שתף קטע נבחר

לפיד: מקווה לרשת את נתניהו, אבל לא ממהר

בראיון ראשון לתקשורת הזרה אמר שר האוצר ל"ניו יורק טיימס" כי "אם אתה רוצה לשנות מדינה, הולכים לחבוט בך. בעתיד אהנה מהחלטותיי". הוא לא סבור שיש לשנות את מדיניות ההתנחלויות, אך העריך שרבבות יפונו בהסדר: "שובר לב"

בבית קפה, בג'ינס, בחולצת הטי-שירט השחורה המפורסמת: בראיון ראשון לתקשורת הזרה מאז מונה לשר האוצר, ניסה יאיר לפיד לכבוש את לב כתבי ה"ניו יורק טיימס". הם, מצדם, התמקדו בהופעתו החיצונית, כינו את החלטתו להתראיין "בליץ תקשורתי" וכתבו כי "אשף התקשורת גייס את המראה המצודד שלו". בראיון העריך לפיד כי רבבות מתנחלים יפונו בהסדר עתידי וכינה זאת "שובר לב".

 

 

הראיון עצמו עסק בעיקר במשא ומתן התקוע עם הפלסטינים, אבל גם בשאיפותיו העתידיות של יו"ר יש עתיד. לפיד אמר לכתבים הזרים כי הוא עדיין מקווה להחליף בעתיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו, אבל הבהיר: "אני לא ממהר". את המעבר לפוליטיקה כינה "כואב", והוסיף בצחוק: "היו לי כל כך הרבה דעות עד שהתחלתי ללמוד את העובדות".

 

במהלך הראיון, שארך שעה, לפיד לא מתח ביקורת על נתניהו. הוא אמר כי הוא מחליף מדי יום הודעות SMS עם נפתלי בנט וסירב לדבר עם נושאי ביטחון לאומי כאיראן. "אני כל כך טוב בלא לענות לשאלות שאני לא רוצה לענות עליהן, עד שנוכל להיות כאן כל הלילה", אמר לפיד, שסירב גם להצטלם בבית הקפה.

 

על החלטתו להתמנות לשר האוצר בתקופה של גזירות כלכליות, אמר: "לבצע בחירות קשות תמיד נראה כטעות, אבל אלו לא טעויות. אם אתה רוצה לשנות מדינה, הולכים לחבוט בך לפעמים. עכשיו אני שק חבטות, אבל בעוד שנה או שנה וחצי זה ישתנה ואהנה מהחלטותיי".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

עיקר הראיון, כאמור, נסב על השיחות עם הפלסטינים. לפיד טען כי ישראל לא צריכה לשנות את מדיניותה בהתנחלויות במטרה לחדש את תהליך השלום, ואמר כי ירושלים לא יכולה להיות בירת המדינה הפלסטינית העתידית. הוא הודה כי כאשר ייחתם הסכם, ייאלצו עשרות אלפי יהודים להתפנות מ"התנחלויות מבודדות" וכינה זאת "שובר לב".

 

על הנשיא הפלסטיני לא היו לו יותר מדי מילים חיוביות: "אבו מאזן הוא אחד האבות המייסדים של הקונספט הקורבני של הפלסטינים". הוא גם תהה אם הפלסטינים באמת רוצים מדינה. "הישראלים רוצים שלום וביטחון, הפלסטינים רוצים שלום וצדק - אלו שני דברים שונים, וזה הפער האמיתי שצריך לסגור", אמר לפיד. לדבריו, נתניהו "מוכן יותר ממה שאנשים חושבים" להגיע לשלום עם הפלסטינים.

 

"אני אומר שמה שאנחנו צריכים זה לעשות משהו", הבהיר לפיד, אך ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי בזמן שהוא נשבע להיות "אקטיבי בנוגע לכך ולעשות כל שבכוחי כדי לתרום לשיח", הוא כלל לא דן עם בכירים פלסטינים מאז כניסתו לתפקיד. בנוסף, נכתב כי לפיד לא שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מאז ארוחת הערב במהלך ביקורו בישראל של נשיא ארצות הברית ברק אובמה במרס.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שר האוצר לפיד
צילום: ירון ברנר
מומלצים