שתף קטע נבחר

תערוכה, פריצות ושוטרים רוקדים. חקירת המיליונים

מאות אלפי טוקבקים נבדקו, 2,000 בעלי אקדח יריחו תוחקרו, תערוכת-דמה שלמה סביב "הקלסתרון" הופקה ועשרות חוקרים סמויים רקדו על משאיות במצעד הגאווה והתנדבו במרכזי סיוע. גם פריצות חשאיות לא הובילו לפיצוח בחקירה היקרה בתולדות ישראל - עד שאסיר אחד חש נבגד ופתח את הפה

בימים שאחרי הרצח בברנוער באוגוסט 2009 בילו חוקרי משטרת מחוז תל אביב שעות ארוכות מול אתרי חדשות ופורומים באינטרנט. הם לא עשו זאת כדי להתעדכן באקטואליה או כדי להעביר את הזמן אלא במטרה אחת מוגדרת: כל טוקבק שנכתב בידיעות שעסקו בטבח נבחן בקפידה כדי לנסות לאתר תגובה שמי יודע – אולי נכתבה על ידי הרוצח או מישהו מקורב אליו. זאת הייתה פעילות סיזיפית, כיוון שכמעט כל אחת מאלפי ההתייחסויות השליליות לקהילת הלהט"ב בכלל ולברנוער בפרט זכתה לבדיקה פרטנית. אחרי עבודת סינון הוציאה המשטרה צווים לאיתור וזיהוי כתובות IP והמשתמשים בהן.

 

החשודים הפוטנציאלים נבדקו אך מיותר לציין שעבודת הנמלים הזאת העלתה חרס. היא הייתה מקרה מייצג של הפעילות המשטרתית המאומצת בארבע השנים האחרונות, שבהן ניסו חוקרי היחידה המרכזית (ימ"ר תל אביב) להפוך כל אבן, עד שלבסוף התברר ששניים מהמעורבים ברצח - עד המדינה ופעיל הקהילה המוכר - תושאלו על ידם אבל החקירה לא העלתה דבר והם נשכחו.

 


קורבנות הרצח: ליז טרובישי וניר כץ (צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי) (צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי)
קורבנות הרצח: ליז טרובישי וניר כץ(צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי)

 

חשיפת החשודים ברצח בברנוער - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

פיצוח פרשת הרצח בברנוער, שפרטיה הותרו לפרסום הבוקר (יום ג') - נחתם בשבועות האחרונים אחרי הפנייה המפתיעה שהתקבלה מעד המדינה, שחשף בפני החוקרים את התמונה המלאה. ארבע השנים שקדמו לכך היוו את אחת מחקירות המשטרה הארוכות, המאומצות והיקרות בהיסטוריה, שעלותה מוערכת בכמה מיליוני שקלים. החקירה החלה עוד בימי מפקד הימ"ר הקודם, ניצב משנה שלומי מיכאל, והסתיימה תחת ידיו של נצ"מ גדי אשד. היא ידעה עליות ומורדות, תקוות וכישלונות, ועדיין, אלמלא הפנייה של האסיר שהפך לעד מדינה, ייתכן שהייתה נמשכת עוד שנים.

 

בלשים בלבוש ססגוני במצעד הגאווה

אחרי שכשלו הניסיונות למצוא חשודים באמצעות תגובות ברשת, הצביעו מומחי המעבדה לזיהוי פלילי על כך שהירי בוצע

מאקדח יריחו, שעל פי רוב מוחזק על ידי אנשי כוחות ביטחון. בימ"ר מיפו את כל מחזיקי הנשק הזה בישראל והזמינו אותם לבדיקה. נבדקו קרוב ל-2,000 כלי נשק מהסוג הזה, ומחזיקיהם נחקרו אחד אחד עד שנשללה האפשרות שמי מהם היה זה שביצע את הרצח.

 

בשלב זה ניסה מפקד מפלג התשאול בימ"ר, סנ"צ נסים דאודי, ליזום מהלכים שייתכן שיוציאו את המבצע או המבצעים ממחבואם. באחד המקרים הוצגו יצירות פיקטיביות בתערוכה בסינמטק בתל אביב ובה קלסתרון של הרוצח מהברנוער, שלכאורה צויר בסיוע עדי ראייה שנכחו בירי. החוקרים דאגו לשתול ברשתות החברתיות הודעות על כך, בתקווה שאם הדבר ייוודע לרוצח – הוא יגיע לראות את פרצופו. במהלך התערוכה הוצף הסינמטק בבלשים סמויים, אולם הם לא זיהו אף דמות חשודה.

 

גם האפשרות שהרוצח הגיע מקרב הקהילה לא נשללה. בלשים סמויים נשלחו למשימות התנדבות בארגוני הסיוע וניסו ליצור קשרים ולדלות פרטים על הפרשה. חלקם אפילו לקחו חלק במצעדי הגאווה של השנים האחרונות, לשם הגיעו לבושים בבגדים ססגוניים וטיפסו על המשאיות.

 

מצעד הגאווה. סמויים על המשאיות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מצעד הגאווה. סמויים על המשאיות(צילום: עידו ארז)

 

"אין אבן שלא הפכנו"

כל הפעילויות האלה, בתוספת מציאת האקדח שבאמצעותו בוצע הרצח, הביאו לסימון של שלושה חשודים בלבד שנחשבו "בעייתיים". באישור מיוחד של הפרקליטות ובית המשפט חדרו שוטרים לבתיהם,

התקינו מצלמות ומיקרופונים ותיעדו במשך 24 שעות את מעשיהם. רק לאחר שהוסר מהם החשד באופן סופי הוסרו גם כל מכשירי ההאזנה והציטוט.

 

"אין אבן שלא הפכנו, אין כיוון שלא בדקנו, ואני לא מדבר רק על האנשים שנחקרו", אמר ל-ynet מפקדה הנוכחי של ימ"ר תל אביב, נצ"מ גדי אשד. "אפשר להגיד שהיה פה מזל, אבל הייתה פה בעיקר הרבה עבודה קשה של שנים של כל הימ"ר וחוקרים רבים נוספים. לא נחנו לרגע בחקירה הזאת, ויעידו כל המעשים שעשינו".

 

הבוקר הותר לפרסום שהמשטרה חושדת כי חגי פליסיאן (23) מפרדס כץ הוא שירה ללא הבחנה במרכז לצעירים מהקהילה הגאה. הסיבה: הוא שמע מקרוב משפחתו - אז קטין - שנפל קורבן לעבירה מינית מצד פעיל מוכר בקהילה הגאה. אותו בכיר שעצור אף הוא היה היעד לנקמה - אך לא נפגע. חברם טרלן חנקישייב (26) היה שותף לפי החשד בפעולה הרצחנית. דמות המפתח הייתה סייען נוסף, הומוסקסואל מוצהר, עד המדינה שהפליל את החשודים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית מגל
הרצח בברנוער. אחת החקירות היקרות בהיסטוריה
צילום: עמית מגל
צילום: מוטי קמחי
מפקד ימ"ר תל אביב, נצ"מ גדי אשד
צילום: מוטי קמחי
מפקד הימ"ר הקודם, שלומי מיכאל
צילום: מיכאל קרמר
החשוד ברצח, חגי פליסיאן
מומלצים