שתף קטע נבחר

אתגר קרת: "הורה רציני מכין כל יום סיפור לילד"

ספר הילדים החדש של אתגר קרת נולד כסיפור שהמציא לבנו, ממש כפי שהוריו נהגו איתו: "היתה בבית תחושה שלקרוא לילד מספר זה כמו לתת לו אוכל ממקדונלדס". אז מאיפה הגיעו כל ההורים המתוסבכים שבסיפוריו? "הייתי רגיש לכך דווקא מפני שהיו לי הורים טובים". ראיון וטיול בספארי

כשאתגר קרת היה ילד, חיות מחמד לא ממש שרדו אצלו בבית. אבל בניגוד אליהן - הסיפורים דווקא שרדו. "אבא שלי היה ממציא לנו סיפורים מומצאים מהראש בבית בתור ילדים", הוא מספר, "ודווקא שירה (גפן) אשתי, גדלה בבית שבו הקריאו סיפורי ילדים מתוך ספרים. אז כהורים אצלנו שתי האופציות מתפקדות".
 
הצורך של קרת, שמוציא בימים אלו ספר ילדים שלישי בשם "גור חתול-אדם ארוך שער", לספר סיפור על גיבור שהוא ילד, חכם, ערמומי וגם קצת נטוש, נולד מתוך סיפור חוזר שסיפר בספונטניות לבנו לב, בדיוק כפי שהוריו נהגו להמציא עבורו סיפורים בילדותו.
 
"גור חתול-אדם ארוך שער" שאבא שלו לא מבלה איתו מספיק (איור: אביאל בסיל) (איור: גור חתול אדם) (איור: גור חתול אדם)
"גור חתול-אדם ארוך שער" שאבא שלו לא מבלה איתו מספיק (איור: אביאל בסיל)
 
הסיפור מתחיל בגן חיות וממשיכה בטיסה סוריאליסטית בספינת אוויר, ומתאר ילד שגר ברחוב שטמפפר 17, ולו אבא שמאוד עסוק בעסקאות ענק עם היפנים, והרבה פחות מתעניין בילד שלו. לכן הגיבור של קרת יוצא למסע לבדו, הופך את עצמו לחיה בכלוב, עד שהוא פוגש רב חובל קסום וממציא לו הוראות מדויקות, כיצד מגדלים ילד מהזן של עצמו.
 
"הקטע שלב הכי אוהב בסיפור", מספר קרת, "הוא זה שבו הילד משקר, ומספר לרב החובל שכדי לגדל גור חתול-אדם ארוך שער, חייבים לשכב לידו הרבה לפני שהוא נרדם, לספר לו תשעה סיפורים לפני השנה, ושחייבים להקשיב לסיפורים שלו עד הסוף, אפילו אם יש טלפון דחוף מהעבודה".
 
"הרבה פעמים הורים לא פנויים להקשיב לילדים שלהם עד הסוף", הוא מוסיף, "והילדים מבינים ששיחת טלפון, נגיד, יכולה להיות יותר חשובה מהם".
 
זהו ספר הילדים השלישי שכתב קרת, אחרי "אבא בורח עם הקרקס" בו שיתף פעולה עם אמנית הקומיקס רותו מודן ו"לילה בלי ירח" אותו כתב עם אשתו, שירה גפן. קרת, סופר וקולנוען ומחבר רבי המכר העולמיים "צינורות", "געגועי לקיסינג'ר" ו"הקייטנה של קנלר", סיפר כי עבודה על ספר הילדים הזה נעמה לו במיוחד.
 
"לכתוב זה עניין מאוד בודד, וכאן בספר הילדים היתה לי הזדמנות מופלאה לעבוד עם אביאל בסיל המאייר, שהקדיש את עצמו לספר, והיה כיף לחשוב בשניים איך להראות את הסיפור. גם הבן שלי מאוד גאה בספר שהתחיל מסיפור אישי שלו, ומרוצה מהתוצאה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  יהונתן צור
אתגר קרת. הורים לא תמיד מקשיבים לילדים שלהם
צילום: יהונתן צור
לאתר ההטבות
מומלצים