שתף קטע נבחר

אתה לא יכול לטוס, לך הביתה. לא יודעים למה

עו"ד ממזרח ירושלים, בלי כל רקע ביטחוני, לא הורשה לעלות לטיסה לאמסטרדם בטענה שאינו רשאי להיכנס להולנד. אבל ההולנדים לא הכירו, ובחברה אחרת לא הייתה בעיה לטוס. אל על: לא באחריותנו. רשות שדות התעופה: פועלים על פי דין

עורך הדין איסלאם אבו זיאד (35), תושב מזרח ירושלים, עמד לטוס בשבועות האחרונים להולנד לכנס עסקי יחד עם שותפה לעבודה. אבל רגע לפני העלייה למטוס, בנמל התעופה בן גוריון חיכתה לשניים הפתעה - שהובילה לבדיקה שהוא מכנה "משפילה" ונובעת לדבריו מגזענות. על הטיסה הם לא עלו, והסבר לא קיבלו.

 

ומה דעתכם? כתבו בפייסבוק שלנו ואולי נפרסם לכולם

 

אבו זיאד, שלדבריו מעולם לא נחשד בשום עבירה ביטחונית, אומר ל-ynet שאנשי הביטחון בשדה התעופה לקחו אותו ואת עמיתתו לבדיקות מיוחדות בחדרים נפרדים. "הכי גרוע היה שביקשו מאיתנו להוריד בגדים", הוא מספר. אבל אחרי הבדיקה חשב שהכול מאחוריו בדרך להולנד.

 

בהמשך, "כשבדקו את תעודות המעבר שלנו על הדלפק, החליטו לשנות את המקומות שלנו בטיסה. כאילו אנחנו חשודים. היחס הזה מראה את האפליה והגזענות גם ב'אל על'", הוא טוען.

 

"פתאום קראו לנו ברמקול ואמרו שאסור לנו לטוס" (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
"פתאום קראו לנו ברמקול ואמרו שאסור לנו לטוס"(צילום: בני דויטש)

 

אחר כך נעמדו השניים בתור וחיכו לעלות למטוס. "פתאום קראו לנו דרך הרמקולים. הגענו לשער הכניסה והודיעו לנו שאנחנו לא יכולים לנסוע כי אין לנו דרכון. הסברתי להם שתושבי מזרח ירושלים נוסעים לחו"ל עם תעודות מעבר מאושרות ממשרד הפנים, נסעתי כבר הרבה פעמים ככה. הם ענו לי ואמרו שאנשי 'אל על' בישראל דיברו עם הולנד, ושם אמרו להם שאנחנו לא יכולים להיכנס עם תעודת מעבר".

 

אבו זיאד ביקש מ"אל על" מכתב רשמי עם פירוט סיבות ביטול הטיסה לאמסטרדם, אבל נענה לדבריו בסירוב. "בסוף לא הצלחנו לשכנע אותם וחזרנו הביתה. זאת גזענות. הכול בגלל דברים שקשורים או לשם שלי איסלאם או לעובדה שאני ערבי. קשה לשכנע אותי שהיחס שקיבלנו נבע ממשהו אחר".

 

בעקבות המקרה, פנה עורך הדין המזרח-ירושלמי לשגרירות הולנד בישראל, וקיבל מכתב רשמי המעיד על כך שברשותו אשרת כניסה למדינה (למכתב המלא ). לדבריו, נאמר לו בעל-פה שאין כל מניעה להכניסו למדינה. גם לנציגות "אל על" בהולנד התקשר, לדבריו, ונאמר לו שאין הם יודעים על הגבלות כלשהן. "אחרי יום מצאתי טיסה אחרת להולנד בחברה אחרת ולא הייתה בעיה".

   

מאל על נמסר בתגובה כי החברה אינה מבצעת את הבידוק הביטחוני. "הנושא באחריות רשות שדות התעופה. אל על פועלת על פי הנחיות גורמי הביטחון בשדה".

 

מרשות שדות התעופה נמסר: "תהליכי הבידוק מבוצעים מתוקף חוק ודין ועל פי הנחיות הגופים הממלכתיים המנחים את חטיבת הביטחון לביצוע הבדיקות הביטחוניות לנוסעים. תכלית הבדיקה הביטחונית היא שלומם של הנוסעים וביטחון הנוסעים והטיסה, וכך גם מוסבר לנוסעים.

יודגש כי רשות שדות התעופה אחראית לביטחונם של יותר מ-15 מיליון נוסעים בשנה, והבדיקות הביטחוניות נעשות תוך השקעה רבה בהכשרת העובדים לשמירה מרבית על כבוד האדם, ומתוך מודעות ורגישות. יצוין כי כאשר מתקבלת אינדיקציה מתריעה המחייבת בדיקה, נדרש הנוסע כבכל מקום בעולם להסיר את מעילו ולשקפו בהליך השיקוף". בשב"כ אמרו שאין להם כל קשר למקרה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים