שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מתקני עינוי בסוריה: מכות חשמל ומעיכה על צלב

  אין דין ואין דיין בסוריה. פעילי זכויות אדם ביקרו במתקני כליאה של אסד שנפלו לידי מורדים, וחזרו עם ראיות מחרידות: "חישמלו אותי ואת אחי שעות כל יום והכריחו אותי לשמוע צרחותיו". מורד שנגס בלב חייל: "תשפטו אותי כשתשפטו את אסד"

  פעילי זכויות אדם שביקרו בבתי כלא של משטר אסד בעיר הראשונה במדינה שנפלה לידי המורדים, הודיעו היום (ו') כי מצאו בהם מתקני עינוי וראיות אחרות להתעללויות שעברו עצירים שנכלאו על-ידי המשטר. ארגון זכויות האדם Human Rights Watch הוא שפרסם את עדויות הפעילים מהעיר ראקה שבמזרח סוריה.

   

  דיווחים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  עוד חדשות ב-ynet:

   

  העיר ראקה נפלה לידי המורדים בפברואר השנה. מתנגדיו של אסד אפשרו בחודש שעבר לאנשי ארגון זכויות האדם להיכנס למתקנים שהיו שייכים לפני כן לסוכנויות הביטחון ולמודיעין הצבאי של אסד. לפי הארגון, אנשיו מצאו שם עדויות פיזיות לכך שסורים עונו, כולל מתקן שלדברי עצירים לשעבר שימש כדי למתוח או לעקם את רגליהם וידיהם של הקורבנות. הארגון מצא גם מסמכים המלמדים כי תושבים בראקה נעצרו רק משום שהשתתפו בהפגנות או סייעו לפצועים.

   

  סורי שעונה בעיר חלב. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  סורי שעונה בעיר חלב. ארכיון(צילום: AFP)
   

  ארגוני זכויות אדם ואופוזיציה בסוריה טענו מאז תחילת ההתקוממות העממית נגד בשאר אסד כי אזרחים נעצרים בסוריה באופן שרירותי, מעונים ולעתים אף נעלמים. אלא שכעת הממצאים שמפרסם ארגון Human Rights Watch נראים כמו הראיה הפיזית החותכת ביותר שנמצאה עד כה לטענות הללו.

   

  "המסמכים, תאי הכלא, חדרי החקירות ומתקני העינויים שראינו במתקנים הביטחוניים של ממשלת סוריה עולים בקנה אחד עם ההתעללויות שתיארו לנו עצירים לשעבר", סיפר נאדים חורי, סגן ראש חטיבת המזרח התיכון בארגון זכויות האדם. ארגונו תיעד התעללויות הן מצד אנשי אסד והן מצד המורדים במהלך 26 חודשי מלחמת האזרחים בסוריה.

   

  ב-Human Rights Watch אמרו כי ההתעללויות מצד משטר אסד שתועדו הן הרבה יותר קטלניות, שיטתיות ונרחבות, וכוללות התקפות על אזרחים ללא הבחנה בכלי נשק המשמשים בשדות קרב כמו למשל פצצות מצרר, אבל הדגישו כי גם תופעת ההתעללויות מצד המורדים התרחבה בחודשים האחרונים.

   

  בראקה, ארבעה עצירים לשעבר סיפרו שקצינים ושומרים במתקני משטרו של אסד עינו אותם. אחד מהם, שהזדהה כאחמד, סטודנט בן 24 תושב העיר, סיפר להם כי הוא ואחיו נעצרו ב-7 באפריל 2012 במתקן של המודיעין הצבאי משום שהשתתפו בהפגנות, אף שהייתה זו מחאה בדרכי שלום. הארגון מסר רק את שמותיהם הפרטיים של העצירים לשעבר בשל חששם שעדויותיהם יגרמו להתקפות נוספות של המשטר נגדם ונגד בני משפחותיהם.

   

  צילום מטופל שעונה בבי"ח, לפי ערוץ 4 הבריטי אשתקד ()
  צילום מטופל שעונה בבי"ח, לפי ערוץ 4 הבריטי אשתקד

   

  אחמד סיפר כי במשך חמישה ימים הוא ואחיו הוכו ועונו במכות חשמל במשך כמה שעות מדי יום. הוא סיפר לפעילי זכויות האדם שקציני המודיעין והשומרים בכלא דרשו ממנו למסור שמות של מפגינים אחרים. "העינויים החלו, והם עשו תורות ביני לבין אחי", סיפר אחמד. "הם החלו לענות אותו במשך שלוש או ארבע שעות, ואז הם זרקו אותו לתא מבודד. הם רצו שאומר להם מי נהג ללכת איתי להפגנות, והכריחו אותי לשמוע את הצרחות של אחי".

   

  החוקרים איימו גם לעצור את אמו של אחמד, ולדבריו האיום הזה גרם לו להודות בכל דבר שדרשו ממנו. לדבריו הוא אמר לחוקרים: "מה שתרצו, אני אתכם". בסופו של דבר הוא הובא לדין בבית משפט צבאי בעיר חלב שבצפון סוריה, ומכלא אזרחי בראקה הוא שוחרר ב-8 ביוני אשתקד. אחרי שחרורו הוא הצטרף למורדים ומאז הוא נמנה עם ארגון אופוזיציה הנקרא "החזית האיסלאמית לאחדות ולשחרור" שמושבה בראקה.

   

  המורד שאכל איברי חייל: "הוא כרת איברים בעצמו"

  לפי דו"ח הארגון, במסגרת אחת משיטות העינוי שהופעלו בבתי הכלא של משטר אסד נקשר הקורבן ללוח שטוח, לעתים בצורת צלב. בכמה מקרים שומרים מתחו או משכו את גפיהם של העצירים המעונים או קיפלו את הלוח לחצי כך שפניהם יגעו ברגליהם וייגרם להם כאב רב.

   

  אנשי Human Rights Watch ראיינו גם חמישה בני אדם שהוחזקו בעבר על-ידי המודיעין הצבאי בראקה. אלה סיפרו כי שירותי הביטחון של אסד תשאלו אותם בנוגע לפעילויות שנעשו כחוק, כמו למשל השתתפות בהפגנות נגד המשטר, הענקת סיוע למשפחות עקורים, הגנה על עצורים ומתן עזרה ראשונה למפגינים שנפצעו במחאה נגד אסד.

   

  קשירת מטופלים למיטות בבית חולים סורי ()
  קשירת מטופלים למיטות בבית חולים סורי

   

  העדויות המוחשיות הראשונות על התעללויות בסוריה שהובאו לידיעת העולם פורסמו במרס של השנה שעברה על-ידי ערוץ 4 הבריטי, מגובות בתמונות. בסרטון וידאו שהוברח מסוריה ושודר בערוץ הבריטי נראו מטופלים בבית חולים ממשלתי קשורים בשלשלאות למיטות עם סימני התעללות והצלפות. עובד בבית החולים סיפר אז כי לחלק מהמטופלים "מסובבים להם את הרגל עד שהיא נשברת, נותנים מכות חשמל, מצליפים וקושרים את הפין כדי שלא יוכלו להשתין". עוד דווח על הטחת ראשיהם של מטופלים בקיר ועל ניתוחים שנעשים להם ללא הרדמה.

   

  בשבוע שעבר שבה תופעת העינויים בסוריה לכותרות דווקא בשל מעשה מחריד מצד פעיל בכיר בשורות המורדים נגד אסד, שתועד בסרטון וידאו מבתר את גופתו של חייל מצבא אסד, שולף ממנה איבר פנימי, נוגס בו ומתרברב כי הוא אוכל את לבו של החייל. האיש, חאלד אל-חמד הידוע בכינויו "אבו סקאר", הצדיק אחר כך את מעשהו כשטען שהחייל עצמו ביצע מעשים לא מוסריים והתעלל בנשים. מנתח מומחה אמר למגזין האמריקני "טיים" לאחר בחינת הסרטון כי נראה שהאיבר שבו נגס אבו סקאר הוא ריאה של החייל.

   

  התמונה עוררה זעזוע גדול ברחבי העולם, והיום דיבר אבו סקאר שוב. הוא אמר כי הוא מוכן לעמוד לדין על מעשיו - אך רק אם גם נשיא סוריה בשאר אסד יעמוד לדין בעצמו. בסרטון וידאו שפורסם היום נראה אבו סקאר, מפקד של המורדים במחוז חומס במרכז סוריה, מתפלל בשדה ועונה לשאלות מצדו של הצלם.

   

  הסרטון שזעזע אשתקד: חיילים קוברים מורד בחיים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "אני מוכן לתת את הדין על מעשיי, בתנאי שבשאר והשביחה שלו (המיליציה האכזרית של המשטר שהואשמה בעצמה בפשעי מלחמה מחרידים) יישפטו על הפשעים שהם ביצעו נגד נשינו וילדינו. אני שולח את המסר הזה לעולם: אם מרחץ הדמים בסוריה לא ייפסק, כל סורי

  יהפוך לאבו סקאר". אבו סקאר טען היום שוב כי בטלפון הסלולרי של החייל שבאיבריו נגס נמצאו סרטוני וידאו שבהם הוא מתועד אונס נשים, שורף גופות וכורת אברי גוף לשבויים.

   

  באירוע זכור אחר ממלחמת האזרחים, צולמו אנשיו של בשאר אסד קוברים אחד המורדים בעודו בחיים, כשהם מכסים אותו בעפר עד שאינו נראה עוד. הם דרשו ממנו לומר דברי שבח על אסד, ולא נענו לתחינותיו לרחמים. מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה במרס 2011 נהרגו במדינה לפחות 80 אלף בני אדם לפני נתוני האו"ם, ויותר ממיליון וחצי איש הפכו לפליטים.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשיא סוריה אסד. התעללויות משני הצדדים
  צילום: רויטרס
  מומלצים