שתף קטע נבחר

ארה"ב: "אולי לא תהיה עוד הזדמנות לשלום"

מזכיר המדינה ג'ון קרי נאם בכינוס השנתי של הוועד היהודי האמריקני והזהיר: "לחדש את המו"מ עכשיו, פתרון של מדינה אחת לא קיים". על תוכנית הגרעין: "נמנע פצצה איראנית". השרה לבני השתתפה בכינוס ונפגשה עם קרי שישוב בשבוע הבא לארץ

חרף ההצהרות הלא מעודדות משני הצדדיים, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ממשיך להביע אמון בסיכוי להגיע להסכם בין ישראל והפלסטינים. בנאום בכינוס השנתי של הוועד היהודי האמריקני AJC בוושינגטון אמש (ב') אמר קרי: "פתרון של מדינה אחת לא קיים. אני יודע ששלום אפשרי וששווה להילחם על זה. ציניות מעולם לא פתרה דבר".

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו  ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

קרי, שיגיע לישראל לביקור נוסף בשבוע הבא במטרה לחדש את התהליך המדיני, ניסה להעביר מסר מרגיע שלפיו ארה"ב מודעת לחשש הישראלי לקראת מו"מ אפשרי: "אני מאמין שהדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחון ישראל זה לסיים אחת ולתמיד את הסכסוך עם הפלסטינים באמצעות פיתרון של שתי מדינות. אנחנו מחויבים עמוקות לביטחון ישראל ואני מבין כשבנימין נתניהו מסתכל לי בעיניים ואומר שהוא חייב לשמור על ביטחון ישראל".

 

קרי בכינוס ה-AJC. "הסטטוס קוו לא יכול להימשך" (צילום: AP) (צילום: AP)
קרי בכינוס ה-AJC. "הסטטוס קוו לא יכול להימשך"(צילום: AP)

 

הוא התייחס למצב בגבולות הדרומיים והצפוניים והוסיף: "הנסיגות מלבנון ומעזה היו חד צדדיות,

לא בהסכמה. כל הסכם עם הפלסטינים יחייב סידורי ביטחון מקיפים".

 

 ירדן הודיעה שבימים הקרובים קרי יבקר שוב באזור במסגרת מאמציו להחיות את המו"מ. לפני כמה ימים הוא נפגש בנושא עם השרה ציפי לבני.

 

בדבריו אמש הדגיש קרי שלדעתו חידוש המו"מ בשלב זה הוא הכרחי מאחר שייתכן שלא תהיה עוד הזדמנות: "תחשבו מה יקרה אם לא נצליח: יימשך מסע הדה לגיטימציה של ישראל, שתצטרך לבחור אם להיות מדינה יהודית או דמוקרטית. יש לזה תוצאות קרובות כי הסטטוס קוו לא יכול להימשך. בעימות הזה אין ביטחון שהמחר ייראה כמו היום.

 

"הרשות הפלסטינית היא היחידה שמחויבת לאי-אלימות, לבניית מוסדות מדינה, לביטחון, לכלכלה.

מה יקרה אם הכלכלה הפלסטינית וכוחות הביטחון שלה יקרסו? נראה את הקיצונים שאנחנו רואים בעזה. נראה עתיד עם חוסר יציבות, נראה עוד אינתיפאדה".

 

שרת המשפטים ציפי לבני השתתפה גם היא בכינוס בוושינגטון ונפגשה עם מזכיר המדינה קרי. מעל דוכן הנואמים היא התייחסה למאמצים להתניע את תהליך השלום. "יש מי שרוצים לדחות את ההחלטה הזו, אך זו תהיה טעות היסטורית של כל מי שקורא לעצמו ציוני", אמרה לבני. לדבריה, "פתרון שתי המדינות הוא אינטרס ישראלי טהור, לא טובה לפלסטינים ולא טובה לנשיא ארצות הברית. זה משהו שאנחנו צריכים למען עצמנו".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ג'ון קרי בכינוס ה-AJC
צילום: AP
מומלצים