שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מובארק סינן את אובמה, "לא מקבל ממך הוראות"
  בראיון מהכלא מספר נשיא מצרים לשעבר על הלחץ האמריקני עליו בתקופת המהפכה ולפניה, ומשדר ביטחון: "בצבא התרגלנו לסבל"
  אחרי שאתמול פורסמו דבריו של מובארק על ישראל ועל יצחק רבין, היום (יום ה') עוסק הראיון איתו במערכת היחסים עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. העיתון המצרי "אל-ווטן" החל לפרסם אתמול הקלטות של נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, מתוך בית הכלא שבו הוא כלוא בזמן משפטו החוזר. על פי ההקלטות, מובארק סיפר על הלחץ שהפעיל עליו הנשיא לפנות את כס השלטון בזמן המהפכה נגדו – ועל התנגדותו לכך.

   

  "אובמה התקשר אליי פעמיים או שלוש פעמים. בגילוי לב לא רציתי לענות לו", סיפר מובארק על ניסיונותיו של אובמה לשוחח עמו במהלך ההפגנות בקהיר בינואר 2011. "לבסוף עניתי. הוא שאל אותי 'מה המצב אצלך כעת?' ולפני שעניתי הוא כבר מיהר לומר 'לדעתי אתה צריך למסור את השלטון לקבוצה של פוליטיקאים וביניהם מוחמד בראדעי'".


  מובארק ואובמה בזמנים טובים יותר ב-2010 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מובארק ואובמה בזמנים טובים יותר ב-2010(צילום: רויטרס)

   

  הראיון המוקלט עם מובארק, לטענת העיתון 

   

  מובארק לא נותר חייב ולטענתו השיב: "'תשמע אובמה, אני מבין את העם המצרי יותר ממך כמו שאתה מבין את העם האמריקני יותר ממני. אני לא מקבל הוראות ממך ולא מאף אחד במה שנוגע לעם במצרים. אני מקבל את ההוראות שלי מהעם במצרים בלבד. אם האנשים לא רוצים אותי, אז אני אלך מיד. התפקיד שלי הוא להזהיר את העם המצרי מהמצב שהוא נמצא בו'. כך הסתיימה השיחה".

   

  מובארק מתח ביקורת על שלטון האחים המוסלמים במדינה ואמר כי לתנועה "יש בעיה עם העידן המודרני" והיא לא מסוגלת לשמור על הפלורליזם הקיים במצרים ולטפל בכלכלה.

   

  בפעם הקודמת שהעיתון פרסם ראיון עם מובארק, עצם קיומו הוכחש על ידי מקורביו, ובראשם עורך דינו, פריד א-דיב.

   

  הפגנה נד מובארק בקהיר. "פרשתי כדי להציל חיים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הפגנה נד מובארק בקהיר. "פרשתי כדי להציל חיים"(צילום: רויטרס)

   

  "רבין הלך בדרך השלום"

  גם בקטעים שפורסמו אתמול תקף מובארק את ארה"ב והתייחס גם לישראל: "כל מה שמעניין את ארה"ב הוא בעיקרו להבטיח את ביטחונה של ישראל. הם תמיד ניסו להפעיל לחץ על הערבים למען אותה מטרה. אני לא ביקרתי בישראל בכל תקופת שלטוני חוץ מפעם אחת בלבד, בתנחומים על מותו של רבין. האיש הזה הלך בדרך של תהליך השלום ונתן לנו את רצועת עזה באופן מלא. זוהי הסיבה שהישראלים הרגו אותו. כשהלכתי לתנחומים אמרו לי להישאר. סירבתי וחזרתי מיד לקהיר".

   

  מובארק סיפר שסירב לבקשת האמריקנים להקים בסיס צבאי בארצו ולשלוט בתדר FM בקהיר.

   

  מורסי בביקור בגרמניה. "הוא מטייל" (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  מורסי בביקור בגרמניה. "הוא מטייל"(צילום: Gettyimages)

  הפגנה נגד מורסי בקהיר. "הם בחרו בו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הפגנה נגד מורסי בקהיר. "הם בחרו בו"(צילום: רויטרס)

   

  כשמובארק נשאל לגבי המתרחד כעת במצרים – הזעם העממי, ההפגנות נגד הנשיא מוחמד מורסי,

  האנרכיה הביטחונית והמשבר הכלכלי – ענה בקיצור נמרץ: "אני כועס". על מעשיו של מורסי וביקוריו הבינלאומיים אמר ש"הוא מטייל" ועל האזרחים המתלוננים על השלטון אמר "הם אלה שבחרו בהם".

   

  הנשיא לשעבר שב והביע התנגדות לתיאורו כ"נשיא המודח" ואמר כי קיבל בעצמו את ההחלטה לפרוש "כדי לשמור על חייהם של האנשים וכדי למנוע שפיכות דמים". מובארק משדר שמצבו טוב ושימשיך להיאבק. "הם רוצים לבזות אותי, מעבירים אותי מבית החולים לכלא ולבית המשפט, חושבים שהם משפילים אותי, אבל אני בחיי ראיתי הרבה יותר מזה. נלחמתי, ואנחנו בצבא עמלנו רבות בחיינו והתרגלו לסבל. אני חי כעת בפשטות ולא פוחד".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  מובארק בבית המשפט. "מנסים להשפיל אותי"
  צילום: AFP
  מומלצים