שתף קטע נבחר

נכדי חיילי האס.אס התנצלו בפני ניצולי השואה

חברי להקה מגרמניה שביקשו "לנסות ולהפיג את כאבם הנורא של הניצולים" הופיעו בירושלים. "הערב מעלה זיכרונות והלילה כבר לא תהיה לי שינה קלה", הודתה אחת המשתתפים

"אנחנו לא אשמים במעשי אבותינו, אבל כל עוד יש ניצולים שחיים, יש לנו אחריות לדבר איתם, לבקש סליחה ולנסות להפיג את הכאב הנורא שבו הם שרויים", כך תיאר אחד מחברי להקת YC Dance Group, שרבים מחבריה הם נכדים ונינים של חיילי אס.אס, את פעילותה. ניצולי שואה רבים השתתפו אמש (יום ד') בטקס הנעילה של כנס הגמלאים של מוקד אנוש בבנייני האומה בירושלים, ובשיאו נפגשו עם חברי הלהקה.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"עבור הניצולים יצירת הקשר איתנו איננה קלה, אבל כשאנחנו נפגשים איתם הם תמיד מקבלים אותנו בלב פתוח", סיפר פול דיוויס פיטר, אחד מחברי הלהקה שסבו שירת כקצין בוורמאכט בזמן מלחמת העולם השנייה. "בדרך כלל הם מוכנים לקבל את הסליחה שלנו, אבל אנחנו יודעים גם שאת מה שהם עברו אי אפשר לתאר או להסביר במילים, והם זכאים לנהוג בנו כרצונם. התפקיד שלנו כגרמנים וכרקדנים שמופיעים בפני ניצולי שואה הוא לומר שבגרמניה קם דור חדש שאחראי לוודא שמה שהיה בתקופה הזאת לא יחזור שנית".

 

"לב פתוח". ערב ההצדעה בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
"לב פתוח". ערב ההצדעה בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג )

 (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
(צילום: אוהד צויגנברג )
 

 

סבא-רבא של קורה שמידט, רקדנית בת 22, שירת כקצין אס.אס במחנה הריכוז דכאו."לא דיברנו הרבה על העבר בבית", סיפרה. "הדבר

היחיד שידענו זה שאביו של סבי היה מבוגר מכדי להתגייס לצבא הגרמני בתחילת המלחמה, ושהוא התנדב לאס.אס. להוריי סיפרו תמיד שהוא הוצב בדכאו בתפקיד פקידותי, אבל לפני כמה שנים גילינו בסיור שם שגם הפקידים שימשו בתפקידים אחרים ברוטציה, ושהוא למעשה היה חלק ממערכת הרצח". לדברי שמידט, הגילוי הכניס אותה להלם והביקור בישראל הוגדר על ידה כ"חלק מתהליך התיקון, למרות שאף פעם לא נוכל לכפר על העבר. מבחינתי להיות בישראל ולהופיע בפני ניצולים זוהי זכות גדולה".

 

שרה גולדפינגר, ניצולת שואה בת 80 שהוריה ושני אחיה נרצחו על ידי הנאצים, שרדה את המלחמה במחנות ריכוז באוקראינה. "הערב הזה היה קשה מאוד ומרגש מאוד. הוא מעלה זיכרונות והלילה כבר לא תהיה לי שינה קלה. את הלהקה אני מקבלת ברגשות מעורבים. אני מעריכה את ההגעה שלהם לכאן, כי אני מבינה כמה קשה להם בוודאי להגיע".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 08/05/2013 22:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ערב ההצדעה בירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים