שתף קטע נבחר

מי ישמור על הבית שלי? כך תבחרו מנעול לדלת

עד שתסיימו לקרוא כתבה זו, סביר להניח שייפרץ בית בישראל, והנתונים מצביעים על כך שכל 20 דקות בממוצע נפרצת דירה. מה תעשו כדי לא להיות חלק מהסטטיסטיקה? הכל תלוי במנעול

עונת הקיץ מועדת לפורענות בזמן שכולם יוצאים לבלות בחופש הגדול, ולא מן הנמנע שפורצים ינסו את מזלם כדי לגנוב תכולה. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2011 נפרצו 8,077 בתי עסק או מוסדות ו-26,026 בתי מגורים. בשנת 2012 נפרצו 8,064 בתי עסק ומוסדות ו-27,513 דירות. וב-4 החודשים הראשונים של שנת 2013 נפרצו כבר 2,542 בתי עסק ו-9,355 יחידות דיור.

 

 

אייל מטיאס, מנעולן בעל ותק של 9 שנים בתחום, ועודד רז מחברת עודד מנעולים מספרים שהקריאות מגיעות לא רק בעקבות פריצה אלא גם במטרה למגן את הבית מראש מפני פריצות. "הקריאות מאוד מגוונות. היו מקרים של אנשים שפרצו להם לבית וסגרו את הבית מבפנים עם בריח", מספר רז. לדברי המנעולן איתמר בן דוררוב, הקריאות שמתקבלות עוסקות בעיקר בהחלפת צילינדר.

 

אז איך ניתן להקשות על הפורץ? "בדרך כלל רוב הפריצות היום הן פריצות שקטות", מסביר רז, "זה לא כמו פעם כשבאו עם לומים ופוצצו את הדלת. היום הפורצים עושים העתק למפתח. לכל מפתח יש צירוף קודים, ומי שיודע לקרוא את הקודים על המפתחות, משכפל מפתח ונכנס בדרך המלך. כמו מנעולנים - גם הגנבים יודעים לעשות את זה".

 

לדבריו, הגנבים פשוט משכפלים את המפתח בהזדמנויות שונות. "נניח הילד הלך לסופר עם מפתח של הבית, שמחובר לכרטיס שמוציא את העגלה. הפורץ מטביע את המפתח על פלסטלינה ועוקב אחרי הילד לבית. אחר כך מסדר באותו אופן את השיניים במכונה - ויש לו מפתח", הוא אומר. אפשרות אחרת  לפריצה לקומות נמוכות היא טיפוס על החלונות.

 

מטיאס מוסיף כי "יש אנשים שמשאירים את המפתח ברכב, בחדר הכושר או בעגלה של הסופר. אם לפורץ יש עין חדה, הוא יכול אפילו לזהות את הקומבינציה בשיניים של המפתח - והופ, אחרי כמה ימים הפורצים נכנסים הביתה".

 

המפתח בכיס?

דו"ח של המשרד לביטחון פנים מציג כי הנזק הכלכלי כתוצאה מפשיעה עמד בשנת 2011 על 14.4 מיליארד שקל או 1.7 אחוז מהתמ"ג (תוצר מקומי גולמי) של המדינה. דרך נוספת להסתכל על הנתון היא נזק כלכלי של 1,842 שקל לכל אחד מאתנו כתוצאה מהפשיעה בארץ. כרבע מהנזק הכלכלי בפשיעה נגרם מעבירות רכוש, בכללן פריצה.

 

עוד בנושא:

 

האם ניתן להקשות על הפורצים ולחסוך מאיתנו את אלפי השקלים הללו? לדברי מטיאס, "אפשר להוסיף מנעול כספת על מנת להקשות יותר על הפורץ. זה מנעול שיקשה על הגנב הממוצע שמחפש עבודה קלה, ואז הוא יעבור לדלת של השכן. למנעולן לוקח שעה לפתוח מנעול כזה. יש מפתחות עם כרטיס בקרת שכפול שאי אפשר לשכפל מראייה ומפתחות עם טכניקות שמקשות את השכפול".

 

רז אומר שאין אפשרות למנוע לחלוטין פריצה, אך בהחלט יש מה לעשות: "מה שחשוב היום זה המפתח, צילינדר איכותי. היום יש צילינדרים שאי אפשר לעשות להם הטבעות, צילינדרים שאי אפשר לשכפל בלי הכרטיס. יש צילינדר שנקרא ABLOY שהוא נחשב הכי מתקדם כיום, עם בקרת שכפול, מה שנקרא היי סקיוריטי".

 

בן דור מוסיף כי "לדלת רב בריח יש צילינדר בשם LOCXIS, שזה צילינדר באיכות מאוד גבוהה. אפשר גם להתקין מנעולי רתק לשערים ולסורגים, דבר שיחזק את מערך האבטחה לבית. ניתן להתקין גם מצלמות, אבל לדעתי גם את המערכות הללו אפשר לנטרל באמצעים טכנולוגיים פשוטים. אני אישית דוגל במנעולים טובים ובסורגים טובים".

 

ביתי הוא מבצרי

אבל לא חייבים להסתפק במנעולים בלבד. בשדה התעופה אנחנו מזדהים באמצעות טביעת אצבע ובמקומות העבודה המעבר הוא באמצעות כרטיס ממודר. אז למה, בעצם, שלא נעשה זאת גם בבית? לדברי מטיאס, "המנעולים של טביעות האצבע ושאר אמצעים אלקטרוניים יקרים יותר ויכולים להגיע למחיר של פי 4 מצילינדר טוב ולכן לא כולם רוצים לשדרג". למרות יעילותם, הוא מבהיר: "אמנם המנעולים הללו יותר מסובכים ומורכבים - אבל גם הם ניתנים לפריצה".

 

לדבריו, "בעוד כמה שנים תהיה יותר תחרות בשוק ואז המחירים ירדו, ואנשים יתנו לטכנולוגיות הללו תשומת לב. כמובן שכל אחד ושיקוליו - לא בטוח שהמבוגרים ירצו להשתמש בכרטיסים חכמים או בטביעות אצבע - בדיוק כמו שיש כאלה שמעדיפים להפקיד כספים מול הפקידה בבנק ולא דרך המחשב. אנשים לא תמיד רוצים להסתבך עם טכנולוגיה חדשה".

 

בן דור מוסיף שמדובר בטכנולוגיות המגיעות לרוב עם עוד מערכת נעילה אך עלותן יקרה מאוד לעומת תועלת נמוכה - משום שאין מיגון נוסף. "נכון שיש מערכות נעילה אלקטרוניות יעילות, אבל הן מעטות ומאוד יקרות. גם לא מציעים אותן ללקוחות פרטיים כי אנשים לא ישקיעו בדלת כניסה אלפי שקלים".

 

בנוסף לאמצעי אבטחה מתוחכמים, יש לנקוט בכמה צעדי מנע פשוטים שיקשו על הפורץ אומר מטיאס. "דבר ראשון יש להקפיד על סגירת החלונות. באשר לנעילת הבית, כשיש לאנשים את הידית המרובעת הקבועה שאי אפשר לפתוח מבחוץ, הם חושבים שאם טורקים את הדלת היא נעולה - אבל זו הדרך הכי קלה לפורצים. גם דלת כזו חשוב לנעול - אפילו אם יצאתם מהבית רק לחצי שעה". 

 

לדבריו, "אני נתקל בפריצות רבות מהסוג הזה. אם יוצאים לכמה ימים אז כדאי ששכן יאסוף את הדואר כדי שלא יראו שהאדם לא נמצא בבית. אם יש שכן שסומכים עליו, אפשר לבקש ממנו לפתוח את הבית ולשהות שם קצת - שידליק אור, טלוויזיה, שיראה כמו שגרה, אבל הכי חשוב לא לשכוח לנעול את הבית".

 


מחירון מנעולנים מומלץ

מחירון מנעולנים מומלץ
שירות מחיר בשקלים
ביקור מנעולן 150-200
התקנת מנעול עליון (מנעול כספת) 350-550
פריצת דלת פלדה + החלפת צילינדר 350-450
דלת פלדלת סטנדרטית (כולל התקנה) 1,800-2,200

נתונים: אתר המקצוענים

 

רוצים לדעת עוד? היכנסו למחירון המקצוענים המלא להתקנת מנעולים ופריצות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים