משביין. קסטרו בן ה-52 נעצר עם שני אחיו, פדרו ואוניל, והם יועמדו לדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ברי ודחזוס לפני שנחטפו
צילום: רויטרס
סבתה של אמנדה משוחחת איתה. "שמחה שאת כאן"
צ'ק רמזי, גיבור היום
מומלצים