שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איתמר צומחת בענק: קודמו 675 יחידות דיור
  ל-ynet נודע כי תוכנית פיתוח משמעותית שאושרה בעבר הופקדה במוסדות התכנון, וצפויה להגדיל את שטח היישוב בשומרון במאות אחוזים. בדרך לפולין, נתניהו הסתבך עם נוסח ההצהרה על "התנגדות לצעדים חד צדדיים" שלא עבר דרכו

  בצל מאמציו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לחדש את המשא ומתן המדיני, ישראל מוסיפה לקדם בנייה ביהודה ושומרון. ל-ynet נודע על הפקדת תוכנית השבוע במוסדות התכנון, ולפיה 675 יחידות דיור חדשות יוקמו ביישוב איתמר שבשומרון. עם השלמת הבנייה, שטח היישוב ומספר תושביו (כיום כ-100 משפחות) יגדלו במאות אחוזים.

   

  התוכנית אושרה למעשה עוד לפני הבחירות על ידי שר הביטחון הקודם אהוד ברק, וכוללת תכנון של 538 יחידות חדשות ואישור בדיעבד של 137 דירות שכבר נבנו. היא פורסמה בכלי התקשורת והועמדה להתנגדויות הציבור.

   

  היישוב איתמר. כיום מונה כ-100 משפחות (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
  היישוב איתמר. כיום מונה כ-100 משפחות(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

   

  הבנייה העתידית באיתמר הובטחה למתנחלים פעמים רבות בעבר, וביתר שאת לאחר רצח בני משפחת פוגל, שהביא פוליטיקאים רבים לאזור תוך התחייבות לבנות כמענה לרצח.

   

  קידום הליכי התכנון מגיע גם על רקע טענות המתנחלים כי בשטח מוחלת מדיניות של "הקפאה שקטה", ובמסגרתה נמנעים אישורי בנייה וקידום תוכניות קיימות ללא החלטה רשמית של הממשלה.

   

  במועצה האזורית שומרון, שבשטחה שוכן היישוב, בירכו על המהלך ואמרו כי "השומרון מתפתח, רושם גידול מרשים של 10% בשנה ומעניק לאלפי זוגות צעירים, חילונים ודתיים איכות חיים, תרבות, חינוך ברמה גבוהה וקרבה למרכז הארץ. האישור יאפשר גם למשפחות הצעירות באיתמר ובסביבה לבנות את ביתן ולהמשיך לתרום למדינה בנוכחותן החשובה במקום".

   

  מנגד, תקפו בתנועת "שלום עכשיו" כי "נתניהו החליט לשבור את הכלים ולהרוס כל סיכוי לחידוש המשא ומתן. הממשלה התמכרה לבנייה בהתנחלויות, גם המבודדות, שבשום הסכם לא יישארו בשטח ישראל. את מחיר הקמת ההתנחלויות הנזק המדיני והעלות הכספית של פינויים ייאלצו לשלם כלל אזרחי ישראל".

   

  נתניהו במטוס בדרך לפולין (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  נתניהו במטוס בדרך לפולין(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

   

  המבוכה של נתניהו בפולנית

  בתוך כך, בלשכת ראש הממשלה נרשמה הבוקר מבוכה, בשל נוסח ההצהרה המשותפת לישראל ולפולין, שם מבקר היום נתניהו. בהצהרה שניסחו אנשי המועצה לביטחון לאומי הובעה בסוגיה הפלסטינית התנגדות ל"צעדים חד צדדיים" באופן כללי, נוסח שבקהילה הבינלאומית מקובל לראות בו התנגדות גם לבנייה בהתנחלויות.

   

  מבחינה דיפלומטית ההצהרה עשויה להועיל לישראל, אולם מבחינה פוליטית הניסוח בעייתי לנוכח עמדתם של חלקים גדולים בקואליציה של נתניהו, בעיקר בבית היהודי ובליכוד. פרט לכך, הניסוחים החובבניים חושפים בעיקר חוסר סדר,

   חוסר תיאום ואת העובדה שראש הממשלה, שהוא גם שר החוץ, עדיין לא פתר את המשבר עם העובדים במשרד. הדיפלומטים כלל לא היו מעורבים בהכנת ההצהרה המשותפת.

   

  גורם בלשכת ראש הממשלה מסר כי "הדברים תואמים את מה שנתניהו כבר אמר בעבר. אם הוא היה רואה את הניסוח הוא היה כותב את זה מעט אחרת, אך משהדברים פורסמו, אין טעם לעסוק בזה". עם זאת, עדיין ייתכן שהניסוח ישונה עד לאירוע המשותף בפולין היום.

   

  לדברי יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', "בזמן רגיש שבו ארצות הברית משקיעה מאמצים אינטנסיביים בהתנעת התהליך המדיני, נוהג ראש הממשלה ברשלנות שמקורה במתחים פוליטיים פנימיים בקואליציה ובמפלגתו שלו. הפרשה הזאת היא עוד סיכה במאמצים להוצאת ישראל מהבידוד שבו היא נמצאת, שמזיק לנו אסטרטגית וכלכלית כאחד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טקס לזכר משפחת פוגל באיתמר
  צילום: עידו ארז
  יריב אופנהיימר
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים