שתף קטע נבחר

יש עתיד תומכת בהכרה במדינה יהודית בחוק

ח"כ רות קלדרון מיש עתיד הגישה הצעת חוק המבקשת להפוך את מגילת העצמאות לחוק יסוד, וכך לקבוע בחוק שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי. "מגילת העצמאות היא ה'אני מאמין' שלנו, וצריכה לקבל תוקף של חוק יסוד"

הצעת חוק ראשונה של יש עתיד דורשת להכיר במדינת ישראל - כמדינה יהודית. הבוקר (יום ג') הגישה ח"כ רות קלדרון מיש עתיד הצעת חוק המבקשת להפוך את מגילת העצמאות לחוק יסוד, ולעגן את עקרונותיה להכרעות משפטיות וזהותיות. זאת במקביל לגיבוש חוק אחר - חוק הלאום, שאותו קידמה ח"כ איילת שקד מהבית היהודי - תחת הסכמות שגובשו גם עם הליכוד. לראשונה, מתבקשת הכנסת לעגן את מעמדה של ישראל בחוק - דבר שעלול להוביל לתסיסה גדולה בעיקר בקרב הסיעות הערביות.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

קלדרון הניחה הבוקר על שולחן הכנסת את הצעת "חוק יסוד: מגילת העצמאות" והיא כאמור מבקשת לעגן את עקרונות מגילת העצמאות ולתת להן תוקף של חוק יסוד. "בהיעדר חוקה", נכתב בדברי ההסבר לחוק, "הכרזת העצמאות הינה מסמך יסודי ומשפטי מוכר המעגן עקרונות יסוד בסיסיים וחשובים ביותר הנוגעים לזהותה של המדינה. בית המשפט פונה למסמך זה במשך עשרות שנים, בבואו להכריע בסוגיות שונות ולכן מוצע לעגן את מגילת העצמאות, המבטאת את ה'אני מאמין' של המדינה, ואת עקרונות היסוד העומדים בבסיסה, ולתת לה תוקף של חוק יסוד".

 

הצעת החוק מבקשת לקבוע כי מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי. עם זאת, מדגישה ח"כ קלדרון כי המושג מדינה יהודית אינו מתייחס ליהדות כדת, אלא למדינת הלאום והתרבות היהודית, המשמשת כביתם של היהודים בעולם כולו. לצד זאת, מפרטת קלדרון בהצעה, מדינת ישראל מחויבת לשמור ולהגן על זכויות האדם של כל אזרחיה ותושביה, ללא הבדל מוצא, דת ומין. "במסגרת מגילת העצמאות קיים ביטוי מפורש, כבר בעת הקמת המדינה, לרצון ולכוונה להקים מדינה בעלת אופי יהודי מחד ובעלת מחויבות לשוויון זכויות מאידך", אמרה.

 

בדברי ההסבר של ההצעה מוסיפה ח"כ קלדרון כי חוקי היסוד הם אלו אשר קובעים את אופיה וזהותה של המדינה, ומצויים במדרג הנורמטיבי הגבוה ביותר ודווקא חוק יסוד כה בסיסי, הנוגע לזהותה של המדינה מעולם לא נחקק.

 

קלרון הסבירה: "מגילת העצמאות מהווה מסמך מאוזן, יהודי ודמוקרטי, המבוסס על עקרונות של צדק ושוויון אשר רלוונטיים היום לא פחות מאשר במועד כתיבתה. ביקשתי לקדם את ההצעה מכיוון שאני מאמינה כי אם אנחנו לא נקבע את העקרונות על פי הם אנו רוצים לחיות יקבעו

 אותם בשבילנו. חשוב שנעגן את ערכי המדינה היהודית והדמוקרטית בחקיקה כבסיס לחוקה תוך כדי מחויבותנו לשוויון זכויות, בדיוק כפי שנקבע במגילת העצמאות המהווה את מסמך העקרונות עליו קמה המדינה".

 

בהסכמת הליכוד תגיש שקד את הצעת חוק מדינת הלאום, שנועדה לראשונה להגדיר את זהותה של ישראל. יחד עם זאת, מדובר בנוסח מרוכך יותר מזה שהוגש בקדנציה הקודמת על ידי ח"כ אבי דיכטר. נוסחים דומים לחוק הלאום יוגשו בימים הקרובים על ידי סיעות נוספות

 

ח"כ מוחמד ברכה מחד"ש אמר בתגובה: "מה שנדרש עכשיו זה לא חוקים שנועדו לעגן את ההגמוניה של הרוב אלא להגן על המיעוט כשהגזענות משתוללת והכנסת הופכת למכונת חקיקה גזענית. החוק האחרון היה על הסדר ההתיישבות בנגב, שהוא אנטי חוקתי ובא לייצר שתי מערכות חוקים - אחת ליהודים ואחת לבדואים. להתעטף עכשיו במגילת העצמאות כחוק יסוד, לא אומר שמדובר כאן במשהו דמוקרטי למרות המשפט המפורסם 'ללא הבדלי דת גזע ומין'. אני מניח שההצעה באה להתחרות בהצעות האחרות שמביאים באותו נושא ושנועדו לפגוע אבל פוגעים קודם כל במקדמיהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ רות קלדרון. "דווקא חוק יסוד בסיסי כזה טרם נחקק"
צילום: ירון ברנר
מומלצים