שתף קטע נבחר

צרפת: 150 אלף נגד החוק לנישואים חד-מיניים

צרפת הפכה בחודש שעבר למדינה ה-14 המתירה לבני זוג מאותו המין להינשא, ההחלטה כבר נכנסה לספר החוקים, חצי מהצרפתים תומכים במהלך - אבל האופוזיציה לא מרימה ידיים. רבבות שטפו את הבירה פריז בניסיון למנוע את המשך המגמה

מבחינתם, המלחמה עדיין לא נגמרה: כ-150 אלף איש מפגינים הערב (יום א') לפי הערכת המשטרה במרכז פריז, נגד החוק המתיר נישואים חד מיניים שהעבירה בחודש שעבר ממשלת צרפת הלא-פופולרית בראשות פרנסואה הולנד. במרכז הבירה הניפו מפגינים דגלים, ופעילי ימין קיצוני תלו על מטה מפלגת השלטון הסוציאליסטית כרזה הקוראת לנשיא הולנד להתפטר.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

המחאה נגד החוק המתיר נישואים חד-מיניים, שהחלה כקמפיין שזכה לתמיכה חזקה מאוד מצד הכנסייה הקתולית, הפכה בחודשים האחרונים לתנועה רחבה יותר שבה לוקחים פוליטיקאים מהאופוזיציה ומיליטנטים מהימין הקיצוני כדי להביע אי-נחת מתפקודו של הנשיא הלא-פופולרי הולנד.

 

רבבות המפגינים הערב בפריז (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רבבות המפגינים הערב בפריז(צילום: EPA)

ים המוחים במרכז הבירה הצרפתית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ים המוחים במרכז הבירה הצרפתית(צילום: EPA)
 

יותר מ-50% מהצרפתים תומכים בחוק המתיר נישואים חד-מיניים ואימוץ ילדים על-ידי זוגות חד-מיניים, שאושר כאמור בחודש שעבר, ויותר מ-70% מהצרפתים סבורים שבכל מקרה כעת משהחוק עבר על ההפגנות להסתיים. אך מחאות האופוזיציה נגד הצעד המהפכני שהנהיג הולנד נמשכות. לטענת מארגני ההפגנה היום, מספר המפגינים שהשתתפו בה היה אף גבוה מכפי שמסרה המשטרה.

 

צרפת בראשותו של הולנד מתמודדת עם מיתון, שיעור אבטלה של יותר מ-10% ולחץ להפחית את הגרעון הציבורי, ושיעור התמיכה בהולנד עומד כעת על 29% בלבד. אף שתנועת המחאה נגדו לא הצליחה למנוע את אישור חוק הנישואים החד-מיניים, היא מקווה שהפגנת הכוח המתמשכת תעצור או לפחות תעכב חוקים נוספים האמורים לאפשר פונדקאות והקלות בדרך להבאת ילדים לעולם, עבור זוגות חד מיניים. חוקים כאלה מקודמים גם כן על-ידי פוליטיקאים סוציאליסטים ממחנהו של הולנד.

 

האופוזיציה חלוקה לגבי המשך המחאה. הערב בצרפת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האופוזיציה חלוקה לגבי המשך המחאה. הערב בצרפת(צילום: AFP)

מפגין מניף את סמל הקמפיין נגד חוק הנישואים החד-מיניים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגין מניף את סמל הקמפיין נגד חוק הנישואים החד-מיניים(צילום: EPA)

 

כ-4,500 שוטרים נשלחו לאבטח את האירוע, מחשש לפעולות אלימות מצד ארגוני ימין קיצוני, ומשפחות עם ילדים נקראו שלא להגיע להפגנה. בעוד שבמפלגתו הסוציאליסטית של הולנד גינו את ההפגנה נגד חוק שכבר עבר ושזכה לאישור גם מבית המשפט החוקתי, שמרנים

מהאופוזיציה נחלקים בדעותיהם בנוגע לשאלה אם יש להמשיך בהפגנות. חלק מהם הגיעו להפגנה הערב, אולם אחרים, בהם ראשי הממשלה השמרנים לשעבר פרנסואה פיון ואלן ז'ופה, התרחקו ממנה, ואמרו כי על מחוקקים להשפיע על הדברים דרך הפרלמנט ולא בהפגנות רחוב.

 

החתונה הגאה הראשונה בצרפת אמורה להיערך ביום רביעי השבוע במונפלייה, הרואה עצמה בירת התרבות החד-מינית של המדינה. צרפת, מדינה קתולית באופן מסורתי, הפכה למדינה ה-14 בעולם המתירה נישואים חד-מיניים. קדמו לה בין השאר קנדה, דנמרק, שבדיה ולאחרונה גם אורוגוואי וניו-זילנד. בארה"ב, וושינגטון הבירה ו-12 מדינות מתירות נישואים חד-מיניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
המפגינים בפריז. רק 29% תומכים בהולנד כעת
צילום: EPA
מומלצים