שתף קטע נבחר

דיווח: רוחאני היה מעורב בפיגוע בבואנוס איירס

עיתון אמריקני דיווח שנשיא איראן הנבחר היה מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, שהחליטה על ביצוע הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה ב-1994, שבו נרצחו 85 בני אדם

מנהיגה הנבחר של איראן, חסן רוחאני, היה מעורב בתכנון הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס שבארגנטינה ב-1994. כך עולה מחקירת האירוע שערכה ממשלת ארגנטינה, כפי שמפרסם הבוקר (יום ה') ה"וושינגטון פרי-בייקון". בפיגוע נרצחו 85 בני אדם ונפצעו מאות.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

חוקרי האסון ב-96': אפשרות שהמטוס נפגע מטיל

ראש ה-FBI: משתמשים במל"טים גם בארה"ב

 

הממשלה הארגנטינית הפנתה אצבע מאשימה כלפי ממשלת איראן בנוגע לביצוע הרצח באמצעות מחבלי החיזבאללה ורבים מהם עדיין בגדר מבוקשים בידי האינטרפול. בכיר איראני שערק מהמדינה בשנות ה-90, אבולגסם מסבחי, העיד כי ההחלטה להוציא את הפיגוע לפועל התקבלה בפורום מיוחד שבו היה חבר גם רוחאני.

 

בואנוס איירס, 1994. 85 הרוגים בפיגוע (AFP) (AFP)
בואנוס איירס, 1994. 85 הרוגים בפיגוע(AFP)

אתר זיכרון לקורבנות (צילום: AP) (צילום: AP)
אתר זיכרון לקורבנות(צילום: AP)
 

לפי עדות שמסר מסבחי ב-2006, רוחאני היה מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, אשר החליטה להוציא את הפיגוע לפועל כבר ב-1993. הוא המשיך בתפקידו גם לאחר שהפיגוע בוצע. בהקשר להחלטת המועצה העליונה מסר מסבחי בעדותו כי את חבריה, שעמם נמנו גם נשיא איראן בזמנו עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, מיר חג'אזי, רוחאני ועוד - הנחה עלי חמינאי, המנהיג האיראני העליון.  

 

רוחאני היה נוכח בהליך קבלת ההחלטות בקשר לפיגוע אם כי סמכויותיו היו מוגבלות. לדבריו של רעואל גרכט, חבר הקרן להגנה על הדמוקרטיה המתמחה בענייני האיסלאם והמזה"ת, רוחאני שאב את כוחו במועצה מרפסנג'אני. "כיוון שאישורו של רפסנג'אני נדרש לשם ביצוע הפיגוע, אין ספק כי גם רוחאני היה מודע למהלך, אם כי סמכותו הייתה מצומצמת", הסביר.

 

במהלך התמודדותו של רוחאני על תפקיד הנשיא, הוא הוצג בתקשורת ובקרב תומכי הממשל כמתון למרות קרבתו למנהיג העליון חמינאי ולמרות תמיכתו בדיכוי מחאת הסטודנטים ב-1999. נטען נגדו כי רימה את המערב בהקשר לתוכנית הגרעין האיראנית עת כיהן כמתווך בעניין עם האירופאים.

 

גרכט הוסיף כי קשה להצביע מפורשות על משמעות התפקיד שמילא רוחאני בקבלת ההחלטות של המועצה העליונה לביטחון לאומי בהקשר לפיגוע, אך "אין ברקע שלו דבר המצביע על ייסורי מצפון שתקפו אותו נוכח תקיפת אויביה של הרפובליקה האיסלאמית", אמר. "אם היה אומר לחברי המועצה, 'אל תעשו זאת', היינו שומעים על כך", הוסיף.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רוחאני. מזכיר המועצה
צילום: AFP
צילום: AP
רפסנג'אני. מושך בחוטים
צילום: AP
מומלצים