שתף קטע נבחר

בעקבות מחאת האמהות: המבצעים לא יבוטלו

המחאה עזרה: שרת הבריאות יעל גרמן הודיעה כי החלטת המשרד לבטל מבצעים על תחליפי החלב על מנת לעודד הנקה תבוטל - וכי המגבלות על היצרניות יוטלו רק בבתי החולים. "משרד הבריאות תומך בתחרות חופשית ברשתות השיווק ובהורדות מחירים", מסרה

בעקבות המחאה - משרד הבריאות לא יאסור על קיום מבצעים וחלוקת תחליפי חלב במתנה: יום לאחר חשיפת ynet את חוזר משרד הבריאות, הקובע כי המשרד אוסר על יצרניות תחליפי החלב לתינוקות לחלק דוגמיות מתנה להורים ולקיים מבצעים, מודיעה היום (ד') שרת הבריאות יעל גרמן כי ההחלטה תוגבל לבתי החולים בלבד. 

 

עוד חדשות ועדכונים בפייסבוק של ynet

 

"משרד הבריאות תומך בתחרות חופשית בין חברות תחליפי החלב ברשתות השיווק ובהורדות מחירים", מסרה גרמן. "המשרד יטיל מגבלות על יצרניות תחליפי החלב רק בבתי החולים, וזאת ברוח האמנה הבינלאומית לעידוד הנקה עליה חתומה מדינת ישראל, ובמטרה לכבד את תנאי המכרז שהוביל המשרד ליצירת תחרות. המטרה שלנו היא לאפשר את זכות הבחירה בין יותר מתחליף חלב אחד בבית החולים לכל יולדת המעוניינת בכך".

  

הקרב על תחליף החלב - כל הכתבות:

לעידוד ההנקה: איסור על מבצעים בתחליפי החלב

"יצרניות תחליפי החלב מפתות אמהות בדרך לא הוגנת"

משרד הבריאות רוצה לעודד הנקה? שישקיע כסף

 

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר ל-ynet כי גרמן כלל לא הייתה מודעת לחוזר, עליו חתום הפרופ' איתמר גרוטו ראש שרותי בריאות הציבור, וכי הוא לא היה על דעתה. "השרה אינה יכולה להיות מעודכנת כל דקה בכל מאות התהליכים המתבצעים באגפי המשרד, ומשנודע לה על החוזר, שוחחה עם הפרופ' גרוטו ומנכ"ל המשרד הפרופ' רוני גמזו, והורתה על תיקונו החוזר". מהמשרד נמסר כי חוזר מעודכן יופץ מחדש בימים הקרובים.

 

אתמול חשף ynet את הוראת גרוטו בחוזר מיוחד שהוציא ליצרניות תחליפי החלב כי משרד הבריאות אוסר עליהן לקדם מסחרית את תחליפי החלב, לערוך מבצעים, לחלק דוגמיות ולערוך אירועי קידום מכירות. הסיבה להחלטה: פגיעה בעידוד ההנקה.

 

הדברים עוררו סערה גדולה ברשת והורים רבים התקוממו על הפגיעה הצפוייה בכיסם של מי שבחרו לא להניק או כאלה שפשוט לא יכלו מבחינה פיזית. נשים רבות טענו כי מדובר בהחלטה אנטי פמיניסטית ובחדירה לזכויות הפרט שלהן.

  

בעקבות זאת יצאה גרמן להגנת ההחלטה. "החברות מפרות אמנה בינלאומית עליה חתומה מדינת ישראל שבאה לעודד הנקה מתוך מחשבה שמדובר במזון הבריא ביותר לילד, גם מבחינה חיסונית וגם מבחינת התפתחות מוחית", אמרה ל-ynet, "אנחנו מדינה חופשית. 

 

"לעולם לא נמנע ממישהי לבחור בעצמה את תחליף החלב. גם אני לא הנקתי וילדיי

צרכו תחליפי חלב. אך אין להוסיף חטא על פשע ולפתות את הנשים בדרכים לא הוגנות. יצאנו למכרז כדי לפתוח את שוק תחליפי החלב לתחרות, וכדי להוזיל מחירים, והם עוקפים את כללי המשחק באמצעים לא כשרים".

 

גרמן הזכירה כי המשרד יצא לפני מספר חודשים למכרז לאספקת תחליפי חלב לבתי החולים משום שלא הייתה תחרות. היא ציינה כי רק לאחר שנכנסו שלוש החברות הגדולות נוצרה תחרות. "אישה שלא רוצה להניק זכותה לרכוש היום במחיר תחרותי והוגן את התחליף", הדגישה והוסיפה כי החברות לא מכבדות את תנאי המכרז. "יצרניות תחליפי החלב עושות ספין ובסופו של דבר מי שנדפקת היא היולדת" אמרה.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תחליפי חלב. המבצעים יחזרו לרשתות השיווק
צילום: shutterstock
מומלצים