שתף קטע נבחר

וירוס מופץ במייל ומוביל לספאם

גולשים מדווחים על הודעות מייל מוזרות מאנשים שאיתם לא היו בקשר שנים. ככל הנראה מדובר בווירוס. צריך להמנע מלפתוח את הקישור ולוודא שהדפדפן מעודכן

בשעות האחרונות נפוצים באמצעות המייל קישורים משונים שככל הנראה מובילים להדבקה של וירוס במחשב. בשלב זה לא ברור בדיוק מה הנזק שהווירוס גורם, במקרה שנדבקים.

 

המייל עצמו מעלה סימנים מחשידים שמעידים כי יש למחוק אותו ולא לפתוח את הקישור - הוא מגיע לעתים מתיבות שאינן פעילות או מאנשים שהמכותב לא נמצא איתם בקשר זמן רב, המייל מגיע לרשימת תפוצה של אנשים שאין ביניהם בהכרח קשר, ובגוף ההודעה מופיעה המילה "link" (קישור), ואז קישור לאתר לא מוכר עם כתובת משונה. לעתים בסוף המייל מופיעה חתימה של השולח. כפי שזה נראה כעת המיילים מגיעים מחשבונות ביאהו.

 

נראה כי יוצרי הווירוס הצליחו לשתול אותו באתרים קטנים ופרטיים, על מנת לא להשאיר עקבות שיובילו אליהם, ועל מנת שהקישור ייראה לגטימי בעיני הגולש, ובסריקה של תוכנות סינון שונות.

 

המאפיינים דומים מאוד לווירוס שנפוץ באמצעות הפייסבוק בחודש אפריל האחרון. הווירוס עשוי לפגוע בטווח המידי, אך יתכן מאוד גם שהמטרה שלו היא להפוך את המחשב לחלק מצבא מחשבים. כלומר - לעשות בו ובכל המחשבים שנדבקו שימוש בעתיד על מנת לתקוף אתרים או מחשבים אחרים. בנוסף, פתיחה של הקישור והדבקה עלולה לשלוח את ההודעה בשמכם לחברים אקראיים ברשימת אנשי הקשר שלכם.

 

משה ציוני מחברת קומסק אומר שכל הקישורים מובילים לאותו מקום. מה שמעיד על כך שמדובר במתקפה מתוכננת של ספאם, שמובילה לקניית מוצר בריאות להרזיה, באתר שעלה לרשת במהלך השבוע האחרון, וכבר נרשם אצל חלק מחברות אבטחת המידע כאתר ספאם או אתר שמכיל תוכנות מזיקות. כרגע אי אפשר לשלול את האפשרות שמדובר בתוכנה מזיקה, אך הווירוס עוד נבדק.

 

אם בכל נדבקים?

הקלקתם? קורה. כנראה שנדבקתם אבל המחשב שלכם ככל הנראה לא יושבת או יינזק. אי אפשר כמובן להגן במה אחוז ולאטום את המחשב מכל נזק, אבל אפשר לצמצם אותו. עדכו את הדפדפן שלכם, פשוט על ידי הקלקה על "אודות", או "מידע" בתפריט העזרה. עדכנו את תוכנת האנטיוירוס שלכם, או הרשו לה לעדכן את עצמה אם היא מבקשת לעשות את זה. וירוסים שמגיעים לתפוצה גבוהה במיוחד מגיעים גם לחברות האנטיוירוס, ולפעמים זה עניין של ימים ספורים לפני שיוצא עדכון שיודע להתמודד עם הבעיה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף שגיא
זהירות מקישורים חשודים
צילום: אסף שגיא
מומלצים