שתף קטע נבחר

שלח נגד חוטובלי: ישראל תהיה דרום אפריקה

כנס שעסק ביוזמת השלום הערבית חשף שוב את השסע העמוק בקואליציה. לאחר שסגנית השר ציפי חוטובלי מהליכוד טענה כי ההתנחלויות אינן מכשול לשלום, ענה ח"כ עפר שלח מיש עתיד בחריפות: "המחשבה שהעולם יתרגל למצב הזה נשמעת כמו דברים שהלבנים אמרו בדרום אפריקה"

חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד) תקף הערב (ד') בחריפות את המדינות הישראלית בשטחים וטען כי המדינה בדרך להיות דרום אפריקה. לדבריו, ההתנחלויות מהוות מכשול להסדר. "הכיבוש משחית את החברה הישראלית, את צה"ל, את הצדק הישראלי, את התקשורת הישראלית, את התודעה הישראלית, את השפה הישראלית", טען שלח. "המחשבה שהעולם יתרגל למצב הזה נשמעת כמו דברים שהלבנים אמרו בדרום אפריקה".

 

מחלוקת בקואליציה - כותרות נוספות

 

הדברים הישירים של ח"כ שלח נאמרו במסגרת כנס של מולד – המרכז להתחדשות הדמוקרטיה (בשיתוף תאי הסטודנטים של העבודה והליכוד) בנושא היוזמה הערבית, שנערך באוניברסיטה העברית בירושלים בהשתתפות חברי הכנסת יוני שטבון (הבית היהודי), איתן כבל (העבודה) וציפי חוטובלי (הליכוד ביתנו).

 

חברי הכנסת במפגש. ח"כ חוטובלי מימין וח"כ שלח משמאל (צילום: עזרא גבאי) (צילום: עזרא גבאי)
חברי הכנסת במפגש. ח"כ חוטובלי מימין וח"כ שלח משמאל(צילום: עזרא גבאי)

  

שלח שיחרר את הנצרה לאחר שסגנית שר התחבורה ח"כ ציפי חוטובלי, חברתו לקואליציה, טענה כי ההתנחלויות אינן מכשול לשלום."ישראל צריכה לומר ביושר שלמרות הכוונות האמיתיות שיש למנהיגים שלה להגיע להסדר, הפערים בין הצדדים, בעיקר בסוגיית זכות השיבה וסוגיית ירושלים והגבולות לא מאפשרים באמת להגיע להסדר", אמרה סגנית שר התחבורה. "לכן, בטווח הארוך ישראל תהיה חייבת לייצר אלטרנטיבת חשיבה לפתרון שתי המדינות. אני מאמינה כי צריך לאמץ את חזון ז'בוטינסקי ולהקים מדינה אחת בין הירדן והים עם מיעוט ערבי. מי שמאשים את הימין שהוא בעד מדינה דו לאומית, מייצר אשליה. אין אף תוכנית פלסטינית שלא כוללת את זכות השיבה".

 

שלח השיב כי המשך הכיבוש יוביל לאסון. "ההתנחלויות הן מכשול שרק הולך וגדל. ישראל מתקדמת מדי יום למעמדה של דרום אפריקה", טען. "היא נמצאת על סף חרם מוצרים – קודם כל אלה שיוצרו בהתנחלויות ואחר כך כאלה שיוצרו בכל מקום בישראל.

מעמדה המדיני הולך ומידרדר. אמנם תמיד יהיה לנו את מיקרונזיה, אבל הגענו למצב שבו בהצבעה מול הפלסטינים באו"ם רק תשע מדינות מצביעות איתנו. העולם הודיע לנו שהמצב שבו אנחנו מדינה כובשת נמאס עליו".

 

חברת הכנסת של יש עתיד לא חסך שבטו גם מצה"ל, וטען כי הכיבוש פגע בצבא והפך אותו לפחות טוב. "מערכת הצדק הישראלית חיה בעולם כפול, שבו יש מערכת משפט אחת לישראלים ואחת לפלסטינים. צה"ל עושה כמיטב יכולתו לנהוג במוסר, אני לא מפקפק בזה", אמר שלח. "אבל פעם המילים 'צבא ההגנה לישראל' היו מובנות מאליהן – כי זה מה שצה"ל עסק בו. זה פוגע בצה"ל גם ברמה המבצעית. צה"ל של מלחמת לבנון השנייה הוא תוצר של המצב הזה, הוא תוצר של השחתה מבצעית. כשהצבא יושב בסלון של משפחה פלסטינית במשך שנים, הוא נהיה צבא פחות טוב". 

 

בכנס נכח גם בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו שלומד באוניברסיטה. נתניהו הבן השמיע קריאת ביניים ונראה מסתמס עם חוטבלי כשזו הייתה על הבמה. ח"כ חוטובולי מסרה ל-ynet בתגובה כי "יאיר נתניהו חבר בתא לביא (התא הפוליטי של הליכוד) וקבענו להיפגש אחרי זה עם הסטודנטים וגם נפגשנו. יאיר בקשר איתי במסגרת הפעילות הפוליטית השוטפת עם הסטודנטים באוניברסיטה העברית וזה ממש לגיטימי שהוא לוקח חלק בפעילות הפוליטית".

 

ח"כ שטבון אמר בפאנל כי יש להתעורר מחלום שתי המדינות ולשאוף להחלה של הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון. "אנחנו שבויים בקונספציה של חזון שתי המדינות ומוכרחים לנטוש את החזון שנכשל פעם אחר פעם. צריך לחשוב מחוץ לקופסא מנסים למכור לנו את חרדת המדינה הדו לאומית, אך זה קמפיין הפחדה דמוגרפי שאין לו אחיזה", אמר. "ישראל היא מדינה יהודית עם מיעוט ערבי, וכך תישאר גם לאחר ההחלה. השקעת המשאבים צריכה להיות מופנית לביסוסה של מדינה היהודית, שיש בה מיעוט ערבי שמקבל זכויות, על ידי עלייה והתיישבות. אסור להתייאש מהחזון הציוני. ישראל חזקה, היא ישראל שבטוחה בעצמה. אם נכיר בזה, גם העולם יכיר בזה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שלח. גם צה"ל על הכוונת
צילום: גיל יוחנן
סגנית שר התחבורה ח"כ חוטובלי. לא מכשול
צילום: גיל יוחנן
מומלצים