שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדשות הספרות: רותו מודן מככבת באמזון
  מענק חדש לסופרי ביכורים, אילן שיינפלד זכה בפרס קוגל, האחים חקק נבחרו לאגודת הסופרים, "הנכס" מאת רותו מודן נכנס לעשירייה הפותחת של אמזון, ובקרוב - ג'יין אוסטן על שטרות

  אז מה היה לנו השבוע

  הסופר אילן שיינפלד זכה בפעם השנייה בפרס קוגל על ספרו "כשהמתים חזרו" שראה אור בהוצאת כנרת זמורה-ביתן. פרס קוגל מוענק מדי שנתיים מטעם עיריית חולון בקטגוריות ספרות יפה ושירה, ועומד על סכום של עשרים וחמישה אלף שקלים. שיינפלד זכה, כאמור, בפרס ב-1988, על ספר השירה "טורים לרע בפרידה".

   

    

  חבר השופטים, בראשותו של בלפור חקק, ציין בנימוקיו לבחירה כי "בשעה שהספרות העברית החדשה סוגדת לפעמים לתרבות הקלילה, מהדירה ומאדירה ספרים שיש בהם התייחסות להוויה הישראלית העכשווית ללא התעמקות בעברו של העם, בוחר הסופר אילן שיינפלד להתעמק בסוגיות מהותיות שקשורות לאמונתו. שיינפלד שב, באמצעות הרומן, אל מחוזות הקשורים לשורשיו הרוחניים". עוד זכו בפרסי משנה שמי זרחין על ספרו "עד שיום אחד" שראה או בהוצאת "כתר", ויוסף כהן אלרן על ספרו "והמלאכים שותקים", שראה אור בהוצאת צבעונים.

   

  "הנכס". נבחר לאחד מעשרת הספרים הטובים (איור: רותו מודן) (איור: רותו מודן)
  "הנכס". נבחר לאחד מעשרת הספרים הטובים(איור: רותו מודן)

   

  העורך והסופר יואב איתמר ייסד פרס ספרותי חדש בשם "פרס סמיט", על שם סבו וסבתו, שהיו שוחרי ספרות נלהבים. הפרס מבקש לפתור את מצוקת הכותבים והמו"לים, כלשונו, משום שיינתן למצטיינים בכתיבת פרוזה שעדיין לא פרסמו ספר פרוזה פרי עטם, מתוך מטרה לא רק להוציא לאור ספר, אלא גם לדאוג לבסס את הקריירה של הסופר עצמו.

   

  המקום ראשון יזכה בהוצאה לאור של הספר במסגרת הוצאת "מקף" בשווי של שלושים אלף שקלים, המקום שני - עריכה והוצאה כספר אלקטרוני ב"אינדיבוק" - בשווי עשרת אלפים שקלים. המקום השלישי יתחלק בין שלושה סופרים שלהם תוצע האפשרות להוציא את הספר לאור בהוצאת "מקף" או "רסיס נהרה" בתנאים מועדפים. עורכי התחרות, השופטים ונותני החסות הם גופים פרטיים: "החוטם", "אינדיבוק", "דיוניסוס יחסי ציבור", "רסיס נהרה", "חבר לעט" וכתב העת "מקף". תקנון הפרס יתפרסם בתחילת חודש יולי, והגשת כתבי היד תתאפשר עד הראשון בספטמבר הקרוב.

   

  "ייסדתי את הפרס בעקבות נדודי בארץ כמורה לכתיבה", סיפר איתמר. "ראיתי שיש הרבה כישרונות שעולם המו"לות העכשווי לא יכול לטפח ולא יכול לתת להם מענה. שוב ושוב שואלים היכן עמוס עוז ודויד גרוסמן הצעירים, הפרס בנוי כך שיהיה להם מצע לצמוח עליו".

   

  עיטור מסדר האמניות והספרות מטעם ממשלת צרפת יוענק השנה לסופרים מאיר שלו, אסתר אורנר ומיכל גוברין, למשורר רוני סומק, ולמו"ל ישראל כרמל על הצטיינותם בתחומי האמנות והספרות. העיטור - שזכו בו בעבר יורם קניוק, סייד קשוע, עמוס עוז ודויד גרוסמן, לצד אמנים ממדינות נוספות, מוענק על ידי משרד התרבות הצרפתי.

     

  "הנכס", הרומן הגרפי החדש של רותו מודן שראה אור בהוצאת "עם עובד", נבחר על ידי אמזון לאחד מעשרה ספרי הקומיקס הטובים ביותר לשנת 2013 עד כה. במסגרת סיכום חצי-שנתי של האתר המצליח, זכתה המהדורה האנגלית של הספר, שיצאה במקביל לזו העברית, להיכלל ברשימה הנכספת לצד יצירות מאת גארי גרות', ג'ילבר הרננדז ואחרים.

   

  הנשיא הפורש של הבנק של אנגליה, סר מרווין קינג, טען כי יש להחליף את דיוקנו של צ'ארלס דארווין המתנוסס על שטרות 10 פאונד, בדיוקנה של הסופרת ג'יין אוסטן. קינג אמר שהסופרת "חיכתה בסבלנות במשך זמן רב", וכעת הגיע תורה. הוא הוסיף כי ההחלטה על הדיוקנאות תישאר למחליפו בתפקיד, אך יש לזכור כי נשים תמיד צריכות להופיע על שטרות הבנק.

   

  לאחר עתירתו של יוסי אלפי לבית המשפט בנוגע לבחירות לראשות אגודת הסופרים, רשימתם של בלפור והרצל חקק נבחרה שוב לראשות האגודה, וכהונתם הנוכחית תימשך בשנתיים הקרובות, עד לבחירות הבאות.

   

  אירועים קרובים

  ערב נוסף בסדרת "שירה בלילה", המחבר בין שירה, מוזיקה וצילום סביב נושא משותף,

  ייערך ביום ד', ה-3 ליולי. האירוע, ששמו "לטבול ניצן שקוף בפרח החלב", יעסוק בארוטיקה,ובו ישתתפו ריקי כהן, טל ניצן, נעם פרתום, עדי עסיס, ענבל אשל כהנסקי, לורן מילק, עמירם ציונוב, שחר מריו מרדכי ועוד. "אוזן בר", קינג ג'ורג' 48. תל אביב. כרטיסים: 40 שקלים.

   

  ביום ב', ה-8 ליולי ייערך אירוע השקה לספר "תיבת נוח" שכתבה כנרת רובינשטיין וראה אור בהוצאת "רימונים". באירוע ישתתפו עמיחי שלו, חגית גרוסמן, רני יגיל, אופיר אבן אודם, וכן להקת "בשורות טובות". בשעה 20:00. "הנסיך הקטן", נחלת בנימין 18, תל אביב. הכניסה חופשית.

   

  ביום ו', ה-12 ליולי, ייערך אירוע השקה לגיליון השני של כתב העת "מרחב", במפגש כפול של מוזיקה ושירה. בין המשתתפים: טליה אליאב, מולי אלון, נדב נוימן, גל ברזילי, אביבה אן, איילה חננאל, א. נעמן, שירי בין ועוד. בשעה 13:00, ב"אפריקה", רחוב הרכבת 18, תל אביב. הכניסה חופשית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אילן שיינפלד. זוכה פרס קוגל בפעם השנייה
  צילום: עדי נס
  7 לילות
  מומלצים