שתף קטע נבחר

הערכה: המשא ומתן עם הפלסטינים יחודש ביוני

גורם מדיני בכיר המעורה בפרטי המגעים בין ישראל לארה"ב, מאמין שהמשא ומתן עם הפלסטינים יחודש בחודש הבא. לדבריו, ישראל הביעה נכונות להקפאה או האטה שקטה של הבנייה בהתנחלויות

האם המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים יחודש ביוני? על רקע השיחות והמאמצים האינטנסיביים שמוביל מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, העריך אמש (יום ה') גורם מדיני בכיר המעורה בפרטי המגעים בין ישראל לארה"ב, כי השיחות יחודשו בחודש הבא.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"ישראל הציגה לארה"ב רשימה של צעדים שהיא מוכנה לבצע, הכוללת הקפאה או האטה שקטה של הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות", אמר, "וכעת מחכים לתשובה מהצד הפלסטיני. הם צריכים להביע את עמדתם ואת נכונותם, אך הכיוון הוא חידוש שיחות בתקופה הקרובה".

 

לבני עם ג'ון קרי ברומא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לבני עם ג'ון קרי ברומא(צילום: רויטרס)

 

יש לציין כי לאחר תקופה ארוכה, הודיעו הפלסטינים לישראל כי הם מוכנים לחדש את המשא ומתן הכלכלי. במשך שנים, מאז נבחר נתניהו בפעם הקודמת, נמנעו הפלסטינים מלקיים מו"מ כלכלי, מתוך חשש כי השלום הכלכלי יהווה תחליף לשלום מדיני - שמשמעותו הקמה מדינה עצמאית. הסכמה זו של הפלסטינים מהווה סימן נוסף להתקרבות נוספת של הצדדים ולנחישותם של אובמה וקרי לחדש את תהליך השלום בהקדם. בשנים האחרונות, טוני בלייר שליח הקוורטט שימש כמתווך בנושאים כלכליים, אולם לאחרונה חודש הקשר הישיר בין ישראל לפלסטינים.

 

שלשום נפגשו ברומא השרה ציפי לבני ועו"ד יצחק מולכו עם מזכיר המדינה קרי, ולבני וקרי הביעו אופטימיות לגבי האפשרות כי השיחות יחודשו. בהצהרות שמסרו השניים לתקשורת הם אמרו כי הצדדים

מקווים שהמשא ומתן יחודש בקרוב. קרי צפוי להגיע בעוד כשבועיים לאזור לפגישות עם הצדדים, אך בינתיים ארה"ב מפעילה לחץ על הפלסטינים ועל מדינות ערב כדי שהפלסטינים ישובו למשא ומתן.

 

בינתיים, הלחץ האמריקני הניב הודעה של הליגה הערבית כי קיימת נכונות לדון ולהגיע להבנות הנוגעות לגבולות 67', קרי - מדינות ערב מכירות בשינויים הדמוגרפיים בשטח הגדה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא התייחס ישירות להודעה הערבית, אולם השרה לבני בירכה על ההודעה, וציינה כי היא פותחת פתח לחידוש המשא ומתן. ההודעה הערבית אמורה להקל על הפלסטינים לסגת מהדרישה החד-משמעית להפסקת בנייה מוחלטת בכל השטחים.

 

נשיא הרשות אבו מאזן עם רה"מ הפלסטיני המתפטר סלאם פיאד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נשיא הרשות אבו מאזן עם רה"מ הפלסטיני המתפטר סלאם פיאד(צילום: EPA)

 

בתוך כך, בסביבת נתניהו אמרו בימים האחרונים כי פרסומים בתקשורת הערבית על ויתור ביטחוני ישראלי בשטחי הרשות אינם נכונים, אך גורם ישראלי ציין בשיחה עם ynet כי ישראל מוכנה לבצע צעדים שיקלו על חיי הפלסטינים בשטחי הרשות. צעדים אלה כוללים הקלה על התנועה. כמו כן, נראה כי ישראל תהיה מוכנה לשחרר מספר מסוים של פלסטינים הכלואים

בישראל, אולם אין ודאות בנוגע לכך בשלב זה.

 

גורמים מדיניים ציינו לאחרונה כי ישראל לא תסכים לתנאים מוקדמים לפתיחת משא ומתן, אולם נראה כי נתניהו, המעוניין לחדש את המשא ומתן בהקדם, מוכן לבצע צעדים חיוניים, לבקשת ארה"ב, שיקלו על הפלסטינים לחזור לשולחן המשא ומתן. "דברים יתבהרו בשבועות הקרובים", ציין גורם מדיני. "בישראל יש אינטרס אמיתי להגיע להבנות שיקלו על חידוש השיחות. לא יהיו הסכמים בכתב עם האמריקנים, אך את התוצאות נראה בשטח".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
ראש הממשלה נתניהו
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים