שתף קטע נבחר

צרפת כמרקחה: אוניברסיטאות ילמדו באנגלית

הצרפתים הקנאים לשפתם סוערים סביב החלטת הפרלמנט לאפשר לאוניברסיטאות ללמד קורסים מסוימים בשפה האנגלית. התומכים ביוזמה מבטיחים שזה ימשוך עוד סטודנטים זרים, אך השמרנים חוששים: "ככה נאבד את זהותנו"

מסלול לימודים באנגלית הוא דבר שהפך כמעט מובן מאליו ברוב האוניברסיטאות ברחבי העולם, לרבות בישראל, אולם כשמדובר במוסדות ההשכלה הגבוהה בצרפת – פתיחת מסלול שכזה היא לא פחות מרעידת אדמה תרבותית. הבית התחתון של הפרלמנט בפריז אישר הצעה לפיה האוניברסיטאות יוכלו ללמד קורסים מסוימים באנגלית, אולם המתנגדים מזהירים: "זה יהפוך את הצרפתית לשפה מתה".

 

עוד חדשות מהעולם:

המחבלים מלונדון רצו לעבר השוטרים ונורו. צפו

לא ייאמן: איבד את ידיו - ובנה ידיים ביוניות במקום

מה דעתכם? כתבו בפייסבוק שלנו , ואולי נפרסם זאת לכולם

 

היוזמה מהווה תיקון לחוק קודם משנת 1994, שבו נקבע כי שפת ההוראה בכל המוסדות האקדמיים תהיה צרפתית, למעט קורסים ללימוד שפות זרות או שיעורים המועברים על ידי מרצים אורחים מחו"ל. לפי הדיווח ב"טלגרף" הבריטי, ביום רביעי האחרון הכריזו איגודי מורים בצרפת על שביתה במחאה על היוזמה, אולם רק מעטים נטלו בה חלק בפועל.

 

שרת ההשכלה הגבוהה, ג'נבייב פיורסו, הביעה שביעות רצון מהחלטת חברי הפרלמנט, ותקפה את מבקרי היוזמה באומרה כי התנהגות מסוג זו מציגה את צרפת, "שהיא ארץ האוניברסיטאות והנאורות, כמדינה צרת מוחין". לדבריה, תיקון החוק עשוי להגדיל את מספר הסטודנטים הזרים שלומדים בצרפת מ-12% כיום ל-155 עד 2020.

 

אולם נתון זה לא שכנע את המבקרים. במהלך הדיון בפרלמנט העיר אחד מחבריו: "האם יבוא שבו ננהל באנגלית את הדיונים בפרלמנט הצרפתי? זה סימן רע מאוד לדוברי צרפתית מרחבי העולם". פוליטיקאי שמרן אחר הוסיף: "עם שמדבר יותר ויותר בשפה זרה, מאבד יותר ויותר את זהותו שלו".

 

לקראת הדיון גם האקדמיה הצרפתית, המקבילה לאקדמיה ללשון עברית, הזהירה מפני השלכות

הצעת החוק שעשויה, לטענתה, "לדחוק את שפתנו לשוליים", וכן אנשי תרבות בולטים בצרפת טענו כי זו תהפוך את הצרפתית משפה בעלת מטען תרבותי יוצא דופן, ל"דבר חסר ייחוד, ואפילו לשפה מתה".

 

"מדובר בדיון משעשע", הצהיר מצדו דובר המפלגה הסוציאליסטית בצרפת, שטען כי כל הוויכוח נועד להסוות את הבעיה האמיתית של מערכת החינוך בצרפת, והיא שמאז 2006 פחות ופחות תלמידים שמסיימים את בתי הספר התיכוניים ממשיכים את לימודיהם באוניברסיטה. חברה אחרת במפלגה הרגיעה: "האוניברסיטאות הצרפתיות לא עברו 'אנגליפיקציה' בן לילה".


פורסם לראשונה 24/05/2013 21:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אוניברסיטת סורבון. מעתה ידברו אנגלית?
צילום: shutterstock
מומלצים