שתף קטע נבחר

הנשיא פרס על ביקורת החגיגות: "זו דמוקרטיה"

הנשיא ושרון סטון השתתפו בדיון שעסק בפעילות הבלוגרים במדינות ערב. פרס ציין כי הוא מבין את הביקורת שנשמעה בעקבות עלויות חגיגות ה-90 להולדתו: "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית. הייתי מתפלא אם לא היו נשמעים גם קולות אחרים"

"אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, הייתי מתפלא אם לא היו נשמעים גם קולות אחרים, זה חלק מהדמוקרטיה", כך אמר הערב (יום ה') נשיא המדינה שמעון פרס בתגובה לביקורת שהושמעה בעקבות עלויות חגיגות יום ההולדת ה-90 שלו. פרס אמר את הדברים במסגרת מפגש עם בלוגרים ממדינות ערב, שהתקיים במסגרת דיוני ועידת הנשיא החמישית. ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הרב הראשי מצגר נעצר: "לקח כספי תורמים לכיסו"

18 יום בתפקיד: ראש הממשלה הפלסטיני התפטר

 

פרס אמר לבלוגרים הערבים כי רוב תושבי המדינות הערביות הם אנשים צעירים ועליהם לקבל החלטות. "אני חושב שאף אחד לא יכול לעצור את המידע מלהגיע אליהם. הלוואי ויהיה להם עתיד טוב יותר משהיה להורים שלהם", אמר פרס.

 

לבלוגרית מצרית אמר הנשיא כי "אתם רשאים לבנות את העתיד שלכם והצעירים שלנו יכולים לבנות את העתיד שלהם. העבר מת, אני מתגעגע לעבר. אני מתגעגע לדברים שלא התרחשו".

 

פרס נשאל מה היה שואל את עצמו לו נמנה עם ארגון "יאללה" (ארגון המנהיגים הצעירים של המזרח התיכון) והשיב כי "לא הייתי מחפש שאלה, אלא מחפש גורל. הקשרים בין יהודים וערבים ידעו ימים יפים ופחות יפים. אי אפשר לשנות את העבר ואני מבין מי שכועס על כך. הייתי ממליץ לא לכעוס על העבר ולא להשקיע בכאב והאשמות. אני מאמין שהמחר של הערבים והישראלים כנראה ייפגש".

 

נשיא המדינה פרס נשאל במהלך הדיון בנוגע לנושא האגו ואמר כי "פוליטיקאי צריך להיזהר מאגו, זה יכול להרוג אותו. אני לא חושב שאור הזרקורים הוא בעל חשיבות. הנקודה הקריטית בחיי היא שבשנת 1947 הגעתי למטה ההגנה שבראשו עמד בן גוריון. נתנו לי מכתב שהיה ממוען לאיש צבא. במכתב נטען שיש לנו תחמושת רק לשישה ימים. זה היה רגע משמעותי בחיי, התארים לא חובה, מה שחשוב הוא מה שאתה עושה".

 

"ימין ושמאל מסכימים לפתרון" 

פרס אף נשאל אם הוא מסכים למדיניות ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "אתם רוצים סנסציה? אולי תחפשו אצל מישהו אחר. ראש הממשלה אמר שהוא בעד פתרון שתי המדינות. זו הפעם הראשונה שהימין והשמאל ברובם מסכימים שזה הפתרון היחיד האפשרי".

 

השחקנית סטון נשאלה אם היה רגע שבו הבינה שהיא מתמכרת להיותה מפורסמת והשיבה על כך כי "היה לי מזל, היה לי אבא נהדר ובזכותו נמנעתי מלהתמכר לתהילה. אני זוכרת שעצרתי יום אחד באור אדום ואנשים טיפסו לי על המכונית. זה היה רגע מפחיד אבל ככה הבנתי שאני מפורסמת".

 

מוקדם יותר היום השתתפה סטון בפאנל שעסק בהשפעת הגישות הכלכליות השונות על העידן הנוכחי. סטון אמרה בדיון כי "אנחנו צריכים לא להישאר באזור הנוח שלנו אלא לצאת ממנו ולעשות את מה שנכון. החזון להכיר בישראל כמדינה הוא נכון ועכשיו העת לומר שהשלום נכון. אם לא נשאף לשלום כי זה קשה מדי - נישאר בסטטוס קוו".

 

אירועי הוועידה יינעלו הערב במליאת הסיום, שבה ישתתפו הנשיא פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו, ותעסוק בהכרעות שישפיעו על המחר. ישתתפו בה גם יו"ר הסוכנות היהודית

 נתן שרנסקי, מזכיר הממשלה לשעבר ישראל מימון ועוד. ראש הממשלה צפוי לנאום ב-19:00.

 

במהלך אירועי הוועידה אתמול העניק פרס עיטור מיוחד לנשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון עבור "המחויבות הבלתי מתפשרת שלו לעם היהודי".

 

בדיון אחר מתח ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ביקורת מרומזת על הממשלה, והדגיש כי את ההזדמנויות המדיניות שנוצרו נוכח השינויים במזרח התיכון - אסור לפספס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הנשיא פרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים