שתף קטע נבחר

חוק הריכוזיות: פירמידות יצומצמו לשתי שכבות

ההצעה להגביל שכבות החברות במשק שעלתה בממשלה בדיון סגור, סותרת את הנוסח עליו הכריעו בימים האחרונים חברי ועדת הכספים, ותאפשר ככל הנראה לאי.די.בי לקבל עדיפות על שאר החברות במשק. יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי: הוועדה תמשיך לקדם את החוק בנתיב שבו הלכה

הריכוזיות במשק: תאגידים יצומצמו לשתי שכבות, אולם קבוצות עסקיות להן חברות נכדות המגייסות אגרות חוב יוכלו להמשיך ולהחזיק שלוש שכבות - כך הוצע אמש (ב') בדיון סגור של קבינט הריכוזיות. פירמידות הן קבוצות עסקיות בהן בעל השליטה חולש על חברות הנמצאות בתחתית הפירמידה, כמו חברות נכדות ונינות, למרות שהשקיע בהן בהיקפים מצומצים ביותר.

 

  

על ההצעה של שתי שכבות ושכבת אג"ח חתום ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל. אלא ששרי האוצר יאיר לפיד ונפתלי בנט, אף שהקשיבו לו, ביקשו כי את ההכרעה תקבל בסוף הוועדה. החשש של קנדל הוא כי צמצום לשתי שכבות תשחרר לשוק יותר מדי חברות חדשות ולכן תיצור סערה כלכלית.

 

מדובר בהחלטה בעלת חשיבות עצומה למשק שכן היא תאפשר למשל ככל הנראה לחברת אי.די.בי של נוחי דנקנר לקבל עדיפות על שאר החברות במשק: היא לא תיאלץ להיפרד מחברות המשורשרות שלוש רמות מטה. 

 

ישיבת ממשלה (ארכיון) (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
ישיבת ממשלה (ארכיון)(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

  

ועדת הכספים סערה היום בעקבות הפרסום על החלטת הממשלה. יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) דחה את האמור ואמר כי הוועדה תמשיך לקדם את החוק בנתיב שבו הלכה עד כה ולא על פי החלטה זו או אחרת.

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) העלתה את הפרסום וביקשה הסברים: "אם זה נכון זו התקפלות חמורה. לאפשר לחברות אג"ח - שמגייסות חוב מהציבור - להמשיך לשלוט בפירמידות בנות שלוש קומות, היא התקפלות מביכה בפני אינטרסים חיצוניים של טייקונים ובעלי הון. הממשלה מבקשת להפוך את ועדת הכספים, שהחליטה להשטיח את הפירמידות באופן גורף לשתי קומות, ללא יותר מחותמת גומי".

 

סלומינסקי אמר בהמשך לדבריה של גלאון: "זה לא מעניין אותי. אנחנו עובדים על הצעת חוק של הממשלה על פי החלטותיה ונחליט כפי שנחליט. נציגי הממשלה יושבים כאן ומדווחים לבעל הבית שלהם. אם זה לא ימצא חן בעיני הממשלה היא יכולה למשוך את החוק. אבל אינני מאמין שהיא תעשה זאת".

 

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) תהה: "אולי מעבירים לנו מסר בהדלפה עיתונאית"? סלומינסקי השיב לו: "לא קיבלנו שום מסר. אולי מדליפים בידיעה שאנחנו רועדים. ממה אנחנו מפחדים? רשמנו לעצמנו שמישהו הדליף. זה הכול".

 

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד-ביתנו) אמר כי "אם הממשלה מגישה חוק היא צריכה לעמוד מאחוריה. היא צריכה לבוא אלינו עם עמדה אחת. היא לא יכולה לשחק בוועדה. אחרת עושים מהוועדה פלסטר. היתה ליו"ר הוועדה עמדת מיעוט שהולכת לעמדת הרוב (להגביל את הפירמידה לשתי שכבות - צ"ל) ואין לסטות מהדרך הזאת".

 

היו"ר סלומינסקי סיים את הדיון המאולתר והוועדה המשיכה להכין לקריאה שנייה ושלישית את הפרק של פירוק הפירמידות, שמגביל לשתיים את מספר השכבות: שכבת חברות האם של בעלי השליטה, ושכבת חברות הבת הנשלטות בידי חברת האם. זאת במקום מבנה של יותר משלוש שכבות ללא הגבלה. הצעת החוק מאפשרת שכבה שלישית במקרים מיוחדים באישור שרי האוצר והמשפטים ורשות ניירות ערך.

 

תומר אביטל הוא כתב "כלכליסט"


פורסם לראשונה 21/05/2013 09:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נוחי דנקנר. יקבל עדיפות?
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
ניסן סלומיאנסקי, יו"ר ועדת הכספים. החלטה מנוגדת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים